بازگشت

عمل بینی گوشتی با چه روشی انجام شود که برگشت ناپذیر باشد ؟

Avatarنویسنده : عصرمگ
13 آگوست 2018 ساعت : 01:39
عمل بینی گوشتی

در عمل بینی گوشتی پوست ضخیم و غضروف ظریفی دارند. از آن جایی که روش های قدیمی اغلب برای این نوع عمل بی فایده هستند کم تر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 جراحی بینی 1 - عمل بینی گوشتی با چه روشی انجام شود که برگشت ناپذیر باشد ؟

 

عمل بینی گوشتی :  با استفاده از روش های جدیدتر امکان زیبایی بینی های گوشتی بیشتر است. چنان که در ابتدا گفتیم بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم و غضروف ظریف هستند و در مقابل بینی هایی که دارای پوست نازک و غضروف ضخیم هستند، بینی استخوانی نامیده می شوند که شانس بهتری برای جراحی دارند.

بعد از عمل بینی گوشتی فرم بینی ثابت می ماند؟

عمل بینی گوشتی : در روش های قدیمی هیچ کار خاصی بر روی بینی گوشتی صورت نمی گیرد. زیرا در این عمل ها غضروف و استخوان بینی برداشته می شود و در نهایت موجب کوچک تر شدن بینی می شود. اما چنان که می دانیم بینی های گوشتی دارای غضروف های ضعیف تری هستند. که اگر بریده شود گرچه ممکن است برای مدت کوتاهی کوچک و زیباتر شود، اما با گذشت زمان و عملکردهای زیر پوستی، ورم کرده و به سمت پایین می آید. به این دلیل است که افراد در مورد شخصی که داوطلب عمل بینی گوشتی است می گویند پس از جراحی بینی گوشتی به سمت پایین کشیده خواهد شد.
اما چون بینی گوشتی (fleshy noses) به واسطه غضروف شکل می گیرند، برگشت پذیری این بینی ها کاهش می یابد و یا حتی ممکن است این چنین نشود.

در عمل بینی گوشتی تقویت غضروف انجام می شود. بدین منظور غضروف میانی بینی (سپتوم) را برداشته و برای تقویت غضروف نوک بینی مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که زمان آغاز تغییرات پلاستیکی در بینی، هیچ گونه تغییر و یا برگشت پذیری در فرم بینی اتفاق نمی افتد.

درصد عمل های بینی گوشتی موفق

عمل بینی گوشتی : بسیاری از افرادی که می خواهند جراحی زیبایی بینی انجام دهند، از جراح خود سوال می کنند که به چه میزان عمل بینی من موفقیت آمیز خواهد بود و معمولا دوست دارند پزشک جراح با استفاده از درصد به این پرسش پاسخ بدهد.

تعیین نتیجه جراحی بینی با درصد مشکلات خاص خودش را دارد و ممکن است تفسیرهای مختلفی از این درصد بدست آید. به عنوان مثال اگر جراح به بیمار بگوید که عمل شما ۶۰ موفقیت آمیز خواهد بود، بلافاصله شخص این سوال را مطرح می کند که این به چه معناست ؟ آیا منظور شما این است که ۴۰ درصد امکان مشکل در جراحی من وجود دارد ؟ در حالی که این دقیقا چیزی نیست که پزشک می خواهد بگویید.

عمل بینی گوشتی : باید به این نکته توجه داشت که در صورتی یک بینی بسیار خوب می شود که آن چهره از همه جوانب بسیار زیبا و استاندارد باشد. بنابراین اگر یک صورت ۱۰۰ درصد استاندارد باشد پس نتیجه عمل ۱۰۰ درصد خوب می شود. از طرف دیگر، بینی هر فرد ظرفیت خود را دارد تا زیبا باشد. به عنوان مثال نتیجه عمل شخصی که بینی بزرگ و گوشتی دارد هرگز مانند فردی که بینی کوچک و استخوانی دارد و مشکل آن تنها یک قوز کوچک است، نمی شود. با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد، اگر برای مثال به شخصی با بینی گوشتی و با چهره زیبای طبیعی گفته شود نتیجه عمل جراحی شما ۴۰ درصد است، این بدان معنی است که زیبایی شما از طریق جراحی بینی افزایش می یابد، اما اگر استاندارد زیبایی بین ۰ تا ۱۰۰ باشد شما ۴۰ از ۱۰۰ را دریافت می کنید.

