بازگشت

عوارض کندن موی بینی | چرا کندن موی بینی مرگبار است ؟!

Avatarنویسنده : عصرمگ
31 آگوست 2019 ساعت : 09:08
کندن موی بینی

عوارض کندن موی بینی | چرا کندن موی بینی مرگبار است ؟! کندن موهای بینی کار خطرناکی است، زیرا از آنجایی که بینی محیط استریلی نیست، این کار می تواند منجر به بروز عفونت های ناخوشایندی شود.

کندن موی بینی

 

عوارض کندن موی بینی, اصلاح موی بینی,روش کندن موی دماغ,کندن موی بینی,مضرات کندن موی بینی,وکس موی بینی


با عصرمگ همراه شوید …

وظیفه اصلی موهای بینی پالایش مواد اضافی هوایی است که تنفس می کنیم.

عوارض کندن موی بینی :  موهای بینی همانند فیلتر هوای اتاق عمل می کنند. آنها ذرات گردوغبار، ویروس ها، باکتری ها و مواد سمی را به دام می اندازند تا ما در بازدم یا عطسه آنها را بیرون بدهیم.عوارض کندن موی بینی : 

تراکم بیشتر موهای بینی می تواند یک مزیت باشد. بر اساس یافته های پزشکی احتمال ابتلا به آسم در افرادی با موهای بینی کم پشت، سه برابر بیشتر از کسانی است که موهای بینی پرپشتی دارند.

موی بینی نخستین خط دفاعی بینی دربرابر عوامل نامطلوب خارجی است. پشت آنها مژک ها قرار دارند، رشته های مویین بسیار کوچکی که مدام به عقب و جلو حرکت می کنند.

این مژک ها گردوخاک و مولکول های مضر احتمالی را به سمت گلو جارو می کنند.

 

 

عوارض کندن موی بینی :  در آنجا این مواد به شکل قطره کوچکی از مخاط جمع می شوند که ما آن را سرفه می کنیم یا قورت می دهیم.

در صورت قورت دادن، اسید معده بخش اعظم این مواد مضر را نابود خواهد کرد.

 

عوارض کندن موی بینی : 

 

 

عوارض کندن موی بینی : داخل بینی، مملو از باکتری و ویروس های مختلفی است. ممکن است کندن موی بینی باعث ورود این میکروب ها به مخاط بینی، جریان خون یا ایجاد عفونت های موضعی شود

بهتر است بدانید کندن ناگهانی موهای بینی کار خطرناکی است. از آنجایی که بینی محیط استریلی نیست، این کار می تواند منجر به بروز عفونت های ناخوشایندی شود.

داخل بینی، مملو از باکتری و ویروس های مختلفی است. ممکن است کندن موی بینی باعث ورود این میکروب ها به مخاط بینی، جریان خون یا ایجاد عفونت های موضعی شود.

موها ی بینی برای بیرون کشیدن مواد آلوده از هوای تنفس شده، به کار می‌روند. موهای بینی ویروس‌ها، باکتری‌ها، گرد و غبار و سموم را به دام می‌اندازند و سپس با عطسه یا سرفه آنها را دفع می کنند.عوارض کندن موی بینی : 

عوارض کندن موی بینی : وجود مو در بینی ضروری است زیرا یکی از اولین خطوط دفاعی بدن در مقابل پاتوژن های مضر مانند میکروب، قارچ و اسپور می باشد. هنگامی که فرد هوای فیلتر نشده را از طریق بینی تنفس می کند، همه ذرات جامدی که در هوا حضور دارند نیز وارد بینی می شوند. مو های درون بینی به گیر انداختن ذرات بزرگ در لایه ی مخاطی و چسبنده ی بینی کمک می کنند. به همین دلیل متخصصین بهداشت مردم را از کندن همه ی موی بینی منع می کنند.عوارض کندن موی بینی : 

عوارض کندن موی بینی : یکی دیگر از عملکرد های موی بینی، مرطوب کردن هوای تنفسی است. با عبور هوا از بینی، مخاط و موهای بینی به آن گرما و رطوبت می بخشند. رطوبت نقش مهمی در سایر بخش های  سیستم تنفسی مانند حلق و ریه ها ایفا می کند. موهایی که به شکل مژک های کوچک هستند، می توانند ذرات جامد موجود در هوای تنفسی را به سمت محل تلاقی بینی و حلق هدایت می کند. به طور کلی، ذرات مضر باقی مانده در بینی پس از هدایت شدن به سمت حلق و مری، بلعیده می شوند. این در حالی است که هوای فیلتر شده در حال حرکت به سمت حنجره و ریه ها می باشد.

