بازگشت

حقیقت فروش آرشیو مستند سیما به شبکه من و تو !

Avatarنویسنده : عصرمگ
۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۳۳
Rate this post

حقیقت فروش آرشیو مستند سیما به شبکه من و تو !  پخش چند فیلم مستند طی چند هفته اخیر در برخی از شبکه های فارسی زبان خارجی به ویژه شبکه من و تو باعث تعجب بسیاری شد.

 

حقیقت فروش آرشیو مستند سیما به شبکه من و تو

با عصرمگ همراه شوید …

 

در این فیلم های مستند، از ویدیوهای آرشیوی استفاده شده که بعید است جز در رشیو سیما در جای دیگری باشد. برخی از صاحب نظران معتقدند این ویدیوهای مستند به شبکه های فارسی زبان فروخته شده است. اتهامات بیشتر به مدیریت عزت الله ضرغامی وقتی در مسند صداوسیما بود، بر می گردد.

چندی پیش سلیم غفوری مدیر فعلی شبکه مستند سیما درباره این گمانه‌زنی‌ها گفته بود: همه این مستندها مربوط به آرشیو صداوسیما نیست و این تصور درست نیست که بگوییم همه این تصاویر مستند، از آرشیو تلویزیون ایران گرفته شده است. بخش عمده‌ای از این تصاویر از طرف بنگاه‌های خبری دنیا و حتی توسط خبرنگارهای غیرایرانی ثبت و ضبط شده است.

 

درباره همین ابهامات این بار سراغ عزت الله ضرغامی به یکی از خبرگزاری ها توضیح داد: من هم چندی پیش توییتی از آقای حسام‌الدین آشنا دیدم که برای اولین بار این موضوع را مطرح کرده بود و من به او گفتم وزارت اطلاعات دولت فعلی را قبول دارم و درخواستم از آن‌ها این است که با وجود شایعاتی که مطرح می‌شود، در این زمینه تحقیق و تعقیب کنند.

 

وی ادامه داد: درخواست من این بود که نقش بنده و حتی مدیر وقت آرشیو صداوسیما را که این اتهامات را نسبت به او مطرح می‌کنند، روشن کرده و توضیح دهند که درباره چه حرف می‌زنند. من گفتم هر نظری که دستگاه اطلاعاتی بدهد همه ما می‌پذیریم و نباید اینگونه به شایعات بی‌اساس توجه کنیم. من هیچ گاه به این شایعات بی‌اساس که ارزش خبری هم ندارد پاسخ ندادم.

حقیقت فروش آرشیو مستند سیما به شبکه من و تو

ضرغامی تاکید کرد که هیچ سندی نسبت به فروش آرشیو در دوره وی وجود ندارد و گفت: یک برگه اطلاعات، تماس تلفنی و یا اطلاع رسانی در طول مدتی که من رئیس صداوسیما بودم نه با من و نه رئیس آرشیو مطرح نشده و بهتر است این بحث توسط دستگاه‌های اطلاعاتی پیگیری شود.

وی اضافه کرد: وزارت اطلاعات وظیفه دارد چنین مسائلی را بررسی کند. اصلاً معلوم نیست چنین چیزی اتفاق افتاده باشد که آن وقت قرار باشد در دوره من باشد یا دوره دیگری.

رئیس اسبق صداوسیما در بخش دیگر سخنانش درباره استفاده از آرشیو در دوره خود تصریح کرد: آنچه را که شما باید از آرشیو بدانید این است که آرشیو مهجوری که اصلاً از آن استفاده نمی‌شد در یک سال اول حضور من بسیاری از تصاویر دیده نشده‌اش دیده شدند حتی نمایش این تصاویر باعث شد فضای هنری و نمایشی کشور دگرگون شود.

ضرغامی همچنین در این باره که آیا کسی در این باره بازخواست شده است یا خیر؟ گفت: نه کسی بازخواست نشده و نه از من سوالی شده است و نه حتی از آقای محمدیان مدیر وقت آرشیو بازخواست شده و نه نسبت به این مساله به او اطلاع‌رسانی‌ای شده است و من نمی‌دانم این شایعات چطور مطرح می‌شود.

رئیس اسبق صداوسیما عنوان کرد: من تعجب می‌کنم یک مقام مسئول علی‌رغم شعارهایی که داده می‌شود که آمده‌اند پرونده‌سازی را جمع کنند چطور خودشان به این مسائل دامن می‌زنند. البته این حرفی که من بیان می‌کنم جدید نیست و همانطور که ابتدا گفتم در پاسخ به آن توئیت عنوان کردم که هرآنچه را که وزارت اطلاعات دولت فعلی اعلام کند به نظر من روشنگر است و تا آخر این ماجرا هم باید آن را پیگیری کنند.

وی در پایان در واکنش به اینکه آیا صحت دارد بخشی از تصاویر استفاده شده در مستندهای شبکه «من و تو» منبع داخلی داشته است هم عنوان کرد: من اصلاً از این شبکه‌ها اطلاعی ندارم. به هزار و یک دلیل در سراسر دنیا تصاویری از دوره پهلوی پخش می‌شود که می‌تواند از آنتن ما هم گرفته شده باشد؛ در دوره من بسیاری از تصاویر پخش شد که دیده نشده بود و هرکسی می‌تواند این تصاویر را از آنتن بگیرد و پخش کند. ضمناً خیلی از مراکز داخلی و خارجی تصاویری از دوران انقلاب دارند که می‌توانند استفاده کنند و ربطی به ما ندارد.

 

  • تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۳۳
  • دسته :
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


5 × 2 =