در اینجا روشن است که منظور از ۴۰ این نیست که زیبایی فرد افزایش نمی یابد و یا این که بینی فرد بدتر خواهد شد، بلکه به این معناست که زیبایی آن شخص از طریق جراحی بینی گوشتی افزایش می یابد اما نه این که ۱۰۰ بینی زیب

ا شود بلکه ۴۰ درصد از آن را تضمین می کند. علاوه بر این باید اشاره کرد که اگر عمل توسط بهترین جراح بینی گوشتی و با مهارت انجام شود و هیچ اشتباهی رخ ندهد ۴۰ درصد زیبا خواهد شد. برای توضیح بیشتر می توان گفت اگر به یک نفر گفته شود که شما ۸۰ درصد از نتیجه جراحی بینی خود را دریافت می کنید، این بدان معنا نیست که ۲۰ درصد احتمال دارد بینی او بد شود، اما این بدان معناست که نمره زیبایی او بعد از جراحی بینی از ۰ تا ۱۰۰ ، ۸۰ می باشد.عمل بینی گوشتی /

نکته دیگری که در ادامه به آن اشاره می کنیم این است که بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر جراحی زیبایی بینی برای بار دوم صورت بگیرد، به ۱۰۰ درصد زیبایی خواهند رسید. اما باید گفت که این ایده نادرست است و به گفته جراح اگر در بهترین شرایط پس از جراحی قرار بگیرد عمل بسیار رضایت بخش خواهد بود.

چه کسی برای عمل بینی گوشتی مناسب است ؟

یکی از رایج ترین انواع جراحی های بینی عمل بینی گوشتی است که در سراسر جهان رایج شده است و افراد بیش از پیش مایل به عمل هستند. امروزه به دلیل پیشرفت های تکنولوژی بسیاری از بیماری ها قابل درمان هستند و یکی از این مشکلات پزشکی است که امکان اشکال و تغییر فرم در آن وجود دارد.

اما سوال این است که بهترین انتخاب برای عمل زیبایی گوشتی چه کسی است ؟ برای مثال کسانی که دارای بینی های نامتقارن و قوز و یا کج شدن بینی هستند به گونه ای که صورت فرد حالت عادی نداشته باشد و یا بینی های گوشتی با نوک پهن و بزرگ را کدام جراحی می تواند به خوبی عمل کند ؟ در میان این افراد برخی توسط ضربه ای که به بینی وارد شده باعث کج شدن بینی شان می شود. که معمولا این افراد اعتماد به نفس خود را در میان دوستان و همچنین جامعه از دست می دهند که در نتیجه آن کیفیت زندگی آن ها کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید : درمان قطعی انحراف بینی

شرایط مناسب برای عمل بینی گوشتی

اولین چیزی که بسیار حائز اهمیت است سلامت روحی و جسمانی فرد است.

اگر فرد کاملا سلامت باشد پس از جراحی به راحتی به هوش آمده و همچنین عمل تاثیر چندانی بر جسم او نمی گذارد. اگر شخص در مورد سلامت جسمانی خود شک و تردید داشته باشد، جراحی او پس از چکاب کامل و انجام آزمایش های متعدد انجام می شود. هر فردی که جراحی بینی انجام می دهد باید انتظار منطقی از عمل خود داشته باشد. بنابراین شخصی که انتظار نتیجه غیر منطقی از جراحی بینی خود داشته باشد و یا دچار بیماری هایی از قبیل افسردگی و وسواس باشد، مورد خوبی برای جراحی بینی نیست.

عمل بینی گوشتی و رفع مشکلات تنفسی

جراحی مشکلات تنفسی بینی،نوعی رینوپلاستی است که عملکرد بینی را بهبود می بخشد. بعضی از افراد به علت مسائل مادر زادی مشکل تنفسی دارند. در مجرای تنفسی برخی از افراد گرفتگی وجود دارد که موجب مسدود شدن راه تنفسی میشود. بنابراین به منظور بهبود جریان هوا در بینی صورت می گیرد. باید گفت که برخی افراد داری بینی بسیار کوچک هستند و با کمک عمل جراحی مقداری آن را بزرگ تر کرده تا تناسب بینی با صورت افزایش یابد.

عمل بازسازی بینی گوشتی

در برخی از بیماری ها مانند سرطان پوست ممکن است لازم باشد بخشی از بینی حذف شود. در این مورد جراحی بازسازی بینی به منظور بهبود شکل، ظاهر و عملکرد بینی انجام می شود. بعضی از افراد به علت شکستگی و آسیب در بینی نیازمند عمل رینوپلاستی می شوند بنابراین به منظور اصلاح بینی عمل جراحی بازسازی انجام می شود.

جراحی دوباره بینی گوشتی

برخی از بیماران از نتیجه جراحی اولیه بینی گوشتی خود ناراضی هستند و برای بار دوم به جراحی بینی می پردازند. عمل دوم به منظور اصلاح نقص های عمل اول انجام می شود.

در نهایت شما باید این نکته را در نظر بگیرید که همه افراد دارای ساختار بینی خاصی هستند، بنابراین انواع جراحی که در بالا ذکر شد در هر فرد کمی متفاوت است. با انتخاب یک جراح ماهر می توانید نگرانی های خود را به حداقل برسانید، زیرا او بهترین راه ممکن را برای شما فراهم می کند و به شما در تصمیم گیری درست و منطقی کمک می کند.