آیا کندن موی بینی تاثیری روی مغز انسان دارد؟

کندن موی بینی

عوارض کندن موی بینی : کندن موی بینی می تواند اثرات بسیار منفی روی مغز داشته باشد. علت این است که با کندن موی بینی ، قسمتی از پوست آن نیز پاره شده و ممکن است منجر به عفونت شود. این عفونت می تواند در خون به جریان افتاده و به مغز برود.

جریان خون از بینی یا هر منطقه ای از ((مثلث خطر صورت)) مستقیما در پشت مغز تخلیه می شود. در این قسمت چند رگ دیگر نیز تخلیه می شوند.

در صورتی که عفونت بینی، این نقطه از مغز را مسدود کند، ( به این شرایط ترومبوفلبیت یعنی التهاب سیاهرگ ها می گویند) مشکلات بسیار جدی به وجود خواهد آمد. به همین دلیل به این  منطقه مثلث مرگ نیز می گویند.

راه های امن برای کندن موی بینی

اصلاح کردن:

عوارض کندن موی بینی : اصلاح موی بینی امن ترین و آسان ترین راه برای خلاص شدن از شر موهای بلند بینی است. همچنین قیچی های ریز مخصوص این کار معمولا در وسایل ماشین اصلاح دیده می شوند. این قیچی ها اکثرا دارای سرَ  گِرد هستند تا مانع بریدن پوست و خونریزی بینی شوند.عوارض کندن موی بینی : 

اصلاح موی بینی می تواند به کوتاه کردن یا از بین بردن موهای قابل مشاهده ی بینی، بدون آسیب به پوست ظریف بینی کمک کند.

اصلاح موی بینی

برای اصلاح موی بینی:

  • جلوی آینه و زیر نور بایستید.
  • فین محکم کنید و مخاط هایی که ممکن است مانع کارتان شوند را خارج کنید.
  • قیچی را محکم بگیرید و سرتان را به عقب خم کنید.
  • موها را تا نزدیک به پوست بینی اصلاح کنید.
  • پس از اصلاح، چندین بار محکم فین کنید تا مو های ریز باقی مانده بیرون آید. به هیچ وجه بینی خود را با آب نشویید.
  • همه ی موهای بینی را اصلاح نکنید بلکه تنها موهای بلند و ضخیم را که بیشتر قابل مشاهده هستند، اصلاح کنید.

عوارض کندن موی بینی : جایگزین دیگری برای اصلاح موهای بینی، اصلاح کننده های برقی و کوچک بینی است. این اصلاح کننده های برقی از تیغ های لبه گرد ساخته شده اند و می توانید آنها را از دراگ استور ها خریداری کنید.

با اینکه اصلاح بینی امن ترین روش کندن موی بینی است اما راه حلی قطعی نیست و با در آمدن دوباره موهای بینی باید تکرار شود.

مضرات وکس موی بینی

وکس یا اپیلاسیون

عوارض کندن موی بینی : در اغلب موارد، اپیلاسیون یا وکس انداختن داخل سوراخ های بینی توصیه نمی شود. کشیدن تک تک موهای بینی می تواند موجب رشد موهای زیرپوستی و عفونت شود. وکس کردن می تواند به پوست درون بینی آسیب وارد کند.

با این حال، به تازگی موم وکس هایی وارد بازار شده اند که به منظور کندن موهای درون بینی طراحی شده اند. نتیجه وکس و اپیلاسیون درون بینی می تواند تا ۴ هفته دوام آورد.

