بازگشت

بایدها و نبایدهای جراحی گوش که باید بدانید

Avatarنویسنده : عصرمگ
25 آوریل 2018 ساعت : 17:09
جراحی گوش

جراحی گوش , هر عملی دارای یک سری بایدها و نبایدها است که قبل از جراحی می بایست دانسته شود تا از عارضه ها و خطرات احتمالی کاسته شود . در ابتدا توضیح مختصری در خصوص جراحی گوش داده ایم و در ادامه به بحث بایدها و نبایدهای جراحی گوش پرداخته ایم .

auricle ears surgery 664x480 - بایدها و نبایدهای جراحی گوش که باید بدانید

 

 

 

 

جراحی گوش : یکی از تاثیر گذارترین اجزای صورت و زیبایی چهره ” گوش ها ” هستند ، اگر این باور غلط را در خود دارید که با پنهان کردن گوش ها زیر موها زیباتر به نظر می رسید سخت در اشتباه هستید . گوش یکی از مهم ترین اجزایی است که بر روی زیبایی چهره تاثیر بسیاری دارد به همین منظور برخی از افراد از گوش های خود به دلایل مختلفی رضایت کامل ندارند و برای بهتر نشان دادن آن به عمل جراحی زیبایی گوش روی می آورند .

 

از این رو ، بایدها و نبایدهای جراحی گوش را مطالعه کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

جراحی گوش :  بازسازی گوش و جراحی تغییر شکل گوش معمولا تحت بیهوشی موضعی برای بزرگسالان و با بیهوشی عمومی برای کودکان انجام می شود .برای شروع عمل جراحی بازسازی گوش ، جراح یک برش پشت گوش برای دسترسی به غضورف گوش ایجاد می کند .

 

جراحی گوش :  به این ترتیب می توان غضروف گوش را تغییر شکل داد و پوست اضافی آن را حذف کرد . در نهایت درصورت نیاز موقعیت قرار گرفتن گوش به سر نزدیک تر می شود و شکاف ایجاد شده با بخیه های مناسب بسته می شود. جراحی زیباییی گوش معمولا بین یک تا دو ساعت با تو جه به حجم فعالیت های لازم در عمل جراحی انجام می شود .

جراحی گوش : اگر یک بیمار دارای برآمدگی گوش باشد ، از عمل جراحی بازسازی گوش برای تغییر موقعیت قرار گیری آن و نزدیک کردن محل گوش به اطراف سر استفاده می شود . در این عمل جراحی پوست برداشته شده از پشت گوش با هم ترکیب شده ، غضروف گوش کوچک می شود و تکنیک های اسکورینگ برای دستیابی به محل مناسب گوش به کار می رود .

 

جراحی گوش : تکنیک های ترکیبی استفاده شده در این حالت به جراح کمک می کند ظاهر ایده آل و موقعیت مناسب را برای گوش های بیمار ایجاد کند.
معمولا بسیاری از تکنیک های مختلف و متنوع برای کامل کردن فرآیند بازسازی گوش در طول عمل جراحی اتوپلاستی استفاده می شود .

 

 جراحی گوش : تکنیک جراحی انتخاب شده توسط جراح بستگی به مقدار اصلاح مورد نیاز بر روی گوش بیمار دارد . روش های مختلف بازسازی گوش و تغییر شکل آن می تواند به دو گروه اصلی طبقه بندی شود :

کوچک کردن غضروف و اسکورینگ ضروف ( برش غضروف )

جراحی گوش :  تکنیک های اسکورینگ غضروف در برگیرنده ایجاد برش های مورد نیاز در غضروف برای تغییر ظاهر ، اضافه کردن ، یا حذف بافت گوش هستند .
هنگامی که از این تکنیک استفاده می شود، خطر ایجادشکاف های بزرگتر برروی گوش بیمار بیشتر است ، اما بطور معمول مشاهده این برش ها برای دیگران دشوار است .

