بازگشت

جاذبه های زیبای دریاچه چورت مازندران

Avatarنویسنده : عصرمگ
29 می 2018 ساعت : 15:34
دریاچه چورت مازندران

  دریاچه چورت مازندران : اگر در فصل بهار، به دنبال محیطی دلچسب، سرسبز و چشم نواز می گردید که دمی آسوده باشید و از زندگی ماشینی امروز فاصله بگیرید و یا در فصل پاییز مکانی را جستجو می کنید تا …

 

chort1 1488783536 - جاذبه های زیبای دریاچه چورت مازندران

 

اگر در فصل بهار، به دنبال محیطی دلچسب، سرسبز و چشم نواز می گردید که دمی آسوده باشید و از زندگی ماشینی امروز فاصله بگیرید و یا در فصل پاییز مکانی را جستجو می کنید تا جشنوارۀ رنگ های طبیعت را به نظاره بنشینید، دریاچه چورت ساری ( میانشه) استان مازنداران می تواند بهترین مقصد برای گردشگری و طبیعت گردی باشد. در ادامه نکته هایی برای تماشای دریاچه چورت مازندارن را برایتان بازگو میکنیم.دریاچه چورت

نمای زیبای دریاچه چورت

این دریاچه چورت مازندران که به سبب رانش زمین در صد ها سال پیش پدیدار شده است، وسعتی در حدود دو نیم هکتار را دارا می باشد و در لیست دریاچه های جوان کشور عزیزمان قرار دارد. در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی بود، که استان مازنداران لرزید و بر اثر همین زمین لرزه و رانش زمین بود که آب چشمه سارهای اطراف به این محل هدایت شدند و دریاچۀ میانشه را پدید آوردند. بعده ها به دلیل وجود روستای چورت در نزدیکی این دریاچه نام میانشه کنار گذاشته شد و دریاچۀ را چورت نامیدند.

در میان سرسبزی های بخش چهاردانگۀ شهرستان ساری و در میان جادۀ کیاسر به ساری است که می توانید علائمی از وجود دریاچه چورت ساری بیابید. دریاچه ای که با همۀ کوچکی اش روح و جان گردشگران و میهمانان خود را جلا می دهد و روحشان را در زلالی خود محصور می کند. چنانچه در ساعات اولیۀ صبح به سمت دریاچه چورت مازندران رهسپار شوید این فرصت را خواهید داشت که مه رقیقی را بر فراز سطح دریاچه رویت کنید. در کنار این همه جاذبۀ بصری در دریاچه چورت ساری و حوالی آن، از یک امتیاز ویژه نیز می توانید بهره مند شوید.

طبیعت خوش آب و هوا

آواز خوش پرندگان، جاذبه های شنیداری دلچسبی را نیز برای شما مهیا می سازد. در واقع عزیمت به دریاچۀ چورت می تواند یک تیر و دو نشان باشد. چرا که مسیر منتهی به دریاچه نیز خود بی نظیر و چشم نواز است. درختان سر به فلک کشیده ای که در دو طرف مسیر، بدرقه کنندۀ شما به سوی دریاچه هستند . این مجموعه را در کنار آب و هوایی بی نظیر متصور شوید تا دلفریب بودن منطقه بیش از پیش برای شما ملموس شود.دریاچه چورت مازندران

 

در انتهای این مسیر زیبا و در میان شکاف دره ای با شیب زیاد، دریاچه چورت ساری خودنمایی می کند. دریاچه ای بکر در میان درختانی بی مثال ترکیبی است که طبیعت گردان را مجذوب خود می سازد.گرچه در پدیدار شدن دریاچه، رودهای فصلی و چشمه سارهای منطقه به شدت نقش داشته اند اما نقش پر رنگ باران های فصلی را در ادامۀ حیات دریاچه نمی توان منکر بود. در فصول سرد سال و با افزایش میزان بارندگی در استان مازنداران، دریاچۀ چورت نیز پر آب می شود و سطح آن به بالاترین ارتفاع خود می رسد.

اما با شروع فصل گرما و با کاهش میزان نزول برکات آسمانی، سطح دریاچه کاهشی محسوس می یابد. اما این کاهش سطح آن سبب نمی شود که از زیبای های بی بدیل منطقه کاسته شود. در این مواقع، تنۀ درختان از میانۀ دریاچه خارج می شوند و زیبایی های خود را در معرض دید علاقه مندان به طبیعت قرار می دهند.