ماندگاری این روش بیشتر از اصلاح است زیرا برخلاف اصلاح، وکس موهای بینی را کوتاه نمی کند بلکه کل ساقه مو را از پوست بیرون می کشد.

در صورتی که می خواهید در خانه موهای بینی را وکس کنید، مطمئن شوید که تمام دستورالعمل های لازم را دنبال می کنید. اگر پس از وکس، بینی دردناک یا حساس شد، می توانید برای تسکین درد و بهبود سریع تر، حوله ای را به آب گرم آغشته کرده و روی آن قرار دهید.عوارض کندن موی بینی : 

چه روش هایی برای کندن موی بینی توصیه نمی شوند؟

عوارض کندن موی بینی :  کرم های موبر برای استفاده درون بینی توصیه نمی شوند. کرم های موبر بسیار قوی بوده و شما در معرض استنشاق گازهای سمی و در نتیجه سوختن غشای مخاطی درون بینی قرار خواهید گرفت.

ممکن است برخی از محصولات طبیعی برای کندن موهای بینی مناسب باشند اما روی بسته بندی اکثر کرم های موبر تاکید شده که برای کندن موی بینی مناسب نیستند.

مدیریت موهای زیرپوستی

عوارض کندن موی بینی : موهای زیرپوستی در هر نقطه از بدن که باشند، ناخوشایند هستند. هنگامی که موهای زیرپوستی در بینی رشد کنند، طبیعتا دردناک خواهند بود زیرا پوست بینی نسبت به درد، حساس تر از سایر بخش های بدن می باشد.

پس از پیدا کردن موی زیرپوستی، بهتر است هر چه سریع تر به آن رسیدگی کنید. عدم رسیدگی به موهای زیرپوستی می تواند موجب عفونت شود. در صورتی که متوجه هر گونه التهاب، چرک یا سوزش شدید، به این معناست که موی زیرپوستی عفونی شده است. زیرپوستی شدن مو، با هر روش کندن موی دماغ امکان پذیر است.

بهترین روش کندن موی دماغ

عوارض کندن موی بینی : بهترین راه برای خلاصی از موهای زیرپوستی استفاده از حوله ی مرطوب است. برای این روش، نیاز به یک حوله نرم و پماد آنتی بیوتیک دارید.

حوله نرم را درون آب گرم بخیسانید و آب های اضافی آن را بچلانید. حوله را روی بینی قرار دهید و تا زمان خنک شدن، آن را برندارید. این کار را تا ۱۵ الی ۲۰ دقیقه و حدود ۳، ۴ بار در روز تکرار کنید. سپس حوله را دوباره گرم کنید و داخل سوراخ بینی و روی محل رویش موی زیرپوستی قرار دهید. سعی  کنید این کار را بسیار آرام و با ملایمت انجام دهید و از فشار دادن زیاد حوله بپرهیزید.عوارض کندن موی بینی : 

سپس حوله را به صورت چرخشی داخل سوراخ بینی و روی محل رویش مو ماساژ دهید. این کار موجب بیرون زدن مو از زیر پوست می شود. بیرون زدن مو ممکن است چند روز طول بکشد و فرد باید این اقدام را روزی ۲ یا ۳ بار تکرار کند.

عوارض کندن موی بینی : پس از بیرون زدن مو،حوله را به آرامی بیرون بکشید. سپس با استفاده از گوش پاک کن یا چیزی نرم، پماد آنتی بیوتیکی را روی محل رویش مو بمالید. ممکن است نیاز باشد تا این اقدام را نیز چندین روز تکرار کنید.

علیرغم روشی که برای از بین بردن موی زیرپوستی استفاده می شود، نکته مهم این است که صبور و آرام با آن برخورد کنید. خشن برخورد کردن و دستکاری بینی می تواند شرایط را بدتر کند.

دستکاری بینی

نکات خیلی مهم قبل از کندن موی بینی و موی گوش :

موهای گوش و بینی از ورود اجزای خارجی مانند گرد و غبار یا حشرات به داخل حفره‌های این دو عضو پیشگیری می‌کنند و به نوعی،‌ نقش محافظتی در برابر عوامل بیرونی دارند اما برخی افراد عادت به کندن این موها دارند.

