بازگشت

بازار دلار و ارز در آبان ماه چگونه می شود ؟

Avatarنویسنده : عصرمگ
16 اکتبر 2018 ساعت : 23:17
دلار و ارز در آبان ماه

بازار دلار و ارز در آبان ماه چگونه می شود ؟ بازار ارز پس از اجرای تحریم‌های ۱۳ آبان به کدام سو حرکت خواهد کرد؟ رشد مداوم قیمت؟ قفل شدن معاملات و فریز قیمت‌ها؟ تداوم روند کنونی و حرکت بر کانال ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان؟ این‌ها سئوالاتی است که این روز‌ها بسیاری از مردم می‌پرسند.

 

18 9 26 176501 620x368 - بازار دلار و ارز در آبان ماه چگونه می شود ؟

بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟

به گزارش عصرمگ ، رییس جمهوری اخیرا بار‌ها و بار‌ها تاکید کرده است که اتفاق تازه‌ای در سیزدهمین روز آبان در انتظار ایران نیست و آمریکا هر آنچه در چنته داشته است، در تحریم‌های مرداد ماه اجرایی کرده است.

وی می‌گوید نه تحریم جدیدی در کار است و نه اتفاق تازه‌ای رخ خواهد داد چرا که تحریم‌های ۱۳ آبان قبل از سیزده مهر ماه اعمال شده است، اما بازار ارز آیا التهاب تازه‌ای را در این میان پذیرا خواهد بود؟

خروج یک جانبه ترامپ از برجام، جهان را در معرض آزمونی تازه قرار داده است. مهدی تقوی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: تفاوت فشاری که اینک آمریکا به ایران وارد می‌کند با فشار‌های پیشین در این است که امروز نه تنها همراهی و اجماع جهان را به همراه ندارد بلکه با نگاه منفی شرکای سابق خود روبروست.

او در توضیح این مطلب افزود: با نگاه منفی کسانی که معتقدند این آمریکاست که نمی‌خواهد روابطش را با جهان عادی کند، نه ایران.

وی ادامه داد: طبیعتا این فاصله و شکاف محسوس فرصتی بی نظیر برای ایران تلقی می‌شود تا بتواند مشکلات خود را با تکیه بر آن برطرف کند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تحریم‌های سال ۱۳۹۰، در حقیقت تحریم‌هایی بود که همسویی همه جهانیان را به همراه داشت و از این منظر فشاری شدید به کشور وارد می‌شد، اما امروز این اتفاق رخ نداده و می‌بینیم که اروپا در صدد است راه خود را از آمریکا جدا کند.

وی گفت: در این عرصه از دو منظر می‌توان آینده بازار را مورد بررسی قرار داد. وضعیت حقیقی ما نشان می‌دهد که ما در موقعیت بهتری نسبت به گذشته قرار داریم، اما وضعیت ذهنی جامعه این گواهی را نمی‌دهد.

در حقیقت تلاش برای تخریب از طریق بالا بردن سطح انتظارات از یک سو و همچنین خط بطلان کشیدن بر هر دستاوردی، نظیر همان که بر برجام رفت، باعث شده سرمایه اجتماعی در ایران آسیب ببیند از این رو ما هر چند در موقعیت بهتری هستیم، اما نمی‌توانیم از این وضعیت به نفع خود بهره برداری کنیم.

سد دلار کی شکست؟

بررسی وضعیت بازار آزاد ارز در ایران نشان می‌دهد سد مقاومتی دلار از نیمه‌های دی ماه ترک برداشت، درست وقتی زمزمه خروج ترامپ از برجام در محافل سیاسی و اقتصادی پیچیده بود، بازار ارز بنای افزایش قیمت را گذاشت و آن زمان بدبینانه‌ترین براورد‌ها حکایت از آن داشت که دلار روی ۵ هزار تومان می‌ایستد. اتفاقی که رخ نداد، دلار در مسیر حرکت ۹ ماهه خود بار‌ها پیشروی کرده و سد مقاومت ذهنی جامعه را پشت سر گذاشته است.

هنوز موعد خروج ترامپ نرسیده بود که سیف، رییس کل سابق بانک مرکزی تاکید کرد که در دل تعطیلات نوروز، برخی تعطیلی به خود ندیدند و معاملات ارز رونق فراوانی داشت، قیمت‌ها در حالی بالا می‌رفت که بنایی برای فعالیت اقتصادی نبود.

۲۱ فروردین ماه، اما روز دیگری بود. دلار به نزدیکی ۵ هزار تومان رسیده بود که رییس کل بانک مرکزی خبر از اجرای برنامه تک نرخی شدن ارز داد و گفت: دلار ۴۲۰۰ تومان، به صورت تک نرخی است.

ماشین تورم به راه افتاده بود و بازار در عین گیجی از سرعت وقایع سعی داشت خود را با انچه می‌گذشت تطبیق دهد. در این میان تلاش عده‌ای برای بر هم زدن بازار نشان می‌داد دست‌هایی در صدند با گل آلود کردن آب ماهی بگیرند.

ایران از پس تحریم بر می‌آید

بحران ارزی ۹۷ حالا دو رییس به خود دیده است، یکی سیف که نامه نگاری‌هایش با مقامات دیوان محاسبات و … فضای خبری را به خود مشغول کرده و دیگری همتی که وعده آرام کردن بازار ارز و مهار غول سرکش تورم را داده است. از فروردین تا کنون بخشنامه‌های متعددی صادر شد، مدیران متعددی تغییر کردند و حالا وزارتخانه‌های مهم اقتصادی بی‌وزیر در میانه تاخت و تاز بحران روز را به شب می‌رسانند و قرار است هفته آینده تکلیف وزرای تازه دولت روشن شود تا دولت با دست پرتر مقابله با تحریم را پیش ببرد.

تقوی در این خصوص می‌گوید: نباید از نقشه کسانی که کاسب تحریم هستند غافل شد، این‌ها به سود حداکثری می‌اندیشند، اما همان طور که گفتم بانک مرکزی جزییات برنامه خود را برای مقابله با شرایط پیش رو اعلام نکرده، مطمئنا دست دولت و بانک مرکزی برای مقابله با شرایط پیش رو پر است.

وی گفت: من به عنوان یک معلم اقتصاد این رویه را در عدم اعلام همه جزییات تایید می‌کنم چرا که دشمنان ما با اطلاع کامل از برنامه‌ها می‌توانند خود را برای ضربه زدن آماده کنند.

 

برچسب ها:
‫.‬
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


دوازده − 5 =