برگشت پذیری بینی گوشتی

بسیاری از افراد هستند که از بینی گوشتی خود ناراضی و متقاضی انجام جراحی بینی هستند ولی با شنیدن جملاتی همچون برگشت پذیری بینی گوشتی ، نارضایتی افراد با بینی مشابه از جراحی منصرف شده اند. در جواب به این دوستان باید گفت که تمام عوارض ناشی از هر جراحی بینی به جراح بینی مرتبط و وابسته است . چنانچه جراح بینی فردی متخصص و متبحر باشد هیچگونه عوارضی ناشی از جراحی بینی رخ نخواهد داد.حتی انجام جراحی بینی گوشتی که عملی سخت تر از جراحی بینی های استخوانی است.
میتوان به این دوستان پیشنهاد کرد تا جهت انتخابی درست،بیمارانی که سالهای گذشته جراحی کرده اند را جهت انتخاب جراح بینی آنالیز ، تحقیق و بررسی کنند تا از آینده بینی خود و نداشتن مشکلات تنفسی ناشی از جراحی اطمینان حاصل کنند.

بیشتر بخوانید :

انواع جراحی بینی گوشتی کدامند و کدام شیوه جراحی نتیجه بهتری دارد ؟

نحوه جراحی بینی گوشتی

باید این نکته را در نظر داشت که دقت به تناسب بینی با سایر اجزا صورت مخصوصا در بینی های گوشتی بسیار حائز اهمیت است.چرا که اگر بعد از جراحی بسیار کوچک شوند یا قوس بینی زیاد باشد مشکلات تنفسی در فرد ایجاد خواهد کرد.پوست بینی این افراد ضخیم و دارای غدد چربی است همچنین این بینی ها غضروف های ضعیفی دارند که دلیل حساسیت جراحی بینی های گوشتی همین ساختار ضعیف بینی است.
توصیه میشود بعد از جراحی بینی گوشتی مدت طولانی تری نسبت به جراحی بینی استخوانی چسب بینی باقی بماند.

علل ورم پس از جراحی بینی گوشتی و روش های کاهش تورم

بلافاصله پس از اتمام جراحی بینی ، ورم آن آغاز می گردد و دلیل اصلی آن آسیب وارده به بافت های بینی و اجتماع مایع درون بینی می باشد . این تورم با گذشت زمان از بین می رود . اما در روزهای اول پس از جراحی میزانش به بیشترین حد ممکن می رسد . اما با انجام برخی اقدامات می توانید به روند بهبودی این ورم کمک کنید .

کمپرس سرد ، مهم ترین و ساده ترین روش برای کاهش ورم و کاهش درد پس از جراحی بینی می باشد .
عدم استحمام با آب داغ : برخی بیماران تصور می کنند ، در صورتی که با آب داغ استحمام نمایند ، زخم هایشان زودتر خوب می شود ، در حالی که این کار منجر به تشدید ورم خواهد شد .
مصرف نمک را کاهش دهید و به حداقل برسانید ، زیرا سدیم موجود در نمک التهاب را افزایش می دهد .
بهتر است برای مدتی فعالیت هایتان را محدود نمایید و از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های تهاجمی اجتناب نمایید .
بالا نگه داشتن سر ، منجر به سرعت بخشیدن به روند بهبود گردش خون در صورت می شوید و با این کار می توانید به کاسته شدن ورم کنار بینی و چشم کمک کنید .

مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی

بعد از جراحی بینی در صورت مشاهده علائمی همچون موارد ذیل هر چه سریعتر با مطب و منشی تماس حاصل فرمایید.
چنانچه خونریزی بینی در هفته اول به صورت خون آبه و مقدار کم باشد طبیعی است اما چنانچه خونریزی غیر خونابه ای و رنگ روشن باشد باید حتما به جراح بینی خود مراجعه کنید
چنانچه دمای بدن شما تا ۳۸ درجه باشد طبیعی است اما اگر متوجه تب شدید و دمای بالاتری داشتید حتما به منشی اطلاع رسانی کنید.
چنانچه بعد از جراحی بینی حالت تهوع ، استفراغ و اسهال مکرر داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید
اگر متوجه ضربان بالای قلب خود شدید یا تنفس سریع و غیر طبیعی داشتید با منشی مطب ارتباط و اطلاع رسانی کنید
با استفاده از دو بالشت در کناره های سر میتوانید سر خود را به صورت مستقیم و رو به بالا نگه دارید تا هنگام خواب با چرخیدن سر ضربه ای به بینی شما وارد نشود.
تا ۳ الی ۴ روز به توصیه جراح بینی از کمپرس یخ بر روی چشمان خود استفاده کنید به نحوی که آسیب و فشاری به بینی وارد نشود تا کبودی و تورم ناشی از جراحی بینی اطراف چشم ها برطرف گردد
یکی از مراقبت های بعد از عمل بینی در هنگام استحمام می باشد. توصیه میگردد قبل از انجام عمل جراحی استحمام کنید تا حداقل به مدت دو روز نیاز به حمام کردن نداشته باشید.چرا که بعد از جراحی گچ بر روی بینی شما قرار میگیرد و تا زمانی که جراح بینی به برداشت گچ اقدام نکند ، گچ بینی نباید خیس شود معمولا مدت ۳ الی ۷ روز بعد از جراحی زمان برداشتن گچ بینی میباشد که به صلاحدید جراح بینی متغیر است.
جهت برداشتن گچ بینی ، دکتر بشارتی زاده به شما توصیه خواهند کرد که قبل از مراجعه به مطب حمام کرده تا گچ بینی خیس شود و راحت تر از بینی جدا گردد.به علاوه این عمل موجب خارش و حساسیت نیز در فرد می شود . توصیه می شود گچ بینی در هفته ی اول خیس نشود و برای شستن و پاک کردن صورت از پنبه یا دستمال استفاده شود .