جراحی گوش :   تکنیک های کوچک کردن غضروف از بخیه برای تغییر موقعیت قرار گیری و ظاهر گوش استفاده می کنند . جراحی اتوپلاستی کوچک کردن غضروف غیر تهاجمی است و اغلب باعث ایجاد یک ظاهر مناسب و طبیعی برای خمیدگی و انحنای گوش می شود . عمل جراحی تجدید ساختار گوش یک نوع از اتوپلاستی است که برای اصلاح ظاهر نامناسب یا آسیب های وارد شده به گوش مورد استفاده قرار می گیرد .

 

این روش جراحی بطور معمول برای اصلاح کوچکی غیر عادی لاله گوش ( میکروتیا) که یک اشکال مادر زادی است که در هر سه مورد از ۱۰۰۰۰ کودک متولد شده مشاهده می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد.

آسیب هایی که برای اصلاح آنها نیاز به عمل جراحی تجدید ساختار است عبارت از سوختگی ، پارگی ، لکه های عفونی یا سوارخ های ایجاد شده می باشند.

جراحی گوش :   عمل جراحی تجدید ساختار گوش ترکیبی از تکنیک های جراحی متعدد و سایر عمل های جراحی تجدید ساختار است که برای بازسازی یک ظاهر طبیعی برای گوش افراد مورد استفاده قرار می گیرد . در برخی مواقع ، می توان غضورف لازم را از دنده بیمار برداشت و به این ترتیب با پیوند زدن آن به گوش بیمار ، ظاهر آن را کامل کرد و به یک ظاهر طبیعی تر در این ارتباط دست یافت . در صورتی که نیاز به پیوند پوست وجود داشته باشد ، بافت لازم معمولا از ناحیه بالای باسن بیمار برداشته و در محل مورد نظر پیوند زده می شود .

عمل جراحی اتو پلاستی دو طرفه چیست ؟

جراحی گوش :   در حالیکه برخی بیماران فقط نیاز به اصلاح یک گوش خود دارند ، بسیاری از بیماران داران مشکلات زیبایی در هر دو گوش خود هستند . عمل جراحی اتو پلاستی دو طرفه یک عمل جراحی بازسازی و تغییر شکل گوش است که بروری هر دو گوش بیمار انجام می شود .

 جراحی گوش :  اتوپلاستی دو طرفه مشابه عمل جراحی بر روی یک گوش انجام می شود و دوره ریکاوری یکسان ، عوارض بالقوه و مزایای مشابه دارد . هر چند عوارض جانبی پس از عمل جراحی همچون خارش و قلب زدن ممکن است در عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه کمی بیشتر مشاهده شود ، با این وجود ناراحتی های ایجاده شده باید در سطح حداقل باشد .

عمل جراحی کاهش اندازه گوش

 جراحی گوش :  برخی بیماران نگرانی بیشتری درباره اندازه و ظاهر گوش خود در مقایسه با پیش آمدگی آن از اطراف سر دارند . یک شکل از اتوپلاستی که به عنوان عمل جراحی کاهش اندازه گوش شناخته می شود معمولا برای تغییر ظاهر گوش ها استفاده می شود و می تواند ظاهر طبیعی تری را برای گوش بیمار ایجاد کند . عمل جراحی کاهش اندازه گوش که می تواند شامل کاهش اندازه لاله گوش باشد ، یک عمل جراحی سرپایی است که امکان انجام آن بر روی کودکان و بزرگسالان وجود دارد .

 

جراحی گوش :  در نتیجه این عمل می توان یک اندازه طبیعی تر برای گوش بیمار ایجاد کرد. عمل جراحی کاهش اندازه گوش می تواند تقارن و توازن را برای صورت و گوش های شما به همراه آورد و معمولا نتایج حاصل از آن با استفاده از تکنیک های بازسازی گوش کامل می شود .