چگونه به دریاچۀ چورت برسیم؟

دو راه برای رسیدن به این دریاچۀ بکر و چشم نواز وجود دارد که ما هر دو مسیر را برای شما شرح خواهیم داد.
مسیر اول: چنانچه قصد دارید از سمت شهر ساری به طرف روستای چورت و دریاچۀ میانشه حرکت کنید، به سمت جنوب به رانید و پس از طی مسافتی در حدود ۲۳ کیلومتر بعد از روستای تاکام و روستای چورت، با تابلویی رو به رو می شوید که شما را به یک جاده فرعی هدایت می کند و آن جاده مسیر رسیدن به دریاچه است. راهنمایان محلی بهترین افرادی هستند که می توانند شما را در رسیدن به مقصد یاری دهند. حتماً از راهنمایی هایشان بهره مند شوید.

مسیر دوم: از استان سمنان نیز این امکان وجود دارد که راهی دریاچه شوید. بدین منظور ابتدا باید مسیر ۲۵ کیلومتر تا شهمیرزاد که در شمال شهر سمنان واقع شده است را پشت سر بگذارید. پس از آن به سمت جادۀ ساری حرکت کنید و بعد از طی مسافتی ۱۵۰ کیلومتری و عبور از فولاد محله و کیاسر به دریاچه چورت ساری برسید و بر فراز پلی که بر روی رودخانه قرار دارد قدم بزنید.

نکاتی مهم که باید در حین سفر از خاطر نبرید:

۱-چنانچه قصد دارید که شبی را در دریاچه چورت مازندارن و در کنار دریاچه سپری کنید، پیش از سفر از شرایط آب و هوایی منطقه اطمینان حاصل نمایید. چرا که اگر هوا بارانی باشد، منطقه قابلیت اسکان دادن به گردشگران و برپایی چادر را ندارد.

۲-فاصلۀ پانزده کیلومتری و ده دقیقه ای تا روستای چورت یک امتیاز به حساب می آید. سعی کنید پیش از حرکت به سمت دریاچه چورت مازندارن موارد مورد نیاز خود را تهیه نمایید تا مجبور به ترک زود هنگام منطقه به دلیل تکمیل نبودن وسایل سفر نشوید.

۳-تور های متعددی در سراسر نقاط ایران وجود دارد که برپا کننده تورهای طبیعت گردی می باشند. یکی از مقصد های این تورهای گردشگری همین دریاچه است. اگر قصد یک سفر یک روزه را دارید و مایلید که در دل طبیعت به گشت و گذار بپردازید به یکی از تورهای گردشگری مراجعه نمایید و خود را آمادۀ سفر به دریاچۀ چورت کنید.

۴- اگر قصد دارید که با وسیلۀ شخصی خود به دل طبیعت بزنید و دریاچه چورت مازندارن میانشه را به عنوان مقصد برگزیده اید، مدت زمان سفر را به دو روز افزایش دهید تا هم خستگی راه بر تنتان نماند و هم فرصت کافی برای بهره مندی از زیبایی ها منطقه را داشته باشید.

۵- معمولاً مدت سفر و رانندگی در حدود ۶ تا ۸ ساعت می شود. این زمان را نیز در نظر داشته باشید. به علاوه که در سفر با وسیلۀ شخصی ملزم هستید تا مسافتی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر را پیاده طی کنید.

۶-به هیچ عنوان اقدام به شنا و آب تنی در دریاچه نکنید. چرا که عمق دریاچه قابل پیش بینی نیست و در فصول مختلف سال عمقی متفاوت دارد. به علاوه در هنگام قدم زدن در محیط اطراف دریاچه به محلی که پای می گذارید دقت کنید. چرا که ممکن است آن محل بخشی از دریاچه باشد که بر روی سطح اش برگ درختان ریخته شده است و زلالی آب دریاچه را پوشانده است.و به عنوان حرف و نکته پایانی لازم است که بگوییم: طبیعت گردی، و سفر در دل طبیعت، یک اصل دارد. چیزی جز رد پایمان را در دل طبیعت به یادگار نگذاریم و چیزی جز عکس و حس آرامش را از طبیعت به امانت بر نداریم.امیدواریم که لحظات خوشی را در کنار دریاچه چورت مازندارن سپری نمایید.

دریاچه چورت مازندران

برچسب ها:
‫.‬
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


چهار × 3 =