بازگشت

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟

Avatarنویسنده : عصرمگ
12 آوریل 2020 ساعت : 05:35
رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟ رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به علوم آزمایشگاهی علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته رادیولوژی (تکنولوژی پرتو شناسی) انطباق بیشتری داشته باشد. 

رادیولوژی اندام های بدن - رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟

 

با عصرمگ جامع ترین و به روزترین سایت رایگان مشاوره کنکور همراه شوید …

 

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟   انتخاب رشته یکی از مهم ترین مراحل تصمیم گیری برای هر دانش آموزی است، انتخاب رشته پایه نهم و انتخاب رشته کنکور. یک انتخاب رشته درست، تاثیر بسیار مثبتی در زندگی آینده شما دانش آموزان دارد. به همین دلیل هر چه دقیق تر و با آگاهی بیشتری انتخاب رشته کنید، آینده بهتر و روشن تری پیش رو خواهید داشت.

مقایسه علوم آزمایشگاهی و رادیولوژی

 

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟   اما در ادامه بیشتر در باره این سوال بحث خواهیم کرد :

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به علوم آزمایشگاهی علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته رادیولوژی (تکنولوژی پرتو شناسی) انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با آگاهی رشته خود را انتخاب کنید.

دروس رشته رادیولوژی؟ دروس رشته علوم آزمایشگاهی؟

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟ رشته های کارشناسی در دانشگاه معمولا ۱۳۰ واحد درسی دارند که گذراندن همه آنها معمولا چیزی حدود ۸ تا ۹ ترم طول می کشد. از این نظر بین این دو رشته رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی تفاوتی وجود ندارد. اما تفاوتهایی از نظر تعداد واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند که می توانید جزئیات را برای رشته رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

رشته رادیولوژی در کنکور سراسری ۹۹ در چه مقطعی دانشجو می پذیرد؟ علوم آزمایشگاهی چطور؟

رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد و چون پذیرش مقطع کاردانی خیلی محدود هست ما در اینجا فقط بر اساس اطلاعات مقطع کارشناسی مقایسه ها را انجام می دهیم. رشته رادیولوژی هم در دانشگاه های کشور در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارد.

آیا علوم آزمایشگاهی امکان ادامه تحصیل بعد از کارشناسی را دارد؟ رادیولوژی چطور؟

هردو رشته امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا را در ایران دارند. اما تعداد زیادی از افرادی که وارد این دو رشته می شوند فقط تا مقطع کارشناسی ادامه می دهند و وارد بازارکار می شوند. البته در رشته رادیولوژی درصد بیشتری از فارغ التحصیلان نسبت به علوم آزمایشگاهی تا مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) ادامه تحصیل می دهند.

علاوه بر این کارشناسان این رشته ها در مقطع ارشد و دکترا امکان تحصیل در برخی از رشته های دیگر به جز رشته خود را نیز دارند.
آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی بعد از پایان تحصیلات کارشناسی رشته رادیولوژی(به صورت کارشناسی به پزشکی) وجود دارد؟ در مورد علوم آزمایشگاهی به پزشکی چطور؟

 

برای علاقه مندان رشته پزشکی که به هر دلیلی موفق به قبولی و تحصیل در رشته پزشکی نشده اند و به جای آن در یکی از رشته های کارشناسی گروه پزشکی و علوم ریاضی و فنی تحصیل می کنند، امکان جالبی وجود دارد. این امکان، کارشناسی به پزشکی ( لیسانس به پزشکی ) نام دارد.

در این روش، علاقه مندان پزشکی می توانند پس از پایان تحصیلات کارشناسی و گذراندن طرح (اگر که رشته آنها طرح داشته باشد)، به شرط داشتن شرایط لازم و در صورت قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی، به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. در حال حاضر این طرح در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی (علوم پزشکی تهران) اجرا می شود .