جراحی زیبایی گوش مناسب کدام افراد است ؟

 جراحی گوش :  گوش ها یکی از اعضای بدن هستند که افراد نمی توانند آنها را از معرض دید دیگران پنهان کنند . وجود موی بلند گاهی اوقات می تواند گوش ها را بپوشاند ، اما این موضوع نیز یک مسئله موقتی است . در حقیقت بسیاری از افراد از گوش های خود جواهر آویزان می کنند و به همین خاطر گوش های فرد بیشتر به چشم می آید .

 

 جراحی گوش :  بنابراین زمانی که فرد در ارتباط با ظاهر گوش های خود ناراحت باشد ، ممکن است به خاطر آن با سطوح غیر قابل تحمل خجالت مواجه شود . به همین خاطر است که جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ، می تواند توسط بسیاری از این افراد برای رفع مشکل انتخاب شود . کودکانی که بطور مداوم وسط همکلاسی های خود مسخره می شوند ؛ بزرگسالانی که با مشکلات عدم اعتماد به نفس به خاطر گوش های خود مواجه هستند ، یا کسانی که از آسیب های وارد شده به گوش های خود رنج می برند ، تنها مثال هایی اندک از افرادی هستند که می توانند از این نوع عمل جراحی برای مشکل خود استفاده کنند.

 جراحی گوش :  از طرف دیگر ، برخی کودکان با نارسایی های جدی در گوش خود بطور مادر زادی متولد می شوند و به همین دلیل می توانند مناسب ترین نامزدها برای انجام عمل جراحی اتوپلاستی تجدید ساختار گشو باشند. اگر شما فکر می کنید گزینه خوبی برای انجام این عمل جراحی هستید ، اطلاعات زیر می توانند به شما جهت اتخاذ تصمیم مناسب در این رابطه کمک کنند .

اتوپلاستی سنتی در مقابل اتوپلاستی جدید

جراحی گوش :   اتوپلاستی سنتی همچنین به عنوان جراحی بازسازی گوش نیز شناخته می شود و در آن گوش های بزرگ یا بیرون آمده از اطراف سر به سمت سر به سمت بیمار جمع می شوند . انجام این کار می تواند یک ظاهر طبیعی تر برای بیمار ایجاد کند که به این ترتیب بیمار زیبایی بیشتری در خود احساس خواهد کرد .

جراحی گوش :   اتوپلاستی تجدید ساختار می تواند آسیب های جدی گوش که از زمان تولد به صورت مادرزادی وجود دارند و نیز برخی انواع آسیب های خارجی ایجاد شده بر روی گوش را اصلاح کند . برخی از آسیب هایی که امکان اصلاح آنها از طریق اتوپلاستی تجدید ساختار وجود دارد به شرح زیر هستند :

 

otopelasti5 - بایدها و نبایدهای جراحی گوش که باید بدانید

 

 

مشکلات مادر زادی:

 • گوش کاگوت که در این نوع آسیب گوش فرد فاقد لاله گوش است .
 • گوش آویخته که در آن گوش شباهت زیادی به یک فنجان دارد و انحنای گوش به شدت به سمت داخل است
 •  
  گوش لوله ای که در آن گوش ها به سمت جلو لوله شده و دهلیز خارجی آن بسته شده است.
 • گوش ویلدرموت که در آن انحنای بالای گوش معکوس شده و در عوض به سمت سر بیمار است .
 • نارسایی گوش استال که در آن تاشدگی گوش به نحو غیر عادی است که می تواند باعث ایجاد یک لبه شود و گوش فرد را شبیه گوش جن و پری کند.
 • ایجاد شکاف در لاله گوش که در آن یک تو رفتگی در لاله گوش ایجاد می شود .
 • گوش علامت سوالی یا گوش کوسمان که در آن گوش شبیه یک علامت سوال است . در این حالت گوش از جمجمه در قسمت لاله گوش یک فاصله مشخص دارد و منحنی گوش خارج تر از محل طبیعی آن قرار دارد .
 • میکروتیا که در آن گوش فرد بطور جدی کوچک و رشد نیافته است .
 • ماکروتیا که در آن گوش فرد بسیار بزرگ است .
 • گوش جمع شده که در آن بخشی از گوش فاقد پوست و غضورف مورد نیاز در ناحیه خارجی پشت گوش است .
 • گوش مخفی که در آن بخش بالایی منحنی گوش در داخل سر قرار گرفته است .

