بازگشت

خون دماغ شدن ؛ دلایل و درمان های سریع

Avatarنویسنده : عصرمگ
07 می 2018 ساعت : 15:45
خون دماغ شدن

خون دماغ شدن , در این مطلب به بررسی دلایل عمده خون دماغ شدن در شرایط مختلف می پردازیم و برای شما توضیح خواهیم داد که چه نوع خونریزی از بینی را می توان یک بیماری تلقی کرد و چه زمانی از خون دماغ شدن باید به پزشک مراجعه کرد. با مجله عصر همراه باشید …

鼻血 女性 応急処置 - خون دماغ شدن ؛ دلایل و درمان های سریع

 

 

 

  خون دماغ شدن , عقاید متفاوتی در مورد خون دماغ وجود دارد؛ حتی بعضی معتقدند اگر کسی خیلی خون دماغ شود حتما سرطان یا بیماری صعب العلاجی دارد، در حالی که دکتر ابراهیم رزم پا، متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید : خیلی وقت ها مشکل فقط خشکی مخاط بینی است.

 

یک خون دماغ و هزار و یک علت

 

خون دماغ شدن   :  دلایل بسیار زیاد و متنوعی برای بروز خون دماغ وجود دارد. گاهی اشکال در خود بینی است، مثلا ممکن است مخاط بینی خشک باشد، با دستکاری و ورود جسم خارجی یا هر گونه ضربه به آن هم خونریزی شروع می شود.

گاهی هم در بینی تومور وجود دارد که باعث خونریزی می شود.

خون دماغ شدن :   استفاده از داروها مثل اسپری آلرژی که در بینی می زنند نیز مخاط آن را خشک و مستعد خونریزی می کند.

اشکالات تشریحی مثل اشکالات عروقی مخاط بینی نیز می تواند سبب خون دماغ شود.

اگر کسی دچار هر نوع اختلال آناتومیک بینی باشد، مستعد خون دماغ می شود، مثلا در صورت انحراف تیغه بینی، یک طرف بینی بیشتر در معرض هوای خشک قرار می گیرد و مخاطش بسیار خشک می شود.

بینی افراد عادی در هوای خشک و با دستکاری ممکن است دچار خونریزی خفیف شود، ولی در کسانی که بیماری زمینه ای و خونی دارند، شدیدتر اتفاق می افتد.

علاوه بر این، خونریزی از بینی در افرادی که به هر دلیل جراحی بینی انجام داده اند و افراد دچار بیماری های التهابی مثل رینیت، معتادان به کوکایین و هر نوع مخدر استنشاقی، بیشتر اتفاق می افتد.

البته گاهی هم خون دماغ می تواند بدون علت باشد و در بررسی ها علتی برای آن پیدا نشود.

اگر خونریزی مدام تکرار شود، ممکن است نشانه بیماری عمومی مثل اختلالات انعقادی یا خونی، لوسمی (سرطان خون) باشد و حتما باید بیمار بررسی بیشتر شود.

 

وقتی خون دماغ می شویم

خیلی از ما وقتی خودمان یا دیگری دچار خون دماغ می شود، دستپاچه می شویم و نمی دانیم چه کنیم، ولی این متخصص گوش و حلق و بینی توصیه می کند، ضمن حفظ خونسردی این اقدام ها را انجام دهیم:

ابتدا طوری بنشینید که بالا تنه از پایین تنه بالاتر قرار بگیرد. بعد دو پره بینی را آرام با انگشت بگیرید و ۵ دقیقه فشار دهید. سپس کمپرس سرد دو طرف بینی بگذارید.

برخی معتقدند کسی که دچار خون دماغ شده، باید سرش را کاملا به عقب متمایل کند، اما این کار اشتباه است و باعث می شود خون به حلق و ریه وارد شود، مخصوصا اگر شدید باشد، حالت نیمه نشسته، بهترین حالت است.

 

گاهی خون دماغ تظاهر یک بیماری است

اختلال های انعقادی مثل هموفیلی، لوسمی (سرطان خون)، کمبود پلاکت خون، فشارخون بالا و در بچه ها بیماری های تنفسی ویروسی یا بیماری های زمینه ای و خونی از بیماری هایی هستند که یکی از تظاهراتشان می تواند خونریزی از بینی باشد.