 

بیشتر بخوانید :

اسپلینت بینی چیست و برای کدام نوع عمل بینی استفاده می شود ؟

 

سوالات متداول عمل بینی گوشتی

۱. تورم در بینی‌های گوشتی چقدر طول می‌کشد؟
بعد از انجام هرگونه جراحی زیبایی ایجاد تورم، طبیعی است و مقدار ورم به شدت و شرایط عمل بستگی دارد ولی در مجموع میزان ورم در جراحی بینی گوشتی بیشتر است. در روزهای اول بعد از جراحی می‌توان از کمپرس یخ برای کاهش ورم استفاده کرد. اگر تورم بینی بعد از گذشت مدتی از بین نرفت ناچار به تزریق داروی کورتون می‌شوند. به طور کلی بینی‌های گوشتی به علت ضخامت بیشتر پوستشان زمان بیشتری برای کاهش تورم می‌طلبند. بخش عمده‌ی ورم‌ها بعد از ۳ ماه کاهش می‌یابد ولی برای مشاهده‌ی نتیجه‌ی نهایی باید گاهی حتی تا ۱ الی ۲ سال صبر کرد.
۲٫ آیا بعد از جراحی بینی گوشتی اختلالات تنفسی پیش می‌آید؟
در روزهای اول بعد از عمل جراحی بینی، وجود مشکلات تنفسی طبیعی است به این دلیل که بینی ورم دارد و تا وقتی که تورم بخشهای داخلی آن بهبود بیابند فرد قادر به تنفس عادی نیست. بعد از مدتی ورم‌ها فروکش می‌کنند و توانایی تنفس مثل قبل از عمل به فرد بر می‌گردد پس جای نگرانی نیست. معمولاً بعد از عمل یکسری سؤالات در ذهن فرد شکل می‌گیرند که دکتر ماریا مرادی جراح بینی به این سؤالات پاسخ می‌دهند و هر گونه استرس و تشویش را از بیمار دور می‌کند. کافیست به مطب ایشان مراجعه کرده و از معلومات ایشان بهره‌مند شویم.
۳. آیا هر نوع بینی گوشتی را می‌توان جراحی کرد؟
جراحی بینی گوشتی را به بعضی از افراد مخصوصاً آقایانی که پوست بینی‌شان خیلی ضخیم است پیشنهاد نمی‌کنیم زیرا حتی اگر دقت لازم هم در این جراحی به عمل بیاوریم باز هم احتمال دارد نتیجه‌ی کار مطلوب نباشد.
۴٫ نتیجه‌ی جراحی بینی‌های گوشتی چگونه است؟
در این عمل پوست بینی تغییری نمی‌کند ولی در مجموع نتیجه‌ی عمل یک بینی طبیعی و زیبا است. این جراحی در افزایش اعتماد به نفس افرادی که بینی‌های گوشتی دارند بسیار مفید است.
۵٫ بینی گوشتی را چگونه کوچک می‌کنند؟
در جراحی بینی گوشتی، با برداشتن غضروف یا جا به جا کردن آن و تراشیدن استخوان بینی، سایز آن را کاهش می‌دهند. در سوراخ‌های بینی چند برش کوچک ایجاد می‌کنند تا بتوانند به استخوان تحتانی برسند. ولی در این عمل پوست بینی را دستکاری نمی‌کنند، فقط پوست منقبض می‌شود و ظاهر جدیدی پیدا می‌کند. گاهی اوقات سوراخ‌های بینی را هم تنگ می‌کنند. البته تنگ کردن سوراخ‌های بینی باید در حدی باشد که باعث اختلالات تنفسی در فرد نشود.

