بازگشت

در مورد کمبود استروژن در خانم ها بیشتر بخوانید

Avatarنویسنده : عصرمگ
13 می 2018 ساعت : 11:41
کمبود استروژن در خانم ها

 

کمبود استروژن در خانم ها می تواند مشکلات مختلفی را برای اعضای مختلف بدن ایجاد کند . با مجله عصر همراه شوید …

HormoneTherapy966 - در مورد کمبود استروژن در خانم ها بیشتر بخوانید

 

 

 

 کمبود استروژن در خانم ها:   استروژن هورمون طبیعی موجود در بدن مردان و زنان است. نگه داشتن استروژن در سطح سالم برای هر دو جنس مهم است، اما زنان برای انجام وظایف عادی بدن مانند باردار شدن نیاز به استروژن بیشتری دارند. در طول یائسگی ، میزان استروژن در زنان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد که این کمبود استروژن مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود می آورد.

 

علائم ونشانه های کمبود استروژن در بدن خانم ها

استروژن و پروژسترون را از جمله هورمون های زنانه بر می شمارند. این هورمون ها سبب انجام فعالیت های مختلفی در بدن آنها از جمله تنظیم زمان تخمک گذاری، دوران قاعدگی، یائسگی و… می شود. تاثیر این هورمون بر روان و اعصاب ایشان نیز مشهود و قابل مشاهده است.

 

یک متخصص زنان و زایمان عنوان کرد:کمبود استروژن می تواند مشکلات مختلفی را برای اعضای مختلف بدن ایجاد کند، از غده هیپوفیز گرفته تا تخمدان ها .

 

وی با بیان اینکه مطلب افزود:این عوارض هم می توانند موقتی باشند هم دائمی .

 

* بی حوصله می شوید

افتخاری تصریح کرد:کمبود استروژن می تواند روی حالت روانی تاثیر بگذارد از کج خلقی گرفته تا خستگی و کم حوصلگی و حتی ممکن است منجر به مشکلات جدی روانی همچون افسردگی هم شود .

 

* پوست تان خشک می شود

افتخاری تشریح کرد : ممکن است به دلیل کمبود استروژن در پوست تغییراتی ایجاد شود. تغییراتی چون خشکی- افزایش تعریق- داغ شدن قسمتی از پوست و حتی تشکیل چربی روی شکم و بالای پا .

 

کمبود استروژن

بی حوصلگی یکی از عوارض کمبود استروژن

 

* ظاهرتان تغییر می کند

این متخصص زنان و زایمان در ادامه گفت:ظاهر فیزیکی شما هم می تواند به دلیل کمبود استروژن تغییر کند. ممکن است سایز و اندازه بالا تنه تغییر کند و یا موهای سر نازک شوند .

 

 

بالا بردن استروژن پایین

بر خلاف باور رایج، برای ایجاد تعادل در میزان استروژن می توان اقداماتی انجام داد .

 

کاهش مصرف قند

مصرف زیاد قند و شیرینی می تواند تعادل استروژن را برهم بزند. کاهش مصرف قند و شکر در تغذیه کار سختی نیست. راه حل ایده آل این است که مصرف کربوهیدرات های ساده را کم کنید و به جایش غلات سبوس دار بیشتر میل کنید .

 

ورزش منظم

باور داشته باشید یا نه، ورزش منظم می تواند در تنظیم هورمونی موثر باشد. ورزش متوسط یا سبک برای داشتن تعادل هورمونی کمک بسیار خوبی است و احتمال ابتلا به سرطان سینه را نیز کاهش می دهد .

 

کمبود استروژن

خشکی پوست یکی از عوارض کمبود استروژن

ترک سیگار

همه می دانیم که دلایل زیادی برای ترک سیگار وجود دارد، اما یک دلیل دیگر هم اینکه سیگار کشیدن مانع عملکرد مناسب سیستم غدد درون ریز می شود، در نتیجه استروژن به سختی تولید خواهد شد .

 

نوشیدن قهوه

ثابت شده زنانی که بیشتر از دو فنجان در روز قهوه می نوشند، نسبت به بقیه، استروژن بیشتری دارند. ولی در نوشیدن قهوه افراط نکنید، دو فنجان کافیست. برای کاهش عوارض، از نوع ارگانیک قهوه استفاده کنید .

 

مصرف فیتواستروژن

قوی ترین درمان استروژن پایین، مصرف فیتواستروژن یا استروژن گیاهی است. فیتواستروژن ها جایگزین خوبی برای هورمون واقعی استروژن هستند و در کاهش علائم مربوط به یائسگی یا افت استروژن بسیار عالی عمل می کنند .

 

روغن بزرک، میوه ها ( زردآلو، برگه آلو)، گیاهان ( شیرین بیان، آویشن، مریم گلی)، بنشن ( لوبیا چیتی، نخودسبز)، سبزیجات ( بروکلی، گل کلم) و غلات سبوس دار نمونه هایی از منابع غذایی این فیتواستروژن ها هستند .

 

 

 

 

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


نوزده − چهار =