بازگشت

ضرب المثل ” بدم، بمیر و بدم “ معنا و مفهوم و کاربردش کجاست

Avatarنویسنده : عصرمگ
08 آگوست 2020 ساعت : 18:03
ضرب المثل ” بدم بمیر و بدم “ معنا و مفهوم و کاربردش کجاست

ضرب المثل ” بدم، بمیر و بدم “ معنا و مفهوم و کاربردش کجاست : پسری را به آهنگری بردند تا شاگردی کند، استاد گفت: “دم آهنگری را بدم!” شاگرد مدتی استاده، دم را دید، خسته شد؛ گفت: “استاد اجازه میدی بنشینم و بدمم؟” استاد گفت: “بنشین”

zarbolmasal - ضرب المثل ” بدم، بمیر و بدم “ معنا و مفهوم و کاربردش کجاست

با عصرمگ همراه شوید …

 

پسری را به آهنگری بردند تا شاگردی کند، استاد گفت: “دم آهنگری را بدم!” شاگرد مدتی استاده، دم را دید، خسته شد؛ گفت: “استاد اجازه میدی بنشینم و بدمم؟” استاد گفت: “بنشین”

باز مدتی دمید و خسته شد، گفت: “استاد! اجازه میدی دراز بکشم و بدمم!” گفت: “دراز بکش و بدم”؛ بعد از مدتی باز خسته شد؛ گفت: “استاد اجازه میدی بخوابم و بدمم؟”

استاد گفت: “تو بدم، بمیر و بدم”.

معنی ضرب المثل بدم، بمیر و بدم چیست؟

ریشه این ضرب المثل بر میگردد به زمان های قدیم؛ یک شاگرد کم سن و بی تجربه ای برای مدتی در مغازه آهنگری کنار استادش کار می کرد. یک روز اوستا گفت: بیا و بدَم ( منظور، دم آهنگری در کوره است). شاگرد می دمد. مدتی می گذرد و خسته می شود. به اوستا می گوید: اجازه هست بنشینم و بدمم؟ استاد اجازه میدهد.

دوباره چند دقیقه می گذارد و می گوید: اوستا اجازه می دهی کمی به پهلو دراز بکشم و بدمم؟ اوستا با حوصله جواب مثبت می دهد. مدتی میگذرد و شاگرد تازه کار خسته می شود و می گوید: اوستا اجازه می دهی بخوابم و بدمم؟!

اوستا که می بیند شاگرد دنبال بهونه است تا از زیر کار در برود می گوید: اصلا بمیر ولی بدَم!

اینجاست که این ضرب المثل را برای کسانی به کار می برند که به هر طریقی سعی دارند وظیفه ای که به ایشان محول شده را انجام نداده و از زیر کار در بروند. معنی این ضرب المثل این مفهوم را به آدم تنبل و بهانه گیر می رساند که تو نمی توانی از زیر کار در روی و در هر شرایطی که برایت پیش بیاید موظفی کارت را انجام دهی.

 

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


نوزده − هفده =