بازگشت

عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین برای کنکوری ها

Avatarنویسنده : عصرمگ
09 می 2019 ساعت : 23:26
عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین

عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین برای کنکوری ها : راه‌های مختلفی برای آرام کردن کنکوری‌ها وجود دارد؛ بعضی از آن‌ها با سکوت و بعضی با شنیدن موزیک آرام می‌شوند، برخی افراد نیاز به استشمام هوای آزاد دارند و زمانی که پنجره اتاقشان باز می‌شود آرام می‌شوند.برای مطالعه عوارض مصرف قرص ریتالین در کنکوریها به ادامه مطلب بروید.

 

8b50c89d78614968d5e7ebc114bca27b - عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین برای کنکوری ها

با عصرمگ همراه شوید …

عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین :    برخی افراد با دوش آب سرد آرام می‌شوند که این کار در کاهش استرس بسیار مؤثر است این کار ذهنشان را به خوبی آرام می‌کند؛ سال کنکور، سال پرتنشی است و بسیاری از کنکوری‌ها به دلیل استرس به سراغ قرص‌های آرامبخش می‌روند و ممکن است قرص‌هایی مانند فلوکستین یا قرص‌های شادی‌آور مصرف می‌کنند باید گفت مصرف این قرص‌ها حتما باید تحت نظر پزشک باشد و به هیچ عنوان خودسرانه مصرف نشوند.

هشدار درباره مصرف قرص ریتالین


عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین :   این قرص‌ها باعث افزایش تپش قلب می‌شوند، در همین راستا افراد برای اینکه تپش قلب را تنظیم کنند به سراغ قرص پروپرونال می‌روند، این مسیر درست نیست و حتی فرد با مصرف این قرص‌ها دچار گیجی خواهد شد.


عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین :   دور قرص‌های آرامبخش را خط بکشید


عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین :   کنکوری‌ها باید برای کاهش استرس به سراغ راه‌های طبیعی بروند و دور مصرف قرص‌های آرامبخش را بدون تجویز پزشک خط بکشند؛ این قرص‌ها ممکن است حتی باعث شود فرد در جلسه کنکور دچار مشکلاتی شود و نتواند آزمون را به خوبی پشت سر بگذارد، برخی از قرص‌های آرامبخش اعتیاد آور هستند که مصرف آن‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.


عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین :   ریتالین داروی محرکی از خانواده مواد آمفتامینی است و نام ژنریک این دارو متیل فنیدیت است. ریتالین در درمان بیماری بیش‌فعالی و کم‌توجهی کودکان و نوجوانان به‌کار می‌رود.

ریتالین دارویی است که توسط نوجوانان و جوانان (محصلین و دانشجویان) در شب‌­های امتحان و به‌طور عمده برای بهبود تمرکز و کاهش خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. گزارشاتی وجود دارد که فروش این دارو در دوره‌های برگزاری امتحانات تا ۵۰% افزایش می‌یابد.

یکی از علل شیوع قابل توجه مصرف این دارو عدم اطلاع از عوارض جانبی آن است، عوارضی از قبیل تهوع و استفراغ، بی‌اشتهایی، بی‌خوابی، افزایش اضطراب، احساس سرگیجه و سردرد، خارش و جوش‌های پوست و در مواردی بروز حالت‌های روان‌پریشی است.

عوارض مصرف طولانی‌مدت ریتالین یا مقدار زیاد و خودسرانه آن می‌تواند از این هم خطرناک‌تر باشد و حتی موجب مرگ در نوجوانان و جوانان می‌شود.

ریتالین در موارد مصرف خودسرانه، پتانسیل بالای اعتیادآوری دارد و این نوع مصرف با شرایطی که این دارو توسط پزشک (روانپزشک) برای درمان اختلال بیش‌فعالی و کم‌توجهی در کودکان و نوجوانان به‌کار می‌رود، متفاوت است و مصرف ریتالین در درمان این اختلال باعث اعتیاد نمی‌شود.


عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین :   مطالعات نشان می‌دهد که مصرف همزمان ریتالین با الکل می‌تواند عوارض جانبی ناشی از مصرف آن را به‌طور قابل توجهی افزایش دهد و شانس مرگ ناشی از مصرف آن را افزایش می‌دهد.

فروش ریتالین برای درمان اختلال بیش‌فعالی و کم‌توجهی و به‌طور کلی مصارف پزشکی، با نسخه پزشک است و معمولاً در داروخانه‌های منتخب و با تشکیل پرونده برای بیمار صورت می‌پذیرد ولی متأسفانه همچون بعضی از داروهای دیگر که قابلیت سوء مصرف دارند از تعداد معدودی داروخانه‌ها نشت می‌کند و به‌ویژه در فصول برگزاری امتحانات به‌دلیل افزایش تقاضا در دسترس نوجوانان و جوانان قرار می‌گیرد.


عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین :   یک مطالعه در کشور آمریکا به‌روی دانشجویان کالج نشان داد که ۲۹% آنهایی که مصاحبه شدند، سابقه مصرف ریتالین داشتند. در یک مطالعه طولی در یک دوره چهارساله مشخص شد که شیوع سالیانه مصرف آمفتامین در دانش‌آموزان پایه‌های هشتم، دهم و دوازدهم به‌ترتیب ۲٫۷، ۴٫۳ و ۴٫۵ گزارش شده است. در همین دوره شیوع یک‌ساله در دانشجویان حدود ۵درصد گزارش شد.

مطالعات در داخل کشور نشان می­‌دهد مصرف «ریتالین» در دانشجویان بعد از الکل، مواد خانواده حشیش، تریاک و ترامادول رتبه پنجم را به خود اختصاص می­‌دهد.

ایرج حریرچی در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در تشریح خطرات مصرف قرص ریتالین در خرداد ماه اظهار داشت: مصرف این قرص در ایام امتحانات ۵۰ درصد افزایش می‌یابد، درحالیکه این قرص برای کودکان بیش فعال موثر است.


عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین :   عوارض قرص ریتالین شامل تهوع، سرگیجه، بی اشتهای، روان پریشی و در نهایت مرگ مصرف کننده را همراه دارد.در سال ۷ میلیون نفر در دنیا به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که ۹۰۰ هزار نفر از جانباختگان کسانی هستند که سیگاری نبوده ولی در مواجهه با دود دسته دوم سیگاری‌ها قرار گرفتند.


عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین :   معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طبق تحقیقی در بین نوجوانان ایرانی مشاهده شده است که ۷۶ درصد آنان از مضرات دخانیات اطلاع دارند ولی سیگار می‌کشند، گفت: این در حالی است که ۳٫۴ نوجوانان بین سنین ۱۳ تا ۱۵ سال مصرف کننده دخانیات هستند.

برای کاهش مصرف دخانیات ۶ برنامه وجود دارد از جمله در گام نخست پایش، حفاظت، کمک به ترک، ممنوعیت تبلیغ و ترویج و افزایش مالیات بر خرده فروشی سیگار که ایران در ۵ برنامه نخست موفق بوده است.این در حالی است که براساس گزارشات بین المللی بهترین روش کاهش مصرف سیگار به خصوص در نوجوان افزایش قیمت سیگار است که در ۵۸ کشور جهان این کار صورت پذیرفته است.


عوارض خطرناک مصرف قرص ریتالین :   در کشورهای توسعه یافته مالیات سیگار در عرضه خرده فروشی بالغ بر ۸۰ درصد قیمت نهایی سیگار است ولی در ایران در سال ۹۶ بالغ بر ۵ درصد بود و در نهایت در سال ۹۷ به ۲۰ درصد افزایش یافت که هنوز هم با مالیات سیگار دیگر کشورها بسیار فاصله دارد یعنی سیگار در ایران بسیار ارزان است.

 

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


7 + یک =