بازگشت

آیا کبد چرب باعث سرطان می شود ؟

نویسنده : عصرمگ
۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۴:۵۱

 
کبد چرب آنقدر شایع است که هرقدر راجع به آن بدانید کم است، خصوصا که ارتباط کبد چرب با بیماری های دیگر مهم است. آیا کبد چرب باعث سرطان می شود؟ ادامه مطلب این موضوع را روشن می کند.

کبد چرب

کبد چرب باعث سرطان می شود؟

شیوع کبد چرب

  کبد چرب از شایع ترین مشکلات کبدی می باشد که معمولا در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. به طور کلی اگر بدن بیش از حد چربی تولید کند یا اگر چربی به درستی متابولیزه نشود، می تواند موجب کبد چرب شود. تجمع بیش از حد چربی در کبد علت بیماری کبد چرب می باشد، بیماری کبد چرب اغلب با چاقی، دیابت و بیماری مزمن کلیه همراه است.

کبد چرب در بعضی موارد ممکن است در نهایت منجر به نارسایی کبد شود. میزان آستانه ی چربی در کبد هنگامی است که، بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کبد را چربی تشکیل داده است. اگر کبد بیش از این میزان چرب شود، فرد دچار کبد چرب خفیف می شود. این وضعیت سلامت ایده آل نمی باشد، اما لزوما مشکلی را در شخص به وجود نمی آورد و معمولا فرد هیچ علائمی را متوجه نمی شود.

اکثر افراد مبتلا به کبد چرب خفیف نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند. آنها معمولا تصادفی به دلیل برخی مشکلات دیگر متوجه بیماری کبد چرب می شوند. حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بزرگسالان در ایالات متحده دارای کبد چرب هستند. بیماری کبد چرب معمولا در اکثر افراد فراتر از این مرحله پیشرفت نمی کند.

چطور کبد چرب را تشخیص دهیم؟

راههایی برای تشخیص کبد چرب وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

معاینه پزشکی

اگر کبد ملتهب باشد، دکتر با معاینه فیزیکی شکم می تواند بزرگ شدن بیش از حد کبد را تشخیص دهد. اگر دچار خستگی و از دست دادن اشتها شده اید برای تشخیص بیماری کبد چرب به دکتر مراجعه کنید. همچنین با دکتر در مورد سابقه مصرف دارو یا مکمل ها صحبت کنید.

آزمایشات خونی

تعداد زیادی از آنزیم‌ های خاص نشان دهنده بیماری کبد چرب است. این آزمایش به تنهایی نمی تواند بیماری کبد چرب را تشخیص دهد و نیاز به بررسی های بیشتر است.

تصویربرداری

در این روش از امواج صوتی برای تصویر برداری از کبد استفاده می‌شود. برای تصاویر جزئی‌ تر دکتر به شما تست MRI می‌دهد.

کبد چرب باعث سرطان می شود؟

درصد بسیار کمی از کبد چرب سرطانی می شوند و بیشترین ارتباط کبد چرب با وضعیت قلبی افراد است، یعنی اگر در آزمایش سنوگرافی مشخص شود که فرد به کبد چرب مبتلا است بدون اینکه آنزیم های کبدی اش بالا باشد، عمده ترین خطری که وی را تهدید می کند بیماری های قلبی است. رسوب چربی در سلول های کبدی می تواند منجر به التهاب در آن شود و وجود التهاب مزمن در هر جای بدن آن عضو را مستعد سرطان می کند.

توصیه طب سنتی برای درمان کبد چرب

۱- اولین توصیه اصلاح تغذیه و شیوه زندگی است.کاهش مصرف گوشت چربی و مواد قندی و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات توصیه کلی بسیار مفید است.

۲- جایگزینی گوشت با سویا جایگزینی شام با سالادی شامل هویج، کلم، کاهو، ترب، تربچه، سرکه، سیب، آبغوره، پرهیز از آب خوردن بین غذا، استفاده بیشتر از سیر، پیاز، سبزیجات تازه، لیموترش و سیب در رژیم غذایی روزانه بسیار مفید است.

 

۳- هر روز خوردن یک مشت برگ زرد آلو

۴- خوردن ۷ برگ کاسنی یا یک استکان عرق کاسنی

درمان کبد چرب با عرقیات گیاهی

۱- نوشیدن دم کرده گل مریم نیز اثربخش است.کاهش تدریجی وزن و ورزش روزانه می تواند به گونه چشمگیری در درمان کبد چرب مفید باشد. البته توجه داشته باشید کاهش ناگهانی وزن ممکن است این مشکل را تشدید کند.

۲- سکنجبین عنصلی را که همان پیاز دشتی و پیاز موش است و عرب ها عنصل می گویند در سکنجبین می جوشانند و آبش را صاف می کنند و روزی یک الی دو قاشق پلو خوری به فاصله ۱۲ ساعت مصرف می کنند.

۳- عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی از جمله داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب به شمار می آیند. این نوشیدنی های گیاهی از آنجا که طبعی سرد و تر دارند موجب کاهش میزان کلسترول خون می شوند و در عین حال به پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد هم کمک می کنند.

کبد چرب

برچسب ها:
‫.‬
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

7 + 18 =