عوارض کندن موی بینی : موهای گوش و بینی برخی از افراد، بلندتر از حد طبیعی هستند و ظاهر ناخوشایند و آزاردهنده‌ای دارند به‌همین دلیل کوتاه کردن آنها با قیچی یا وسایل برقی که برای این کار طراحی شده‌اند، مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. فقط باید مراقب بود هنگام کار با قیچی یا حتی دستگاه‌های برقی، آسیبی به بافت گوش و بینی نرسد.

این موها نقش حفاظتی در برابر عوامل بیرونی دارند و به‌همین دلیل نباید به‌طور کلی ریشه‌کن شوند و از بین بروند. از طرف دیگر، کندن و دستکاری بیش از حد موهای گوش و بینی (به‌خصوص موهای بینی) می‌تواند خطر ابتلا به جوش‌های چرکی، عفونت، موی زیرپوستی، تورم و کورک را داخل حفره گوش و بینی افزایش دهد و فرد را به دردسر بیندازد. از این رو،‌ تاکید شده که موهای گوش و بینی به‌جای ریشه‌کن کردن، فقط کوتاه و مرتب شوند.

عوارض کندن موی بینی : دستگاه‌های برقی که برای کوتاه کردن موهای گوش و بینی وجود دارند، جزو وسایل بهداشتی و نظافتی شخصی محسوب می‌شوند و استفاده مشترک از آنها، حتی بین اعضای خانواده مانند پدر و پسر یا دو برادر هم توصیه نمی‌شود. بنابراین، حتی اگر استفاده‌کنندگان این دستگاه‌ها از نظر ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی هم کاملا سالم باشند، باز هم نباید وسیله شخصی خود را در خانه به اشتراک بگذارند زیرا گوش‌ها و بینی به‌طور طبیعی دارای میکروب‌هایی هستند که به آنها فلور طبیعی می‌گویند.عوارض کندن موی بینی : 

عوارض کندن موی بینی : بدن هرکدام از ما، به این فلور عادت دارد. در حالی که امکان دارد بدن افراد دیگر در اثر تماس با آنها، دچار واکنش و بیماری شود. اگر نوع میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های موجود در گوش پدر و پسری باهم فرق کند و هر دو از یک دستگاه برای رفع موهای گوش و بینی‌شان استفاده کنند، این باکتری‌ها می‌توانند از بدن پدر به پسر یا برعکس منتقل و ناقل بیماری محسوب شوند. فلور، فقط برای بدن خود فرد مضر نیست و می‌تواند با ورود به بدن افراد دیگر، باعث ایجاد بیماری و ناراحتی‌ شود.عوارض کندن موی بینی : 

برای استفاده از دستگاه‌های کوتاه‌کننده موی گوش و بینی این نکات را در نظر داشته باشید:

– سر جداشدنی دستگاه را پس از هربار استفاده با آب و صابون مایع بشویید یا با الکل تمیز کنید.

– از آنجا که ترشحات گوش و بینی هنگام ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا، آغشته به عوامل ویروسی و عفونی است، برای پیشگیری از آلوده‌شدن دستگاه یا تحریک گوش و بینی، از اصلاح موها در دوران بیماری خودداری کنید. انواع چراغ‌دار این دستگاه‌ها برای سالمندان و آنهایی که مشکل بینایی دارند، توصیه می‌شوند.

– دستگاه‌هایی که موهای گوش و بینی را اصلاح می‌کنند، بهتر از انواعی هستند که موها را از ریشه می‌کنند.

– دستگاه‌های شارژی، بهتر از انواع برقی هستند و می‌توان در مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف از آنها استفاده کرد.

عوارض کندن موی بینی : 

 


عوارض کندن موی بینی, اصلاح موی بینی,روش کندن موی دماغ,کندن موی بینی,مضرات کندن موی بینی,وکس موی بینی

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


5 × 5 =