بازگشت

آب درمانی چیست و چه فوایدی برای بدن دارد ( قسمت دوم )

Avatarنویسنده : عصرمگ
19 می 2018 ساعت : 08:15
آب درمانی

 
آب درمانی , سونا احساس آرامش فوق‌العاده‌ای به وجود می‌آورد و در رفع استرس بسیار نافع است همچنین دستگاه گردش خون را تحریک می‌کند. با عصر مگ همراه شوید…

آب درمانی

به گزارش عصر مگ: سونا و حمام بخار

سونا و حمام بخار هر دو به یک میزان موثر هستند. انتخاب یکی از این دو روش کاملا با علاقه فرد مرتبط است. سونا با حرارت بالا قادر است سموم بدن را با سرعت بیشتر دفع نماید در حالی که بعضی معتقدند هوای مرطوب حمام بخار برای سیستم تنفسی مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

سونا احساس آرامش فوق‌العاده‌ای به وجود می‌آورد و در رفع استرس بسیار نافع است همچنین دستگاه گردش خون را تحریک کرده؛ ضربان قلب را بالا می‌برد که موجب تنظیم دستگاه ایمنی و افزایش هورمون جنسی می‌شود؛ ترشح مخاطی را در سیستم تنفسی تقویت می‌کند؛ مجاری تنفسی را می‌گشاید و مقاومت در مقابل تنفس را کاهش می‌دهد و دستگاه گوارش را تنظیم می‌کند که به دنبال آن فرد به آرامش جسمی و ذهنی می‌رسد. کودکان از سن ۳-۲ سالگی می‌توانند از سونا استفاده نمایند.

موارد استعمال: تقویت و احیاء سلامتی؛ رفع درد و ناراحتی ناشی از گرفتگی عضلات؛ روماتیسم مزمن؛ آسم؛ فشار خون متغیر و دستگاه گردش خون آسیب دیده.

موارد عدم استعمال: افراد مبتلا به روماتیسم حاد و مفاصل؛ عفونت حاد؛ سل فعال؛ بیماری‌های مسری جنسی؛ تغییرات عروقی در مغز و قلب؛ بیماری‌های تنفسی و یا سرطان پیشرفته نباید از سونا استفاده کنند.

– مدت هر بار استفاده از سونا ۱۵ الی ۲۰ دقیقه است و فرد باید مرتب با پارچه خیس صورت خود را خشک کند.

شستشوی کامل یا محدود

نحوه شستشو با آب گرم به همراه انواع گیاهی را در اینجا توضیح می‌دهیم:

۱- شستشوی ناحیه کمری: وان حمام را به اندازه کف دست پر از آب ولرم کنید؛ بتدریج آب داغ به آن بیفزایید تا آب، دور کمر و ناف را در برگیرد. نهایت دمای آب باید حدود ۱۰۴-۱۰۳ درجه فارنهایت باشد. بعد از شستشو لباس پوشیده و در رختخواب استراحت کنید. از این روش می‌توان سه بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰-۱۵ دقیقه استفاده نمود.

موارد استعمال: برای کاهش سرماخوردگی و درد پشت در مراحل اولیه نافع است.

موارد عدم استعمال: در بیماری‌های قلبی، تنفسی، بواسیر و واریس.

۲- شستشوی پا با آب سرد: پاها را در ظرفی محتوی آب سرد فرو برید. آب باید تا ساق پا را دربرگیرد. در این حالت بمانید تا زمانی که دیگر سرمای آب را احساس نکنید. سپس پاها را خشک کرده، لباس بپوشید و آنقدر راه بروید تا عرق کنید. نوع دیگر از این روش راه رفتن در آب است.

موارد استعمال: در درمان واریس، سردرد، فشار خون پایین، نارسایی تنفسی، بی‌خوابی، زکام، تعریق پا و زانوان کوفته مفید است.

موارد عدم استعمال: این نوع درمان به افراد مبتلا به فشار خون بالا؛ التهاب مثانه؛ عفونت مجاری ادرار؛ دیابت و انسداد عروق توصیه نمی‌شود. افرادی که همواره از سرمای پا رنج می‌برند نیز جزء این گروه محسوب می‌شوند.

۳- شستشوی پا با آب گرمی که بتدریج دمای آن اضافه می‌شود یا شستشوی پا با آب داغ: در روش اول پاها را در وان مملو از آب در دمای بدن فرو برده، سپس آب داغ را بتدریج به آن بیفزایید ولی در روش دوم آب داغ را در یک مرحله به آب وان اضافه کنید. سعی کنید گرما را به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه ثابت نگه دارید. از این روش می‌توان هر روز استفاده کرد.

موارد استعمال: پاهای سرد، زکام و برای دستیابی به آرامش

موارد عدم استعمال: مبتلایان به واریس

۴- شستشوی بازوان با آب سرد: لگن را از آب سرد پرکنید تا جایی که آب چند سانتی‌متر بالاتر از آرنج قرار گیرد. البته چنانچه احساس ناراحتی می‌کنید دست نگه دارید و این کار را ادامه ندهید.

موارد استعمال: سردرد و بی‌خوابی.

موارد عدم استعمال: بیماری‌های قلبی و تنفسی.

۵- شستشوی بازوان با آب گرمی که بتدریج به دمای آن افزوه می‌شود: همانند دوش پا عمل کنید سپس یک دوش آب سرد بازو و به دنبال آن نیم ساعت استراحت ضروری است.

موارد استعمال: در درمان برونشیت، آسم، مراحل اولیه عفونت تنفسی، ناراحتی‌های تنفسی و آنژین سینه.

پوشش‌های مختلف

این روش در درمان تب و عفونت استفاده می‌شود. ابتدا باید فرد کاملا در شرایط استراحت باشد یعنی احساس آرامش و راحتی داشته باشد. سپس پارچه‌ای از جنس کتان را در آب سرد فرو برید (برای مبتلایان به بیماری‌های تنفسی آب گرم توصیه می‌شود)، آن را فشار دهید و تمام ناحیه مورد نظر را با آن بپوشانید البته دقت کنید که پارچه آنقدر سفت پیچیده نشده باشد که باعث انسداد رگ‌ها شود.

سپس روی آن را با پارچه‌ای از جنس کتان یا پنبه بپوشانید. فرد باید به مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت در رختخواب استراحت کند. اگر بعد از یک ربع هیچ گرمایی از پارچه خیس احساس نشد، به کمک شیشه آب گرم یا یک چای داغ، گرمای از دست رفته را جبران کنید و چنانچه فرد احساس ناراحتی می‌کند تمام پارچه‌ها را باز کنید.

موارد استعمال پوشش‌های مختلف

۱- پوشش گردن: گلو درد.

۲- پوشش سینه‌: برونشیت، بیماری‌های ریه و بیماری‌های عصبی.

۳- پوشش بدن (از قوس سینه تا خط کمر): بیماری‌های عفونی ناحیه شکمی، زخم معده، اثنی عشر، بی‌خوابی و تب.

۴- پوشش بالا تنه (از زیر بغل تا زیر شکم): در درمان تب زیاد.

۵- پوشش ناحیه باسن (با فاصله بین دو پا): در درمان بیماری پروستات و واژن، بواسیر و اگزمای مقعدی.

۶- پوشش ساق پا: رفع تب و آماس سیاهرگ.

۷- پوشش مفاصل: روماتیسم و آرتروز.

 

برچسب ها:
‫.‬
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


یک × چهار =