بازگشت

اندازه فولیکول (تخمک ) برای بارداری باید چقد باشد ؟

Avatarنویسنده : عصرمگ
۰۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت : ۱۳:۵۸
Rate this post

اندازه فولیکول (تخمک ) برای بارداری باید چقد باشد ؟ بسیاری از پزشکان رشد فولیکول (تخمک) را با سونوگرافی کنترل می کنند . در ادامه با عصرمگ همراه شوید…

 

 اندازه فولیکول برای بارداری

با عصرمگ همراه شوید …

 

اندازه فولیکول (تخمک ) برای بارداری باید چقد باشد

 

اندازه فولیکول (تخمک) مناسب بنظر پزشکان مختلف متفاوت است اما اکثر پزشکان در صورتیکه بیمار دارو مصرف نکرده یا تنها کلومیفن مصرف کرده باشد ۲۰ تا ۲۴ میلی متر در نظر می گیرند و اگر FSH به تنهائی مصرف کرده باشد ۱۷ یا ۱۸ میلی متر و اگر FSH+LH استفاده کرده باشد ۱۶ یا ۱۷ میلی متر را اندازه فولیکول بالغ در نظر می گیرند. البته این امکان دارد که فولیکولهای تا حد ۱۴ تا ۱۵ میلی متر نیز حاوی تخمک طبیعی نیز باشند.

بعلاوه فولیکولها تا زمان آزاد سازی حدود یک تا دو میلی متر روزانه رشد می کنند. یک خانم ممکن است در یک سیکل بیش از یک تخمک آزاد کند و وقتی به اندازه آنها به حد طبیعی رسید در صورتیکه hCG استفاده نکرده باشند تا ۲۴ ساعت بعد
تخمکها در بدنش آزاد خواهند شد. تزریق hCG در ۹۵% خانمها باعث آزاد سازی تخمکها در ۳۶ ساعت بعد خواهد شد.

نکته مهم :

با توجه به طول سیکل قاعدگی تان بهتر است در میانه سیکل سونوگرافی انجام دهید تا بزرگ ترین فولیکول شناسایی و اندازه گیری شود. در میانه سیکل، سایز ۱۷ تا ۲۲ مناسب است. اگر وسط سیکل نبوده فولیکول تا آن زمان رشد خواهد کرد.

برخی از فولیکول ها پیش از آنکه بالغ شوند، ممکن است تا ۴۰ سال در تخمدان به حالت نهفته باقی بمانند، برخی از فولیکول های حاوی تخمک در طول زمان تحلیل می روند و هیچ گاه به مرحله رشد وارد نمی شوند. در طول سال های باروری یک زن، ۳۰۰ تا ۴۰۰ فولیکول بالغ می شوند و تخمک خود را برای لقاح با اسپرم آزاد می کنند. هنگامی که یک زن به مرحله یائسگی می رسد، اغلب تخمک های باقی مانده تحلیل رفته و نابود شده اند.

 

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


15 + دوازده =