جراحی بینی گوشتی چگونه انجام می شود؟

یکی از اجزاء بسیار مهم بینی، پوست آن است. پوست علاوه بر پوشاندن ساختمان های زیر آن، تعیین کننده اصلی نوع گوشتی یا غیر آن است. اگر چنانچه پوست ضخیم باشد بینی گوشتی و در غیر اینصورت غیر گوشتی است. شکل گیری بینی در جراحی بینی های گوشتی با کار روی بافت سخت یعنی استخوان و غضروف انجام می گیرد و اصولا هیچگونه دستکاری در پوست صورت نمی گیرد.

برای جراحی بینی گوشتی غضروف ها را برداشته ولی این کار به علت خالی شدن فضای زیر آن باعت فرورفتگی و ایجاد اسکار در پوست می شود. بیماران فکر می کنند که برداشتن پوست می تواند کمک کننده باشد. اما برداشت پوست باعت ایجاد زخم شدید می شود. به همین خاطر این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود.

استرات كولوملا بعنوان ستون و پايه براي بالا نگهداشتن نوك بيني و قوام بخشيدن به بافتها و غضروفهاي نرم در نوک بيني هاي گوشتي يكي از مراحل اجتناب ناپذير جراحي زيبايي بيني هاي گوشتي مي باشد.

بهترین روش برای بینی های گوشتی با پوست ضخیم روش باز است. در روش بسته نوک بینی به خوبی دیده نمی شود و دسترسی به نوک بینی محدود است.

تزریق آمپول روی بینی گوشتی

بعد از اتمام جراحی بینی گوشتی برای کاهش تورم بینی نیاز است تا کارهایی صورت بگیرد، در برخی از موارد نواحی مشخصی از بینی مانند پشت نوک بینی بعد از گذشت یک یا دو هفته که هنوز دارای تورم هستید نیازمند تزریق آمپول کورتون می باشند؛ این آمپول بیشتر در بینی های گوشتی تزریق می شود، زیرا پوست این بینی ها بسیار ضخیم است. در حالت کلی قسمت dorsum یا پشت بینی باید دارای یک قوس بسیار خفیف و ظریف باشد، بعد از جراحی بینی و حدود یک یا دو هفته بعد از آن این قوس نمایان خواهد شد.

تزرق آمپول در دو مرحله انجام می شود ، تزریق عمقی و تزریق سطحی. آمپول حتما باید توط پزشک تزریق شود زیرا در تزریق های سطحی پوست نازک شده و مستعد ابتلا به زخم و یا تغییر رنگ شود.

بیشتر بخوانید : آزمایشات قبل از بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی

** تماس و ارتباط مستقیم خود را با پزشکتان قطع نکنید و سوالات ذهنی خود را از وی بپرسید.

** دارو هایی که پزشک برای شما تجویز کرده را مصرف کنید تا سریع تر به حالت سابق برگردید و بتوانید به فعالیتهای روزانه خود را انجام دهید.

** اگر درد یا خونریزی شدید داشتید حتما به پزشکتان خبر دهید.

** تا جایی که امکان دارد سعی کنید ضربه ای به بینی شما وارد نشود و آن را از آسیب حفظ کنید و سرتان را پایین نگه ندارید.

** از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید و استراحت نسبی داشته باشید.

** اگر بخیه شما در عمل جراحی بینی گوشتی جذبی باشد روزی چند بار با هیدروژن پراکسید ضد عفونی کنید و روی بخیه ها وازلین یا آکوافر بمالید. این کار باعث می شود زخم و بخیه ها نرم بماند و شما احساس راحتی بکنید.

** هفت روز پس از عمل، برای برداشتن اسپیلنت به جراح خود مراجعه کنید.

** بعد از عمل جراحی به مدت ۲۴ ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید ( این اقدام باعث می شود تا شما میزان قابل توجهی از کبودی و تورمات ناشی از جراحی را کاهش دهید ).

** تا مدت سه هفته از فین کردن بپرهیزید و اگر نیاز بود بینی را با دستمال کاغذی به آرامی تمیز کنید.

** ممکن است بینی شما مقداری پانسمان داشته باشد؛ در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

** به اسپلینت یا گچ بینی دست نزنید.

** غذاهای سفت و جویدنی نخورید، این کار باعث می شود تا استخوان بینی شما تحرک داشته باشد و احساس درد در بخیه ها داشته باشید.

** فعالیت ورزشی را تعطیل کنید و از تحرک سر جدا پرهیز نمایید.

** تا یک ماه شنا نکنید.

** برای مسواک زدن از مسواک های نرم استفاده کنید و این کار را بسیار آرام انجام دهید ، مراقب باشید که لب پایین شما حرکت زیادی نداشته باشد.

** از آب کرفس و آب آناناس جهت کاهش تورم استفاده نمایید.

** از خوردن مایعات با نی بپرهیزید، بهتر است که جهت خوردن مایعات از لیوان استفاده نمایید.

** از قرار گرفتن مستقیم در نور آفتاب دوری کنید زیرا باعث تشدید تورم بینی می شود در سه هفته اول از عینک آفتابی استفاده ننمایید.

