بازگشت

تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز در چیست ؟

Avatarنویسنده : عصرمگ
11 جولای 2019 ساعت : 01:16
تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز

تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز در چیست ؟ هر سال پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان با اصطلاحاتی همچون رشته های متمرکز و نیمه متمرکز مواجه می شوند که اغلب معنا و تفاوت آن را نمی دانند.

لیست رشته های نیمه متمرکز ۹۸,تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز,رشته های نیمه متمرکز تجربی,رشته های نیمه متمرکز تجربی ۹۸,لیست رشته های نیمه متمرکز ۹۸,لیست دانشگاه های نیمه متمرکز,رشته های نیمه متمرکز دانشگاه فرهنگیان,رشته های نیمه متمرکز هنر,سازمان سنجش,کنکور سراسری,کنکور ۹۸,انتخاب رشته نیمه متمرکز,پذیرش رشته های نیمه متمرکز,رشته های نیمه متمرکز

انتخاب رشته نیمه متمرکز و متمرکز - تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز در چیست ؟

 

تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز : به همین دلیل در بازه زمانی انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان بسیاری به دنبال این هستند تا اطلاعات لازم را در رابطه با تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز کسب نمایند. به همین دلیل لازم دانستیم در این مطلب به طور اختصاصی به توضیح و تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز بپردازیم. بنابراین پیشنهاد می کنیم، اکنون که زمان زیادی تا انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ باقی مانده است، با مطالعه این مطلب اطلاعات لازم در رابطه با رشته های متمرکز و نیمه متمرکز را کسب نمایید تا در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری با مشکلی مواجه نشوید.تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز/

شرط پذیرش در رشته های نیمه متمرکز قبولی در مرحله مصاحبه می باشد.

تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز

تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز :  اگر بخواهیم تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز را به زبانی ساده بیان کنیم، بایستی بگوییم رشته های متمرکز رشته هایی هستند که جهت پذیرش در آن ها، داوطلب بایستی در کنکور سراسری شرکت و رتبه لازم را کسب نماید. در واقع پذیرش در این رشته ها تنها بر اساس گزینش از طریق کنکور سراسری می باشد. رشته های نیمه متمرکز رشته هایی هستند که پذیرش در آن ها علاوه بر شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه لازم، منوط بر پذیرش در مصاحبه و یا معاینه می باشد. در واقع رشته های متمرکز رشته هایی هستند که متقاضیان آن ها بایستی علاوه بر شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه لازم، در مصاحبه رشته های نیمه متمرکز نیز شرکت نمایند.تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز//


نحوه پذیرش در رشته های نیمه متمرکز

تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز :  چنانچه در کارنامه ای که در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری برای شما صادر می شود، شما مجاز به انتخاب رشته های نیمه متمرکز شناخته شوید، می توانید در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری علاوه بر رشته های متمرکز، در فرم انتخاب رشته، کد رشته محل های مربوط به رشته های نیمه متمرکز را نیز وارد کنید. سپس اواسط مهر ماه اسامی چند برابر ظرفیت پذیرش رشته های نیمه متمرکز جهت دعوت به مصاحبه اعلام می شود. چنانچه شما نیز حد نصاب لازم را جهت دعوت به مصاحبه کسب کرده باشید، تقریبا اواسط مهر ماه از شما جهت حضور در مصاحبه دعوت بعمل خواهد آمد. زمان مصاحبه نیز همزمان با انتشار اسامی اعلام خواهد شد. چنانچه در مصاحبه نیز پذیرفته شوید، می توانید در رشته و محل قبولی مشغول به تحصیل گردید.تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز///


لیست رشته های نیمه متمرکز

كارداني فوريت هاي پزشكي
امنيت اطلاعات
امنيت اقتصادي
امنيت بين الملل
امنيت نرم
پژوهشگري امنيت
حفاظت اطلاعات
ضد تروريسم
علوم فني امنيت
فناوري اطلاعات و ارتباطات
کاردانی بهداشت عمومي – بهداشت خانواده
تربيت مروج سياسي
مربيگري عقيدتي
کاردانی بهداشت عمومي ـ مبارزه با بيماري ها
پزشكي
دندانپزشكي
اتاق عمل
پرستاري
تكنولوژي پرتوشناسي
علوم آزمايشگاهي
فناوري اطلاعات سلامت
هوشبري
كارداني بهداشت محيط
پزشكي
دانشكده پرستاري بانك ملي
پرستاري
كارداني علوم آزمايشگاهي
كارداني هوشبري
علوم ورزشي
آموزش تربيت بدني
موسيقي نظامي

تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز : در انتخاب رشته کنکوری سراسری، اگه یک داوطلب از همون اول رشته متمرکز یعنی رشته بدون مصاحبه قبول بشه، بقیه انتخاب هاش چه متمرکز و چه نیمه متمرکز دیگه بررسی نمیشه.

تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز :  اما اگه یک داوطلب اول در یک رشته نیمه متمرکز دارای مصاحبه در مرحله اول قبول بشه، اسمش داخل فهرست قبولی های اولیه اون رشته نیمه متمرکز اعلام میشه که بره مصاحبه، ولی کامپیوتر سازمان سنجش همچنان به جستجوی خودش ادامه میده و بقیه رشته محل ها رو هم بررسی میکنه. حداکثر دو رشته مصاحبه دار در مرحله اول ممکنه قبول بشین و دعوت به مصاحبه بشین و حداکثر یک رشته متمرکز هم میتونید قبول بشید یعنی جمعا تا سه انتخاب ممکنه در مرحله اول قبول بشین.

بنابرین در این حالت (مورد دوم) ممکنه یک رشته متمرکز هم در کنار مرحله اول نیمه متمرکزها قبول بشه. در این صورت شهریور ماه که نتایج نهایی قبولی های متمرکز اعلام میشه داوطلب قبول شده میتونه بره دانشگاه و رشته متمرکز رو ثبت نام کنه.

حالا اگه متمرکز قبول شد و ثبت نام کرد، در صورتی که اسمش جزو کسانی که دعوت به مصاحبه نیمه متمرکز شدن باشه، سه حالت ممکنه پیش بیاد:

۱-میتونه اصلا نره مصاحبه و همون رشته متمرکزی که ثبت نام کرده رو ادامه بده.

۲-میتونه بره مصاحبه و معاینه و امتحان های عملی و تئوری شرکت کنه و اگه نهایتا اون نیمه متمرکز قبول شد، قبولیش در رشته متمرکز لغو میشه و مثل دانشجوی انتقالی میره رشته نیمه متمرکز رو ثبت نام میکنه.

۳-اگر هم در مصاحبه و معاینه و گزینش نیمه متمرکز قبول نشد میتونه همون رشته متمرکز رو که قبلش ثبت نام کرده و دانشجو شده ادامه بده.

بنابرین رشته های نیمه متمرکز رو قبل از رشته های متمرکز در اولویت انتخاب هاتون قرار بدین چون در غیراینصورت اگه متمرکز رو زودتر قبول بشین انتخاب رشته شما متوقف میشه و دیگه انتخاب های نیمه متمرکز براتون بررسی نمیشه.

مراقب رشته های متمرکز دارای تعهد خدمت باشید:

تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز :  اگه رشته متمرکزی که تعهد خدمت داره قبول شده باشید، در صورت انصراف از دانشگاه برای ثبت نام دوره نیمه متمرکز طبق سند تعهد محضری که دادین باهاتون رفتار میشه. پس اگه تعهد خدمت متمرکز قبول شدین ترجیحا در مصاحبه رشته محل جدید شرکت نکنین.

دانشگاه های دارای رشته های مصاحبه دار:

دانشگاه علوم پزشكي بقية الله (عج)، دانشگاه اطلاعات و امنيت، دانشگاه علوم انتظامي امين، مركز آموزش عالي تربيت مربي عقيدتي سياسي سپاه، دانشگاه علوم پزشكي ارتش، دانشكده پرستاری بانك ملي به صورت نیمه متمرکز دانشجو پذیرش میکنن یعنی مصاحبه، معاینه و گزینش دارن.

تعداد رشته های نیمه متمرکز مجاز به انتخاب:

اگه مجاز به انتخاب رشته باشید میتونید به تعداد نامحدود رشته های نیمه متمرکز رو انتخاب کنید اما حداکثر ۲ رشته محل دعوت به مصاحبه خواهید شد.

محرومیت در صورتی قبولی:

اگه دوره روزانه یک رشته نیمه متمرکز یا متمرکز قبول بشین در کنکور سراسری سال بعد میتونید شرکت کنید اما دیگه نمیتونید دوره روزانه در در انتخاب رشته سال بعد انتخاب کنید.

زمان اعلام اسامي معرفي شدگان چند برابر ظرفيت رشته هاي نيمه متمركز:

تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز : طبق اعلام سازمان سنجش، اسامي معرفي شدگان چند برابر ظرفيت رشته هاي داراي شرايط خاص معمولا یک یا دو هفته بعد از پایان مهلت انتخاب رشته اعلام میشه. نتایج نهایی قبولی های کنکور سراسری ۹۶ هم غالبا هفته آخر شهریور ماه اعلام میشه و مدت کوتاهی بعدش کسانی که قبول شدن میتونن برن دانشگاه ها و رشته متمرکزی که قبول شدن ثبت نام کنن.

اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت این رشته هم هفته آخر مهر ماه اعلام میشه. نتایج نهایی رشته های نیمه متمرکز معمولا اواخر دی یا اوایل بهمن اعلام میشه و دانشجوهای قبول شده در این رشته ها از بهمن ماه یعنی نیمسال دوم وارد دانشگاه و رشته جدید میشن.تفاوت رشته های متمرکز و نیمه متمرکز//

 

 

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


بیست + 19 =