 

برای رشته رادیولوژی به پزشکی و رشته علوم آزمایشگاهی به پزشکی هم این امکان وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیلات دوره کارشناسی، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنید..

محل کار رادیولوژیست کجاست؟ کار رادیولوژیست چیست؟

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟ یک فارغ التحصیل رادیولوژی معمولا در بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز رادیولوژی و تصویربرداری مشغول به کار می شود. رادیولوژیست ها با کمک انواع فن آوری های تصویربرداری از قسمت های مختلف بدن بیمار (مطابق با دستور پزشک معالج) تصویربرداری می کنند و تصاویر را برای پزشک (جهت تشخیص) می‌فرستند. بعضی از رادیولوژیست ها فیلم های رادیولوژی ساده را تهیه می کنند. بعضی دیگر فیلم های تخصصی تر مانند سی تی اسکن و یا ام آر آی را تهیه می کنند.

محل کار کارشناس آزمایشگاه کجاست؟ کارشناس آزمایشگاه چه کاری می کند؟

 

یک کارشناس آزمایشگاه طبیعتا در یک آزمایشگاه مشغول به کار می شود. این آزمایشگاه می تواند یکی از بخش های یک بیمارستان باشد یا اینکه به طور مجزا و به صورت آزمایشگاه تشخیص طبی مستقل باشد. کارشناسان آزمایشگاه در بیمارستانها و یا مراکز تشخیصی مستقل معمولا با نمونه های آزمایشگاهی، تجهیزات آزمایشگاهی و گزارش های پزشکی سر و کار دارند. تعدادی از آنها نیز ممکن است بخشی از وقت خود را با بیماران و مراجعه کنندگان و کارهایی از قبیل خون گیری یا دریافت نمونه های آزمایشگاهی بگذرانند. غیر از بیمارستان و مراکز تشخیص طبی، آنها حتی ممکن است در محیط های غیر طبی نظیر آزمایشگاههای صنعتی، دارویی، مواد غذایی و مشابه آن کار کنند. (به عنوان کارشناس آزمایشگاه یک کارخانه صنایع غذایی یا لابراتوار بهداشتی یا شرکت دارویی و …). در این صورت معمولا تمرکزشان روی تشخیص عوامل بیماریزا و پیشگیری از بیماری است و نه فرد بیمار و تشخیص بیماری او .

سختی کار رادیولوژیست بیشتر است یا کارشناس آزمایشگاه؟

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟ کار رادیولوژی در قیاس با کارهای آزمایشگاهی و اتاق عمل و … راحت تر است . کار رادیولو‍ژی در قیاس با کارهای دیگر بیمارستانی، کاری کاملا استریل است . شاید در هنگام درس خواندن در این رشته ، رشته ساده ای به نظر برسد ولی بعد از وارد شدن به بیمارستان برای خودش اعتبار خاصی دارد.

در مقابل، دغدغه اصلی جامعه آزمایشگاهی کشور سختی کار کارشناسان آزمایشگاه است. آنها در محیط فوق‌العاده آلوده و جایی که ذرات عفونی، میکروبی، قارچ، عوامل شیمیایی، سرطان‌زا و … با انواع بیماری‌ها وجود دارد، مشغول کار هستند و در واقع این شغل باید جزو مشاغل سخت قرار بگیرد .

متخصص رادیولوژی کیست؟ تفاوت او با کارشناس رادیولوژی چیست؟

متخصص رادیولوژی، پزشکی است که پس از پایان دوره پزشکی، تخصص رادیولوژی خوانده است. چون پزشکان در دوره ی پزشکی مباحث عمیق و گسترده ای از موضوعات پزشکی را مورد بررسی قرار می دهند که کارشناسان رادیولوژی در دوره کارشناسی خود این مهارت ها را به صورت سطحی تر آموزش می بینند، تسلط پزشکان بر مباحث مربوطه بیشتر است. مثلا در موضوع عفونت ریه، کارشناس رادیولوژی به اندازه یک پزشک نمی داند که عفونت ریه چه مشکلاتی را برای ریه پیش می آورد و تفسیرش از عکس رادیولوژی به دقت و جامعیت یک پزشک نیست.

