بازگشت

جام جهانی 2022 در ایران !!!

Avatarنویسنده : عصرمگ
۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۴۳
Rate this post

جام جهانی ۲۰۲۲ در ایران !!! هفته پیش قطری‌ها اعلام کرده بودند میزبانی از ۴۸ تیم «چالش دشواری» برای آن‌ها خواهد بود.

 

جام جهانی 2022 در ایران

 

با عصرمگ همراه شوید …

 

دبیرکل کمیته برگزاری جام جهانی قطر هم به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما فعلا زیرساخت‌هایمان را بر مبنای برگزاری جام جهانی با ۳۲ تیم پیش برده‌ایم. فعلا در حال بررسی هستیم که اگر فیفا تصمیم به برگزاری این جام جهانی با ۴۸ تیم گرفت چه باید کرد.

جام جهانی در ایران

 

ساعتی از صحبت مسئولان ورزش ایران مبنی‌بر اینکه دوباره به قطری‌ها پیشنهاد داده اند تا میزبان تعدادی از تیم‌ها در جام جهانی ۲۰۲۲ باشند، نگذشته بود که قطری‌ها این مورد را به صورت رسمی و برای اولین‌بار تأیید کردند؛ ماجرا به گفت‌وگوی حسن الذوادی، دبیرکل کمیته برگزارکننده جام جهانی، با خبرگزاری فرانسه برمی‌گردد؛ او که به پاریس دعوت شده بود تا در مراسم سیاسی فرانسوی‌ها حضور داشته باشد، به طور رسمی تأیید کرد که به فکر فرستادن تعدادی از تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به ایران هستند.

 

به گزارش سایت عصرمگ و  به نقل از شرق، الذوادی می‌گوید: «واقعیت این است که ما پیشنهادات زیادی از کشور‌های دیگر برای مشارکت در برگزاری جام جهانی داشته‌ایم، ولی هنوز هیچ تصمیمی در این زمینه نگرفته‌ایم». او در پاسخ به این سؤال که آیا از سوی ایران پیشنهاد جدی برای میزبانی جام جهانی داشته اند، گفت: «درست است، این برنامه بخشی از برنامه راهبردی ماست، ولی مشخصا قبل از اینکه تصمیم نهایی گرفته شود ابتدا باید درباره‌اش با فیفا صحبت کنیم. بعد، هرچه که به زمان برگزاری این تورنمنت نزدیک‌تر شدیم، آن‌وقت می‌توانیم راحت درباره این مشارکت صحبت کنیم».

بحث بر سر ۶۰ هزار اتاق

داستان مشارکت ایران در امر برگزاری و میزبانی از تعدادی تیم در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از همان ابتدای اختصاص میزبانی به قطری‌ها سر زبان‌ها افتاد؛ این کشور کوچک عربی که هنوز هم بحث‌های زیادی درباره گرفتن میزبانی‌اش مطرح است وسعت زیادی ندارد و با وجود پیشرفت بسیار زیادی که در امر تجهیزات ورزشی داشته، ولی به نظر می‌رسد زیرساخت لازم برای پاسخ‌گویی به همه موارد مورد نیاز را که فیفا رویش تأکید دارد در اختیار ندارد.

 

مهم‌ترین بخش، اما پذیرایی از ۱.۵ میلیون نفر تماشاگری است که قرار است خودشان را به قطر برسانند و این بازی‌ها را از نزدیک ببینند. با توجه به اینکه بازی‌ها در چند مرحله مختلف گروهی و حذفی برگزار می‌شود، برای میزبانی از جام جهانی نیاز به ۶۰ هزار اتاق در هتل‌های مختلف است؛ موضوعی که به نظر می‌رسد قطری‌ها را مجاب کرده تا به پیشنهاد ایران به صورت جدی‌تری فکر کنند. ایران به قطر پیشنهاد داد تا در جزیره کیش از تعدادی از تیم‌های حاضر در جام جهانی میزبانی کند؛ هم به دلیل مجهزبودن این جزیره از لحاظ زیرساختی و هم اینکه آب‌وهوای مشابهی با میزبان اصلی این تورنمنت دارد.

برادری در سیاست، مشارکت در فوتبال

بااین‌حال مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود مشارکت ایران با قطر در برگزاری جام جهانی جدی‌تر شود، مباحث سیاسی و در رأس آنها، تحریم‌هایی است که هر دو کشور به صورت جداگانه‌ای از آن رنج می‌برند. ایران این روز‌ها با تحریم‌های آمریکا مواجه شده و گرفتن بخشی از میزبانی جام جهانی می‌تواند اعتبار دوچندانی در عرصه بین‌المللی داشته باشد.

 

در آن‌سو قطر هم از سال ۲۰۱۷ با همسایگان عربش به مشکل برخورده و از سوی آن‌ها تحریم شده؛ عربستان، بحرین و امارات سه کشوری هستند که روابطشان را با قطر به این بهانه که این کشور از گروه‌های افراطی حمایت می‌کند، قطع کرده‌اند. این تحریم‌ها رابطه قطر و ایران در عرصه سیاسی در منطقه را افزایش داده و به نظر می‌رسد این موضوع دلیل خوبی است تا قطری‌ها بخشی از میزبانی را به ایران بسپارند.

۳۲ یا ۴۸ تیم؟

 

درست است که قطری‌ها همچنان می‌گویند باید با فیفا پیش از سپردن بخشی از میزبانی جام جهانی به ایران توافق کنند، ولی به نظر می‌رسد تردید آن‌ها بیشتر مربوط به تعداد تیم‌هایی است که قرار است در این جام جهانی حاضر باشند؛ اینکه بالاخره این جام جهانی قرار است با ۳۲ تیم برگزار شود یا ۴۸ تیم؟ اگر قرار به برگزاری با ۴۸ تیم باشد که باید رسیدن بخشی از میزبانی به ایران را قطعی دانست، چون قطری‌ها همین حالا برای میزبانی از ۳۲ تیم و هوادارانشان کمی مشکل دارند، چه برسد به اینکه بخواهند از ۴۸ تیم میزبانی کنند.

 

پایان ماه اکتبر در کوالالامپور، فیفا رأی نهایی‌اش را درباره اینکه جام جهانی قطر با چه تعداد تیم برگزار می‌شود اعلام خواهد کرد. هفته پیش قطری‌ها اعلام کرده بودند میزبانی از ۴۸ تیم «چالش دشواری» برای آن‌ها خواهد بود. دبیرکل کمیته برگزاری جام جهانی قطر هم به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما فعلا زیرساخت‌هایمان را بر مبنای برگزاری جام جهانی با ۳۲ تیم پیش برده‌ایم. فعلا در حال بررسی هستیم که اگر فیفا تصمیم به برگزاری این جام جهانی با ۴۸ تیم گرفت چه باید کرد. به‌زودی با فیفا و کشوری که قرار است در این زمینه به ما کمک کند رایزنی خواهیم کرد».

 

 

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


دوازده + هشت =