 

سایر آسیب های معمول در این حوزه به شرح زیر هستند :

جراحی گوش :   گوش گل کلمی که در آن بخاطر آسیب های مکرر وارد شده به گوش ، غضروف از لایه رویی آن جدا شده و با مایع پر شده و به همین خاطر تغییر شکل دائمی در آن ایجاد شده است .

جراحی گوش :   سرطان پوست و تومور بدخیم که هر چند بطور معمول یک مسئله زیایی محسوب نمی شود ، اما اتوپلاستی می تواند به حذف پوست سطرانی و بازیابی ظاهر بافت باقی مانده پس از آن کمک کند .

جراحی گوش :   هر چند بسیاری از این شرایط می تواند به خاطر مشکلات جدی مادرزادی ایجاد شده باشند ، برخی افراد هنوز ممکن است از ظاهر بسیار بزرگ یا بیش از حد بیرون گوش خود متنفر باشند . این افراد احتمالا نامزدهای مناسب برای استفاده از اتوپلاستی سنتی هستند ، اما درباره این موضوع باید با یک جراح صحبت شود تا روش مناسب برای بیمار انتخاب شود .

جراحی گوش :   به خاطر داشته باشید عمل جراحی اتوپلاستی نمی تواند برای ظاهر جدید گوش بیمار معجزه کند . بنابراین لازم است درباره این عمل جراحی درک مناسب وجود داشته باشد و بیمار آشنایی مناسب با نتایج واقع بینانه و خطرات مربوط به آن داشته باشد.

مزایای عمل جراحی زیبایی گوش

 • بیمارانی که عمل جراحی اتوپلاستی را انجام می دهند ، در نتیجه آن می توانند از مزایای زیر بهره مند شوند :
 • عمل جراحی ایمن است و خطرات ناچیز یا نادری درآن وجود دارد
 • این عمل جراحی می تواند بسیاری از نواقص گوش را اصلاح کند
 • در نتیجه این عمل جراحی کودکان توسط دوستان و اطرافیان خود مسخره نمی شوند
 • این عمل جراحی می تواند میزان اعتماد به نفس و رضایت فرد از خود را افزایش دهد
 • عمل جراحی رینوپلاستی دارای حداقل دوره استراحت است که تقریبا یک هفته می باشد
 • این جراحی می تواند شرایط احساسی و روانی فرد را بهبود بخشد
 • در این نوع عمل برش های ایجاد شده در سطح حداقل قرار دارند
 • این عمل باعث زیبایی ظاهر طبیعی فرد می شود
 • با استفاده از این عمل جراحی شما می توانید ظاهر دلخواه گوش های خود را انتخاب کنید .

برای کسب اطلاعات در خصوص بایدها و نبایدهای جراحی گوش ، مطالب زیر خوانده شود .

 

جراحی گوش :   باید بدانید به هیچ عنوان پس از جراحی ورزش های سنگین انجام ندهید . ( این ممنوعیت به دلیل کاهش دادن احتمال خون ریزی است ، که با وارد نکردن فشار بر روی ناحیه ی تحت عمل از آن کم می کنیم ) .

 

جراحی گوش :   توصیه می شود پس از جراحی گوش یا ” اتوپلاستی ” رانندگی نکنید . ( به دلیل سربند هایی که پس از عمل بر روی گوش قرار داده شده است ، باعث می شود شنوایی شما کم تر شود و یا این که نتوانید به موقع وبه طور سریع عکس العمل های سر و گردن داشته باشید )

این را در نظر داشته باشد که باید ، شب ها به پشت بخوابید و به هیچ وجه به پهلو و بر روی گوش های خود نخوابید . بهتر است زمان خواب زیر سر خود را بلند کنید .