شرایط استاد دانشگاه شدن در رشته های رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی چیست؟

اگر دانش آموز ممتازی باشید یا حداقل جزو دانش آموزان موفق در کلاس باشید شاید تا حالا به شغل استاد دانشگاه (یا همان عضو هیات علمی) فکر کرده باشید. خوبست بدانید که از هر دوی این رشته ها می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید امکان این کار از طریق هر دو رشته وجود دارد. البته ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

ظرفیت پذیرش علوم آزمایشگاهی چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۵۰۰ نفر (مرد یازن) در هر سال در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته علوم آزمایشگاهی پذیرفته شده اند. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، مازندران و اراک و موسسه غیرانتفاعی علوم پزشکی وارستگان مشهد با ظرفیت پذیرش بیش از ۵۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی علوم آزمایشگاهی را جذب کرده اند و پردیس های خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی گلستان و مازندران و دانشگاه های علوم پزشکی ارتش و تربت حیدریه با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش رادیولوژی چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۷۷۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته رادیولوژی پذیرفته شده اند. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی تبریز، شیراز ، همدان، ایران و جندی شاپور با ظرفیت پذیرش بیش از ۳۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی رادیولوژی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و دانشگاههای علوم پزشکی ارتش ، یاسوج ، گناباد و زاهدان با کمتر از ۱۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

وظایف کارشناس آزمایشگاه چیست؟

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟ در آزمایشگاه ها و کلینیک های مختلف آزمایشگاهی به اشکال گوناگونی مسئولیت کارشناسان آزمایشگاه تعریف شده است. اما در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر کارشناس آزمایشگاه به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 

  • گرفتن و جمع آوری نمونه های آزمایشگاهی
  • انجام آزمایشات مختلف و تکرار مجدد آن در صورت نیاز
  • استفاده از ابزارهای دستی، تجهیزات اتوماتیک و کامپیوتری در انجام آزمایشات مختلف
  • ثبت نتایج آزمایشات به منظور اعلام آنها به افراد مربوطه (پزشکان، متخصصان صنایع غذایی و دارویی و…)
  • اطمینان یافتن از استاندارد و بهداشتی بودن کلیه تجهیزات
  • نظارت برمیزان مواد آزمایشگاهی موجود و سفارش دهی در صورت لزوم

 

وظایف رادیولوژیست چیست؟

در بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز تصویربرداری مختلف به اشکال گوناگونی مسئولیت کارشناسان رادیولوژی تعریف شده است. اما در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر رادیولوژیست به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 

تنظیم و نگهداری از تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی
تزریق ماده حاجب به بیمار در صورت لزوم تحت نظارت پزشک
عکسبرداری دقیق از نقاط بدن مطابق با دستورات پزشک
آماده کردن بیماران شامل گرفتن تاریخچه پزشکی و توضیح در مورد نحوه کار به آنها
مراقبت از بیماران در مقابل اشعه با قرار دادن محافظ روی نقاطی از بدن که از آنها عکسبرداری نمی شود
قراردادن بیماران و تجهیزات در مکان مناسب به منظور عکسبرداری صحیح
استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای انجام عکسبرداری
بررسی کیفیت عکس ها برای تعیین اینکه آیا نیاز به عکسبرداری مجدد است یا خیر
نگهداری از سوابق بیماران

 

اگر بین رشته رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی تردید داشتید که کدامیک برای شما بهتر است، رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی؟ ، امیدوارم اطلاعات این مقاله که به منظور آشنایی بیشتر شما با این رشته ها ارائه شده است، توانسته باشد تردید های شما را رفع و کمک تان کند تا انتخاب رشته صحیح تر و بهتری کنید.

 

برچسب ها:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - ‫.‬
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


یک + سیزده =