بازگشت

شناسنامه حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

Avatarنویسنده : عصرمگ
۳۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت : ۱۴:۵۷
حضرت ابوالفضل العباس
Rate this post

شناسنامه حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام : فرزند امیرالمؤمنین، برادر سیدالشهداء، فرمانده و پرچمدار سپاه امام حسین (ع) در روز عاشورا. عباس در لغت، به معنای شیر بیشه، شیری که شیران از او بگریزند است.

 

حضرت ابوالفضل العباس

با عصرمگ همراه شوید…

حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

▫️مادرش «فاطمه کلابیه» بود که بعدها با کنیه «ام البنین» شهرت یافت. علی (ع) پس از شهادت فاطمه زهرا با ام البنین ازدواج کرد. عباس، ثمره این ازدواج بود. ولادتش را در ۴ شعبان سال ۲۶ هجری در مدینه نوشته اند و بزرگترین فرزند ام البنین بود و این چهار فرزند رشید، همه در کربلا در رکاب امام حسین (ع) به شهادت رسیدند. وقتی امیرالمؤمنین شهید شد، عباس چهارده ساله بود و در کربلا ۳۴ سال داشت. کنیه اش «ابوالفضل» و «ابوفاضل» بود و از معروفترین لقبهایش، قمربنی هاشم، سقا، صاحب لواء الحسین، علمدار، ابوالقِربه، عبدصالح، باب الحوایج و … است.

▫️آن حضرت، قامتی رشید، چهره ای زیبا و شجاعتی کم نظیر داشت و به خاطر سیمای جذابش او را «قمربنی هاشم» می گفتند. در حادثه کربلا، سمت پرچمداری سپاه حسین (ع) و سقایی خیمه های اطفال و اهل بیت امام را داشت و در رکاب برادر، غیر از تهیه آب، نگهبانی خیمه ها و امور مربوط به آسایش و امنیت خاندان حسین (ع) نیر بر عهده او بود و تا زنده بود، دودمان امامت، آسایش و امنیت داشتند.

▫️سقّا از مشهورترین لقبهای حضرت عباس (علیه السلام) است و پس از واقعه کربلا به این لقب متصف گردید. یکی از بی رحمانه ترین حربه های جنگی دشمن در واقعه کربلا، بستن آب به روی لشکر امام حسین (علیه السلام) بود . اما حضرت عباس (علیه السلام) به همراه برخی دیگر از بنی هاشم، به فرات حمله می برد و آب می آورد

▫️آوردن امان نامه برای حضرت عباس (علیه اسلام) و برادرانشان. شمر که با قصد جنگ وارد کربلا شده بود، از عبیداللّه‌ بن زیاد امان نامه‌‌ای برای خواهرزادگان خود و از جمله حضرت عباس علیه‌ السلام گرفته بود که در این روز امان نامه را بر آن حضرت عرضه کرد و ایشان نپذیرفت.

▫️در ميان كسانى كه ابا عبد الله عليه. السلام خود را به بالين آنها رسانيد،هيچ كس وضعى دلخراش‌تر و جانسوزتر از برادرش ابو الفضل العباس براى او نداشت. حضرت هنگامی که به بالین حضرت عباس (ع) آمدند فرمودند:«الان انْكَسَر ظَهري وَقَلَّتْ حیلَتی»، عباسم الآن كمرم شكست و چاره ام از هم گسست.

 

 

  • تاریخ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت : ۱۴:۵۷
  • دسته :
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


هشت − دو =