** سعی کنید آمپول های دگزامتازون و مسکن های تجویز شده را سر ساعت مصرف کنید ( این دسته از داروها برای کاهش درد و نیز کاهش تورمات و کبودی شما تجویز می شوند) ممکن است جراح برای شما قرص سرماخوردگی و استامینوفن نیز تجویز نماید این قرص ها برای جلوگیری از سرماخوردگی شما و نیز جلوگیری از عطسه های ناخواسته تجویز می شوند.

عوارض عمل بینی گوشتی

عوارض جراحی زیبایی بینی های گوشتی بیشتر از بینی های غیر گوشتی است. به عبارت دیگر برای جلوگیری از عوارض جراحی بینی گوشتی بهتر است بیماران از مراجعه به پزشکان غیر متخصص و کم تجربه بپرهیزند و در انتخاب جراح بسیار دقت کنند.

یکی از را هایی که می توان عوارض جراحی بینی گوشتی را به حداقل رساند این است که اول متوجه شوید شما کاندید مناسبی برای انجام جراحی بینی گوشتی هستید یا خیر، یکی از راه هایی که می توانید متوجه شوید آیا کاندید مناسبی برای جراحی بینی هستید یا خیر ، این است که یک جلسه مشاوره با یک جراح متخصص واجد الشرایط داشته باشید تا آن جراح بینی با بررسی سابقه پزشکی و معاینه پوست و وضعیت بینی شما، از آمادگی ذهنی شما برای عمل و شرایط کلی شما آگاه شود و در صورت لزوم، جراحی بینی را به شما توصیه نماید .

نکته حائز اهمیت در خصوص عوارض عمل بینی این است که باید هم عوارض عمومی مرتبط با تمام عمل‌های جراحی و هم عوارض خاص جراحی بینی گوشتی در نظر گرفته شود و پیش از عمل به تفصیل در مورد آنها با جراح صحبت و تبادل نظر شود.

در ادامه به ذکر عوارض عمل جراحی بینی گوشتی می‌پردازیم که احتمال بروز آنها در هر عملی، از جمله عمل جراحی بینی گوشتی وجود دارد:

** خونریزی

** عفونت

** واکنش شدید به بیهوشی و داروی ‌بی‌حسی

** جمع شدن خون زیر پوست

** بی‌حسی و کرختی

** خون دماغ شدن

** به جا ماندن اثر زخم روی پایه بینی

** پارگی رگ‌های خونی کوچک روی سطح پوست

** تورم

** آسیب عصبی دائمی

دیگر سوالات متداول عمل بینی گوشتی

آیا بینی گوشتی به حالت قبل عمل بر می گردد؟

اگر جراحی نتیجه بخش باشد تا شش ماه پس از جراحی، دیگر تغییر عمده ای در بینی رخ نمی دهد و به همان شکل باقی می ماند. چون پوست ضخیم است و مدتها زمان می برد؛ باید برای نتیجه ی نهایی حداقل یک سال صبر کرد ولی معمولا بعد از شش ماه نتیجه پایدار است و بر نمی گردد. البته مهارت جراح بینی نیز در نتیجه جراحی بسیار حائز اهمیت می باشد.

چه اقداماتی جهت کاهش ورم بینی نیاز است؟

** جهت کاهش ورم بینی می توان به مدت ۴۸ ساعت از کمپرس سرد استفده کرد.

** پرهیز از مصرف زیاد نمک و غذاهای شور, زیرا باعث تشدید ورم بینی شما خواهد شد.

** تا مدت سه هفته از فین کردن بپرهیزید و اگر نیاز بود بینی را با دستمال کاغذی به آرامی تمیز کنید.

** ممکن است بینی شما مقداری پانسمان داشته باشد؛ در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

** به اسپلینت یا گچ بینی دست نزنید.

** غذاهای سفت و جویدنی نخورید، این کار باعث می شود تا استخوان بینی شما تحرک داشته باشد و احساس درد در بخیه ها داشته باشید.
فعالیت ورزشی را تعطیل کنید و از تحرک سر جدا پرهیز نمایید.

ورم بینی گوشتی تا چه مدتی بعد از جراحی رفع می شود و می توان نتیجه جراحی بینی را مشاهده کرد؟

معمولا در بینی های گوشتی ورم بینی به مدت یک سال بعد از جراحی به طور کامل برطرف خواهد شد و فرد جهت نتیجه نهایی باید صبور باشد.

تا چه مدتی باید از چسب بینی استفاده شود؟

افرادی که جراحی بینی گوشتی انجام داده اند، بهتر است به مدت ۳ ماه از چسب بینی به طور صحیح استفاده نمایند. چسب بینی را باید به طور متداوم، استفاده کرد و زمانی که چسب خیس می شود، سریعا باید تعویض شود.

