بازگشت

مدیریت در زنان | زنان مدیر و رهبر چه ویژگی های بارزی دارند

Avatarنویسنده : عصرمگ
14 فوریه 2019 ساعت : 23:05
مدیریت در زنان

 مدیریت در زنان : زنان رهبر چه ویژگی هایی دارند ؟ مدیریت در خانم ها چگونه است ؟ در اینجا با مقاله ای درباره مجله موفقیت ، مدیریت در خانم ها در خدمت شما هستیم.

 

IMG14542650 620x415 - مدیریت در زنان | زنان مدیر و رهبر چه ویژگی های بارزی دارند

 

با عصرمگ همراه شوید …

 

ویژگی های زنان مدیر

  مدیریت در زنان   »  در این مطلب تلاش خواهیم کرد به ویژگی های زنان مدیر، سبک مدیریت زنان و… اشاره کنیم و این موضوع را بسط دهیم. زنان در صورتی می توانند سکان‌دار پست های مدیریتی در سازمان های نوین باشند که ویژگی هایی فردی مانند از اعتمادبه‌نفس، عزت‌نفس، پشتکار، دانش تخصصی کافی و… داشته باشند.

در کنار این ویژگی‌ها، سازمانی که در آن مشغول به کار هستند نیز در این موضوع بسیار تأثیر گذار است؛ در صورتی که استراتژی های منابع انسانی آن سازمان فضایی برای رشد زنان داشته باشد، قطعاً زنان می توانند راحت تر در این سازمان‌ها رشد پیدا کنند. به عنوان نمونه در صورتی که انتخاب مدیران بر اساس شایستگی و پارامترهای عقلانی و نه احساسی باشد، ممکن است یک خانم بیشتر از یک آقا صلاحیت سکان‌داری پست های مدیریتی را داشته باشد. مدیریت در زنان /

  مدیریت در زنان  »  این‌گونه مثال‌ها نشان می دهد که سازمان‌هایی که سیستم منابع انسانی مناسبی داشته باشند، فضای بهتری را برای رشد در اختیار خانم‌ها قرار می دهند. با توجه به این موضوع، پیشنهاد می شود خانم‌هایی که هدف رسیدن به سکان داری سازمان های نوین را دارند، در سازمان هایی با سیستم منابع انسانی مناسب مشغول به کار شوند تا از این طریق فرصت بیشتری برای رسیدن به پست های مدیریتی را داشته باشند؛ چون تجربه نشان داده است که در ایران بیشتر خانم‌ها که به جایگاه‌های مدیریتی رسیده‌اند یا کارآفرین بودند یا در شرکت‌های خانوادگی به‌عنوان مدیر ارشد سازمان، نقش کلیدی و استراتژیکی را به خود تخصیص داده‌اند. مدیریت در زنان /

انعطاف‌پذیری

  مدیریت در زنان   »  بر اساس مطالعات روانشناسی، زنان ماهیتاً نسبت به شرایط کاری انعطاف‌پذیر هستند؛ این موضوع باعث شده آن‌ها در پست های کارشناسی بتوانند اثر بخش تر ظاهر شوند. این در حالی است که روحیه انعطاف پذیری خانم‌ها می تواند در پست های مدیریتی نیز مورد استفاده قرار گیرد؛ به این معنا که امروزه مدیریت سازمان‌ها بر اساس متدهای مطلق و بسته‌ای انجام نمی شوند و اتفاقاً نسبی هستند؛ بر این اساس مدیرانی که در فعالیت های سازمانی‌شان انعطاف پذیر باشند، قطعاً با بازدهی بیشتری همراه می شوند. مدیریت در زنان /

 