 

افرادی که جراحی گوش داشته اند بخوانند

 

جراحی گوش :   این عمل با هر سه روش بي حسي موضعي ، نيمه بيهوشي و يا بيهوشي كامل قابل انجام است . بیمار چند ساعت بعد از عمل از مرکز جراحی یا بیمارستان مرخص میشود.پانسمان بعد از عمل تا ۵ روز روي گوشها باقي مي ماند . بعد از انجام عمل تمپانوپلاستی، فرد ممکن است برای مدت چند روز ترشحاتی از گوش داشته باشد و خونریزی خفیفی را از مجرای گوش خود تجربه کند. این موارد طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

 

جراحی گوش :   لطفاً نكات زير را بدقت مطالعه نموده و با پيگيري دقيق آنها نتيجه مطلوب تري از عمل جراحي خود بدست آوريد. در صورت بروز هرگونه سوال يا مشكل با پزشك تماس بگيريد.

 

زير سر بيمار بايد بعد از عمل كمي بالاتر قرار گيرد و روي گوش جراحي نشده بخوابد.

در صورت بروز هر يك از حالات زير پرستار بخش را مطلع سازيد:

سرگيجه
تهوع يا استفراغ مكرر
هشت ساعت بعد از پايان عمل جراحي با اجازه پزشك يا پرستار بخش از مايعات صاف و خنك استفاده نماييد. در صورت بروز تهوع همچنان ناشتا بمانيد. در صورت تحمل مايعات ميتوانيد روز بعد از رژيم غذايي معمولي استفاده نماييد.

جراحی گوش :    درصورتي كه عطسه داريد با دهان باز عطسه كنيد تا فشار به بيني وارد نيايد. از فين كردن يا باد در گوش انداختن به شدت پرهيز كنيد.
بعد از عمل جراحي تا مدتي ممكن است حالات زير احساس شود كه اين حالات گذرا ميباشد و به مرور برطرف ميگردد:

 

ad - بایدها و نبایدهای جراحی گوش که باید بدانید

 

 

 

 • احساس سنگيني, پري گوش يا بيحسي لاله گوش. دردهاي تير كشنده گوش يا اطراف آن.
 • احساس وجود آب يا مايع در گوش يا شنيدن صداي حركت مايع يا نبض در گوش
 • خارج شدن ذراتي شبيه لخته از گوش
  خروج ترشح خوني يا آبكي مختصر از گوش قابل انتظار است, در صورت داشتن ترشحات زرد رنگ يا بد بو پزشك را مطلع سازيد.
 • در زمان تعيين شده توسط پزشك جهت برداشتن پانسمان گوش مراجعه نماييد.
 • در زمانهاي تعيين شده جهت معاينه مراجعه نماييد.
 • تا هنگام برداشتن پانسمان از شستشوي سر و مرطوب كردن پانسمان بپرهيزيد. بعد از برداشتن پانسمان تا هنگاميكه پزشك به شما اجازه نداده است, از شنا كردن پرهيز كنيد و هنگام استحمام از ورود آب به گوش پرهيز نماييد. براي جلوگيري از ورود آب به گوش از پنبه آغشته به وازلين طبي يا پمادي كه توسط پزشك تجويز شده, هنگام استحمام استفاده نماييد.
 • فقط از داروهايي استفاده نماييد كه براي شما تجويز شده است.
 • در هفته نخست بعد از عمل از فعاليتهاي شديد ورزشي و يا انجام كارهاي سنگين پرهيز كنيد.

 

در صورت بروز هرگونه سوال يا مشكل با پزشك تماس بگيريد.

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


نه + 20 =