آیا بینی گوشتی بعد از جراحی دچار افتادگی می شود ؟

افتادگی در بینی های گوشتی اتفاق نمی افتد، تا زمانی که تکنیک های جراحی اصولی و طبق استاندارد های جراحی انجام شوند. بینی شما بعد از عمل نیازی به ترمیم ندارد. و دچار افتادگی نمی شود. نکته ای که نباید فراموش کنید این است که بینی های گوشتی نسبت به نوع استخوانی تورم و کبودی بیشتری دارند و دیر تر از بینی های دیگر جا می افتد .

تزریق کورتون برای کاهش ورم بینی های گوشتی در چه زمانی باید انجام شود؟

خیلی از افراد عجله دارند که زودتر از تزریق آمپول جهت کاهش ورم بینی استفاده نمایند، اما بهتر است عجله نکنید و حداقل به مدت ۲ ماه صبر نمایید تا ورم بینی تا حدی کاهش یابد و احتمال اشتباه جراح کم تر شود.

آیا چاق شدن باعث برگشت پذیری بینی های گوشتی بعد از جراحی می شود؟

چاقی صورت و بدن هیچ ربطی به چربی های بینی ندارد و چربی بینی تحت تاثیر چاقی قرار نمی گیرد و چاق شدن افراد ربطی به برگشت پذیری بینی بعد از جراحی ندارد.

در سالهای اخیر ادعاهایی مبنی بر کوچک کردن بینی‌ با استفاده از دستگاه‌هایی شنیده می‌شود؛ آیا این حرف‌ها درست است؟

در بینی‌های با پوست نازک یا متوسط به‌هیچ عنوان تاثیری ندارند، چون اشکال مهم در آنها بزرگ و برجسته بودن استخوان و غضروف است که تنها با جراحی قابل اصلاح است. در بینی‌های گوشتی هم همچنان که ذکر شد باید غصروف‌های ضعیف تقویت شوند که این هم فقط باید جراحی شود. بنابراین این دستگاه‌ها تاثیر چندانی در این بینی‌ها ندارند.

یکی‌ از نکاتی‌ که همیشه در مورد جراحی بینی‌ گوشتی گفته می‌شود، امکان برگشت آن است. اگر جراحی به درستی و توسط یک جراح متخصص انجام بگیرد، امکان برگشت آن بسیار کم است، زیرا جراحان غصروف‌ها را تقویت می‌کنند که این روش دایمی و برگشت ناپذیر است. مسأله در مورد ضخامت پوست است که چنانچه با برداشتن چربی‌‌ها آن را نازک کنیم امکان تشکیل مجدد آن وجود دارد. البته با انجام اقداماتی پس از جراحی بینی گوشتی می‌توان پوست را نازکتر کرد و از برگشت پذیری آن جلوگیری کرد. یکی‌ ازاین روش‌ها تزریق کورتن در لایه‌های عمیق پوست می‌باشد. می‌توان سه هفته پس از جراحی بینی گوشتی این تزریق‌ها را انجام داده و در صورت نیاز آن‌ را تکرار کنید. این کار باید با نهایت دقت انجام پذیرد تا امکان بروز عوارض از بین برود. مواردی از نازک شدن بیش از حد پوست در یک قسمت و یا تغییر رنگ آن دیده شده است.

بیشتر بخوانید :

عمل بینی و نکات مهمی که قبل از رفتن به اتاق عمل باید از جراح بپرسید

ورم بینی گوشتی بعد از عمل

معمولا بعد از جراحی بینی گوشتی، بینی متورم می شود که این تورم طبیعی است و ممکن است این تورم شدید یا خفیف، باعث بروز کبودی در اطراف چشم و زیر گونه ها نیز شود ، این کبودی و تورم موقتی بوده و با رعایت موارد دیگری نیز قابل درمان است .توجه داشته باشید که با سپری شدن دوره ی نقاهت بعد از عمل جراحی بینی گوشتی، میزان قابل توجهی از تورمات کاهش می یابند. میزان کبودی و تورم به تغییراتی که جراح حین جراحی بر روی بینی انجام داده است بستگی دارد، همچنین جنس پوست و استخوان های صورت نیز در شدت کبودی و تورمات ناشی از جراحی بینی گوشتی تاثیر گذار است.

به طور کلی توصیه می شود که برای ازبین بردن این موارد به چند نکته توجه داشته باشید و رعایت چند مورد الزامی می باشد.

۱- پمادهای آنتی بیوتیک و نیز پمادهای ضد التهاب می تواند به شما در کاهش تورمات کمک کند و جای بخیه ها را نیز سریع تر بهبود دهد.

۲- بعد از اینکه گچ روی بینی را برداشتید مقدار زیادی ورم دارد ، نگران نباشید این تورم طبیعی هست و بعد از حدود یک یا دو هفته کاهش می یابند.

۳- از آسیب و یا ضربه زدن به بینی خودداری کنید تا فرم بینی شما تغییر نکند.

۴- می توانید از آب آناناس یا آب کرفس برای کاهش تورمات استفاده کنید.