  مدیریت در زنان  »   از طرفی آقایان معمولاً در پست های مدیریتی از قاطعیت و جدیت استفاده می‌کنند و ممکن است گاهی مواقع از اهرم‌های فشار نیز استفاده کنند تا چالشی را در یک سازمان از بین ببرند؛ اما خانم‌ها با انتخاب سبک مدیریت مشارکتی می‌توانند در بین کارمندان ایجاد انگیزه کنند؛ یعنی با مشارکت زیر دستان خود در فعالیت های سازمانی، روحیه کار گروهی را افزایش دهند و از با سهیم شدن کارمندان در فعالیت های سازمان، ارتباطات مناسب تری بین مدیران و کارمندان ایجاد شود. مدیریت در زنان /

 

سبک مدیریتی زنان

  مدیریت در زنان  »  خانم‌ها سبک مدیریت خود را با ریزبینی خاصی باید انتخاب کنند و چالش‌های مدیریت یک خانم در یک سازمان معمولاً بیشتر از یک آقا است. خانم‌ها در جایگاه یک مدیر ارشد به حمایت مدیران بالادستی خود نیاز دارند. این حمایت می‌تواند روند پذیرش مدیران زن را در سازمان تسهیل بخشد. عامل دیگری که منجر به موفقیت زنان در جایگاه‌های مدیریتی می‌شود، اعتمادسازی است. تشکیل تیم و تفویض اختیار نیز می‌تواند به این روند کمک کند.

 

اندیشیدن متفاوت زنان و مردان

  مدیریت در زنان   »  به صورت کلی زنان در مقایسه با مردان نسبت به اندیشیدن به مسائل و چالش های مختلف متفاوت هستند؛ به این معنا که آن‌ها به‌سرعت تمام جزئیات اطلاعات در دسترس را دریافت و در ذهن خود مرتب می کنند و به شکل ساختارهای پیچیده‌ای در می‌آورند. این ویژگی خانم ها در تصمیم‌گیری‌های گوناگون بسیار به کارشان می‌آید؛ چون می‌توانند با دریافت جزئیات موضوع مورد نظرشان، به گزینه‌های متفاوتی فکر کنند و برای یک مشکل چند راه‌حل پیشنهاد دهند. این موضوع می تواند نقطه قوت مدیریت زنان در مقایسه با مردان باشد.

 

روابط عمومی بالا

  مدیریت در زنان   » زنان در کنار مهارت‌های اجتماعی اجرایی‌شان، توانایی بسیاری در ایجاد شبکه ارتباطی، همکاری و دلسوزی نسبت به اطرافیان خود دارند. آن‌ها برخلاف مردها به‌راحتی می‌توانند قدرتشان را با دیگران تقسیم کنند. در این خصوص مردها به سلسله مراتبی بیشتر می‌اندیشند و رتبه و درجه برایشان بسیار مهم است اما زن‌ها از محفل‌های کوچک گرفته تا شبکه‌ای از ارتباطات وسیع و پشتیبان تشکیل داده و به این صورت به دنبال قوی تر شدن هستند.

 

  مدیریت در زنان  »  در پایان ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که به دلیل وجود موانع بسیاری که زنان در سر راه خود برای دستیابی به بالاترین مقامات تجربه می‌کنند و این فرضیه که مدیریت برای مردان مناسب‌تر است، اغلب جامعه تصور می‌کنند زنانی که به موقعیت مدیریت متوسط یا سطح بالایی دست یافته‌اند باید فوق‌العاده خاص و دارای صلاحیت عالی باشند؛ این در حالی است که در صورت مهیا بودن شرایط سازمان و داشتن ویژگی های مدیریتی در زنان، قطعاً آن‌ها نیز می توانند سکان داری پست های مدیریتی را بر عهده بگیرند و با بازدهی مناسبی نیز همراه شوند.