بینی افراد عادی در هوای خشک و با دستکاری ممکن است دچار خونریزی خفیف شود، ولی در کسانی که بیماری زمینه ای و خونی دارند، شدیدتر اتفاق می افتد. در سنین بالا نیز علت خونریزی معمولا فشارخون بالا یا مشکلات عروقی است.

 

کی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

اگر خونریزی با اقدام هایی که گفتیم کنترل شد، چه بهتر ولی اگر ادامه پیدا کرد و با این اقدام های ساده بند نیامد چه؟

اگر خونریزی بند نیامد یا حتی زود بند آمد ولی تکرار شد و مدام اتفاق افتاد یا شدید بود، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

اگر خونریزی با علائم دیگری مثل سردرد باشد یا گرفتگی بینی هم وجود داشته باشد، مخصوصا بچه ای که خون دماغ می شود و بینی اش می گیرد، باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

اگر ترشح بینی در بچه بدبو باشد، دلیلش این است که جسم خارجی در بینی وجود دارد، مگر این که خلافش ثابت شود.

ترشح خونی مداوم از بینی می تواند نشانه تومور خوش خیم یا بدخیم باشد. تومور خوش خیم آنژیوفیبروم بیشتر در پسرها و تا حوالی اوایل سن بلوغ که تغییرات بینی ایجاد می شود، شایع تر است، ولی گاهی بعد از آن هم دیده می شود.

گاهی خونریزی بینی آنقدر شدید است که برای به وجود نیامدن مشکل جدی برای بیمار و حتی به خطر نیفتادن جان او جراحی لازم است که امروزه با آندوسکوپی انجام می شود.

 

وقتی کار به درمانگاه و بیمارستان می کشد

 

اگر خونریزی ادامه پیدا کند و شدید باشد، کار به پزشک و بیمارستان می کشد، اما در بیمارستان برای بیمار چه می کنند؟

ابتدا برای بیمار تامپون می گذارند، یعنی یک باند باریک را به پماد آنتی بیوتیک مثل تتراسیکلین آغشته می کنند تا ۴۸ تا ۷۲ ساعت بماند تا خون بند بیاید.

شایع ترین محل خونریزی، قسمت قدامی تیغه بینی است. گاهی در صورت خونریزی طولانی مدت اگر پزشک در معاینه رگ عامل خونریزی را ببیند و محل خونریزی محدود و مشخص باشد، آن را با برق، مواد شیمیایی و رادیوفرکوئنسی می سوزاند.

 

در کسی که به دلیل فشارخون و لوسمی خون دماغ شده و محل خونریزی اش پراکنده است، نه تنها سوزاندن به نفع بیمار نیست، بلکه وضع را بدتر می کند و باید مشکل زمینه ای حل شود. از سوی دیگر، سوزاندن باید محدود و با دقت باشد، چون اگر با بی احتیاطی باشد، باعث سوراخ شدن تیغه بینی می شود.

 

گاهی خونریزی بینی آنقدر شدید است که برای به وجود نیامدن مشکل جدی برای بیمار و حتی به خطر نیفتادن جان او جراحی لازم است که امروزه با آندوسکوپی انجام می شود. با این روش هم محل خونریزی مشخص و هم درمان انجام می گیرد، ولی گاهی این هم مفید نیست و از راه گردن، رگ اصلی را (کاروتید خارجی) می بندند.

 

اگر زیر آفتاب بایستیم، خون دماغ می شویم؟

 

خون دماغ شدن  :  حالا می رسیم به آنچه ابتدای متن مطرح کردیم و عقیده مادربزرگ ها در مورد این که اگر زیر آفتاب بایستیم، خون دماغ می شویم.

این متخصص گوش و حلق و بینی در این باره می گوید :  معمولا بیشتر در فصل زمستان که هوا سرد و خشک است، خون دماغ شایع تر است، مخصوصا در محیط دربسته ای که در آن وسایل گرم کننده وجود دارد، اما اگر در تابستان کسی در معرض گرمای زیاد قرار بگیرد، برای این که بدن بتواند گرما را دفع کند، عروق سطحی گشادتر می شود و خون دماغ در افرادی که مستعد هستند، اتفاق می افتد.

 

 

 

 

 

 

برچسب ها:
‫.‬
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


هفده + نه =