۵- برای کاهش تورم سر بالا بخوابید ، برای این کار از بالشت های بلند استفاده کنید ( البته خوابیدن به پهلو مشکلی ایجاد نمی کند).

۶- دو روز بعد از جراحی حتما از کمپرس سرد استفاده کنید، کمپرس سرد باعث می شود تا کبودی ها کاهش یابند.

۷- اجسام سنگین را بلند نکنید ، این کار باعث می شود تا فشار زیادی به سر وارد شود.

۸- برای کاهش چشمگیر تورمات از غذاهای حاوی پروتئین و مواد غذایی سالم و سبزیجات استفاده کنید.

۹- اگر مشکلی برایتان پیش آمد حتما با جراح خود تماس بگیرید.

آیا با روش های جدید می توان ۱۰۰ % مطمئن بود که عمل بینی گوشتی برگشت ندارد ؟

با تکنیک ها ی قدیمی تر ، تقریبا کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی شد کرد چون تکنیک های قدیمی بیشتر کاهنده بودند و شامل تراش دادن استخوان و غضروف می شدند . بینی گوشتی غضروف های ضعیف تری دارد . حال اگر این غضروف های ظریف ، تراش داده و نازک شوند ، اگر چه ممکن است برای مدتی بینی کوچک تر و زیباتر به نظر برسد . اما با گذشت زمان و به علت فعل و انفعالات زیر پوستی ، بینی جمع شده و خودش را به سمت پایین می کشد .
اینکه می گفتند بینی افتادگی پیدا کرده و یا برگشت کرده به همان علت است .
اما امروزه چون بینی های گوشتی با تقویت غضروف شکل داده می شوند ، حالت داده می شوند و باز آرایی می شوند ، برگشت بینی های گوشتی یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کم شده و شاید اصلا اتفاق نیفتد .
تقویت غضروفی کاری است که برای بینی گوشتی انجام می دهیم . به آن معنا که غضروف مورد نیاز را از تیغه وسط بینی (سپتوم) برمی داریم و بوسیله آن قسمت های tip یا نوک بینی را تقویت می کنیم تا بعد از اینکه فرآیند ترمیم شروع شد تغییر شکل ( برگشت بینی ) اتفاق نیفتد.

نتیجه بعد از عمل بینی گوشتی تا چه اندازه ماندگار و همیشگی است ؟

نتیجه گیری از بینی گوشتی بستگی به استحکام غضروف هایی دارد که جراح در تیغه وسط بینی می یابد و آنها را به اسکلت بینی پیوند می زند .
اگر غضروف های قوی و مخکمی پیدا کند نتیجه جراحی گاهی عالی هم می شود ولی اگر غضروف های داخل بینی هم ضعیف و ناتوان باشند نتیجه گیری از آن بینی پایین می آید .
راه حل هایی برای بینی گوشتی با غضروف های ضعیف هم وجود دارد . چنانچه که قبلا گفته شده اگر اسکلت غضروفی بینی گوشتی ضعیف باشد و نتوانیم حین عمل آن را تقویت کنیم نتیجه جراحی ضعیف خواهد بود .
در این حالت می توانیم از منابع دیگر غضروفی استفاده کنیم که مهمترین آنها غضروف گوش یا دنده خود فرد و یا غضروف مصنوعی است . هر کدام از این موارد مزایا و معایب خاصی دارند .

استفاده از غضروف مصنوعی یا غضروف دنده یا غضروف گوش می تواند به بهبود نتایج در بینی گوشتی منجر شود . ضروف مصنوعی ماندگار است و از بین نمی رود ولی احتمال کم ایجاد عفونت یا بیرون زدن از پوست برای آن وجود دارد . غضروف گوش ماندگار است و احتمال عفونت و عارضه دار شدن برای آن وجود ندارد و تاثیری هم روی ظاهر یا عملکرد گوش ندارد . اشکال غضروف گوش این است که ضعیف است و توانایی نقش ستون برای نوک بینی را ندارد . غضروف دنده ماندگار ، قوی و بدون عارضه است ولی اشکال آن وجود یک بخیه در زیر پستان است . چنانکه ملاحاظه می شود هر یک از غضروف های مورد اشاره ، مشکلات خاص خود را دارند .

نتیجه گیری بینی ها از جراحی زیبایی متفاوت است ، هر قدر بینی استخوانی تر باشد نتیجه گیری بهتر است ، به عبارت دیگر نتیجه گیری بینی استخوانی حتی اگر بزرگ باشد نسبت به بینی گوشتی بسیار بیشتر است . بعضی از بینی های خیلی بزرگ به دلیل استخوانی بودن قابلیت کوچک شدن شدید دارند بنابراین فردی که بینی گوشتی بزرگی دارند نباید انتظار تغییرات فاحش شبیه آنچه در بینی های استخوانی اتفاق میفتد داشته باشد .

 

 

 

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


چهار × پنج =