 

69995 620x299 - مدیریت در زنان | زنان مدیر و رهبر چه ویژگی های بارزی دارند

 

خصوصیاتی که زنان را در رهبری، موفق‌تر از مردان می‌کند

زنان کارآمدی بیشتری دارند

  مدیریت در زنان   »   از سال‌های گذشته، مدیریت امور داخلی خانه برعهده ی زنان بوده است. به همین خاطر زنان به خوبی می دانند چطور مخارج را با بودجه‌ی محدود مدیریت کنند و حتی پس انداز هم داشته باشند. در برخی موارد که زنان در شغل‌های مدیریتی فعالیت داشته‌اند شاهد توانایی بالای آن‌ها در مدیریت و تخصیص منابع مالی بوده‌ایم. بیشتر زنان وظایف روزانه خود را لیست می کنند و در برنامه ریزی و زمان بندی کارها حرفه‌ای‌ترند؛ اما مردان منتظر می مانند تا همان لحظه برای هر مشکل، راه حلی پیدا کنند و اغلب هم نتیجه‌ی مطلوب را نمی گیرند.

  مدیریت در زنان   »  در واقع، زنان دارای ویژگی‌های خاصی هستند که سبب می‌شود از دید کارمندان و همکارانشان مدیران تواناتری در مقایسه با مردان به نظر برسند. دلیل این قضیه آن است که زنان ملاحظه‌ی بیشتری در رفتار با کارمندان دارند و همیشه در تلاش‌اند خود را همگام با دیگر کارمندان بالا بکشند.

زنان می‌دانند چطور انگیزه بخش باشند

  مدیریت در زنان  »  انگیزه دادن به دیگران از ویژگی‌های خوبی است که تنها در برخی افراد دیده می شود. زنان انگیزش دهندگان مورد قبولی هستند. آن‌ها به خاطر حس کنجکاوی و کارآگاهی خود می دانند چه رفتاری باعث انگیزه بخشی یا برعکس ترس و تردید طرف مقابل می شود. پس بهتر از مردان به دیگران انگیزه می دهند و به راحتی می توانند برای تشویق آن‌ها راه حل پیدا کنند.

  مدیریت در زنان   »  زنان توانایی بیشتری در مواجهه با احساساتشان دارند، در حالی که مردان در این مورد ناتوان‌ترند. علاوه بر آن، زنان به آسانی می توانند در زمانی که انگیزه‌ی کارمندان برای دنبال کردن پروژه کم می شود، به آن‌ها روحیه و اعتماد به نفس دهند و تجسم دل‌نشینی از انجام پروژه در ذهن کارمندان به وجود آورند. تحقیقات نشان می‌دهد کارمندانی که تحت مدیریت زنان هستند، وظایف خود را با تعهد و پایبندی بیشتری انجام می دهند.

زنان حس همکاری و مشارکت فوق‌العاده‌ای دارند

  مدیریت در زنان   »   زنان به طور ذاتی می توانند همه را دور خود جمع کنند و در این راستا، در همکاری و مشارکت با دیگران توانایی بیشتری دارند. داشتن چند نقش هم‌زمان از خصوصیات خاص زنان است که به آن‌ها کمک می کند همیشه برای شاد کردن کارمندان و همکاران خود راه حلی پیدا کنند. شاد بودن باعث افزایش روحیه و مسئولیت پذیری کارمندان می شود و لازم است مدیران زن را برای این خصوصیت ستایش کرد.

مدیریت در زنان

 

  مدیریت در زنان   »   مردان در رهبری و مدیریت دیگران از خصوصیات مردان آلفا استفاده می کنند که بی‌فایده هم نیست، اما در توانایی انجام کارهای گروهی چندان به درد نمی خورد. این در حالی است که برای پیشرفت در هر کسب و کار ی باید کار گروهی انجام داد. زنان تمایل زیادی به انجام کارهای گروهی و اشتراک گذاری ایده‌ها و نظرات خود دارند. آن‌ها وقتی کاری را به صورت تیمی انجام می دهند، تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا راه حلی پیدا کنند که به نفع تمام اعضای گروه باشد.

زنان مسیر موفقیت را می شناسند

  مدیریت در زنان   »  زنان به خوبی می دانند چطور می توان با وجود موانع و چالش‌ها به موفقیت رسید. آن‌ها به عنوان یک زن با انواع تبعیض‌ها مواجه شده‌اند، اما همیشه پای خواسته‌های خود ایستاده و در بیشتر عرصه‌ها با وجود محدودیت‌هایی که وجود داشته است، به موفقیت رسیده‌اند. مردان با این حس بیگانه هستند و نمی توانند درک کنند نادیده گرفته شدن از همان دوران کودکی چه احساسی دارد؛ اما دختران و زنان در تمام مقاطع زندگی خود با انواع تبعیض جنسیتی مواجه شده‌اند. زنان زیادی تلاش می کنند با وجود موانعی که بر سر راه موفقیتشان وجود دارد، بالاخره راهی پیدا کنند و اهداف خود را به تحقق برسانند.

زنان اخلاق کسب و کار را رعایت می کنند

  مدیریت در زنان   »   زنان بیشتر از مردان به اخلاق کسب و کار پایبند هستند. در بیشتر مواقع مردان اخلاقیات را تنها به حوزه‌ی کسب و کار محدود می کنند، اما زنان این اخلاق مداری را فراتر از حوزه‌ی کسب و کار می برند و همیشه در تلاش‌اند حقوق دیگران را با نهایت انصاف و عدالت رعایت کنند. دلیل اصلی این است که زنان وقتی مرتکب اشتباه کوچکی می شوند تا مدت‌ها احساس گناه دارند. به دلیل این که در هر شرکتی به رفتار اخلاق مدارانه بیشتر توجه می شود، زنان شانس بیشتری برای مدیریت و رهبری دارند. علاوه بر آن، زنان در مقابل کاری که انجام می دهند، بیشتر مسئولیت پذیرند و این به موفقیت آن‌ها کمک می کند.

زنان صبر بیشتری دارند

  مدیریت در زنان   »   زنان در مقایسه با مردان بسیار صبورترند. آن‌ها در بیشتر مواقع با حوصله و بررسی تصمیم می گیرند. زنان به خوبی می دانند تصمیمات شتاب زده کمکی به پیشرفتشان نخواهد کرد. پس وقتی بخواهند تصمیم کاری بگیرند، برای تصمیمات خود وقت می گذارند و تمام جوانب را پیش از نتیجه گیری نهایی تحلیل می کنند. زنان در کنترل استرس نسبت به مردان توانایی بیشتری دارند. حتماً می دانید استرس تأثیر منفی روی قدرت تصمیم گیری دارد و تصمیمات توأم با استرس باعث می شود از موفقیت دور شویم.

زنان از مهارت‌های ارتباطی بالایی برخوردارند

  مدیریت در زنان   »   شاید زنان را پرحرف بدانیم، اما این تفکر رایج اشتباه است زیرا آن‌ها هر حرفی که به ذهنشان برسد را به سرعت بیان نمی کنند. زنان با معنا صحبت می کنند، زیرا توانایی فوق‌العاده‌ای در تفکر منطقی درباره‌ی موضوعات مختلف دارند و همیشه می‌خواهند هر مسئله‌ای را به طور عمقی تجزیه و تحلیل کنند. زنان در ارتباطات خود می توانند طرف مقابل را با زیرکی به انجام معاملات کاری قانع کنند. آن‌ها ابتدا درباره‌ی کارهایی که قصد انجامشان را دارند، حرف می زنند و سپس حرف‌های خود را به اثبات می رسانند؛ مدیریت در زنان /

اما مردان عمل را بر حرف ترجیح می دهند. پس زنان می توانند با مهارت‌های ارتباطی خود در مدیریت موفق‌تر باشند. هر چه در مهارت‌های ارتباطی توانایی بیشتری داشته باشید، اطلاعات را به طور کارآمدتری انتقال خواهید داد و این همان ویژگی‌ای است که برای مدیریت و رهبری هر کسب و کاری لازم است. علاوه بر آن، مهارت‌های ارتباطی در تقویت و حفظ ارتباطات شخصی و کاری مؤثر هستند. مدیریت در زنان 

 

برچسب ها:
- ‫.‬
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


5 − پنج =