بازگشت

واکنش جنجالی و عجیب ” شهاب حسینی ” به تحریم جشنواره فیلم فجر

Avatarنویسنده : عصرمگ
16 ژانویه 2020 ساعت : 15:34
واکنش جنجالی و عجیب " شهاب حسینی " به تحریم جشنواره فیلم فجر

واکنش جنجالی و عجیب ” شهاب حسینی ” به تحریم جشنواره فیلم فجر

واکنش متفاوت شهاب حسینی به تحریم جشنواره فجر؛

عملکرد برخی همکارانم با انگیزه‌های شخصی فراوان همراه است/ تحریم جشنواره فجر دامن زدن به افتراق جامعه شکن خودی و ناخودی است/ پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

سید شهاب حسینی بازیگر سینمای ایران نسبت به تحریم جشنواره فجر از سوی برخی همکارانش واکنش جالبی نشان داد.

به گزارش عصرمگ و به نقل از آنا، پس گذشت چند روز از حوادث غمبار اخیر و درگذشت جمعی از هموطنان در این اتفاقات موج حواشی و اخبار ضد و نقیض در مورد این رویدادها همچنان ادامه دارد. اما آنچه بیش از این حواشی آزار دهنده و به نوعی نگران کننده نیز هست، واکنش‌های احساسی و بعضا بدون فایده برخی از هنرمندان نسبت به این رویدادهاست.

اما شهاب حسینی بازیگر محبوب سینمای ایران نسبت به این رویدادها واکنش متفاوتی نشان داد. او تنها بازیگر ایرانی به شمار می‌ورد که توانسته جایزه بزرگی در عرصه جهانی همچون جشنواره کن را از آن خود کند. حسینی با دوری از احساسات و با اشاره به اینکه در چیزی که تخصص ندارد، صحبت نمی‌کند، یادداشت خود در اینستاگرام منتشر کرد.

شهاب حسینی در یادداشت خود با اشاره به آزرده شدن روح و شکسته دل شدن هموطنان در پی این حادثه‌ها نوشت: روزگار امروز محصول غلبه همیشگی احساسات بر عقل و منطق ما در همه ادوار تاریخ و در همه سطوح اجتماعی و فرهنگی است.

وی اینگونه ادامه داد: وارث یکی از بزرگترین گنجینه‌های تاریخ و ادبیات در جهان هستیم در حالی که در زندگی روزمره‌مان نهادینه نشده و نمودی ندارد. برخورد احساسی ما درباره آینده شخصی و اجتماعی‌مان مانع از درخشش آفتاب آگاهی و عقلانیت در زندگی‌مان شده است.

برنده جایزه جشنواره کن در صفحه بعدی پست خود نوشت: تا آنجا که اول عمل می‌کنیم بعد فکر می‌کنیم و چه بسیار که فکر نکرده عمل می‌کنیم. فرمانی در دست احساسات برخاسته از عجله در هر چیز. در تصمیم‌گیری، قضاوت، اظهارنظر، گرایش و واکنش.
شهاب حسینی با بیان این سوال که وقت آن نرسیده که بیش از پیش از چاشنی تامل و تفکر و تعقل بهره ببریم، اینطور ادامه داد: درباره سیاست‌های کلان مملکتی چون از دانش کافی برخوردار نیستم، صاحب نظر هم نیستم و بعید می‌دانم نظر شخصی‌ام تاثیر چندانی بر روند وقایع داشته باشد. هر چند عیان است نسبت به دو دهه قبل، بیشتر از غلبه احساسات بر منطق رنج می‌بریم. اما در حیطه حرفه‌ای خود گاهی ناگزیر از ذکر مطالبی هستیم.

بازیگر سینمای ایران در ادامه نوشت: در احوالات مواج و گل آلود،کم نیستند موج سواران و ماهیگیران آب گل‌آلود.

وی با ابراز عشق و ارادت به تمامی خانواده داغدار وقایع اخیر به خصوص عروجیان هواپیمای مسافربری نوشت: لازم به ذکر می‌دانم سقوط سهمگین دیگری تهدیدمان می‌کند و آن سقوط از مرز استانداردهای رفتاری در جامعه است که این روزها در انواع مختلف شاهد آن هستیم. از صفحه تلویزیون گرفته تا سطح و عمق جامعه در فضاهای حقیقی و مجازی.

حسینی با ذکر خطاب «دوستان» نوشت: شاید در حال حاضر شرایط فعلی متناسب این مطلب نباشد اما عملکرد تعدادی از همکاران که بعضا در پشت آن انگیزه‌های شخصی فراوان موج می‌زند، این واکنش را طلب می‌کند.

برنده جایزه جشنواره جهانی کن با اشاره به تحریم جشنواره فجر نوشت: جشنواره فیلم فجر جدای از نام و مناسبت برگزاری آن به لحاظ تکنیکی همواره تنها جشنواره رسمی کشور تلقی می‌شده که شاید کلیه سیاست‌های سینمایی سال بعد از خود را اعم از نوبت اکران آثار، سیاست‌های تولید، روش و خط مشی سینما را رقم می‌زده و از این بابت همواره مورد توجه سینماگران در بخش‌های مختلف و محلی جهت ارائه ،کشف، رشد و پیگیری فعالیت حرفه‌ای قلمداد می‌شده است. لذا حضور در آن همواره برای فیلمسازان داخلی حائز اهمیت بوده است.

سقوط سهمگین دیگری تهدیدمان می‌کند و آن سقوط از مرز استانداردهای رفتاری در جامعه است که این روزها در انواع مختلف شاهد آن هستیم.

وی اینطور ادامه داد: هر ساله هم شاهد استقبال گسترده مردم و خاصه مخاطبین سینما بوده و طی سال‌هایی که از آن گذشته، رقم زننده بخش قابل توجهی از سینمای ایران بوده که مسلما مانند بسیاری از جشنواره های دیگر در دنیا متولیان دولتی داشته است.

شهاب حسینی نوشت: حال تعدادی از همکارن بنای اعلام انصراف از جشنواره گذاشته‌اند. با احترام به تصمیم شخصی آنان نسبت به آن نقدی دارم که عرض می‌کنم.

بازیگر سینمای ایران نوشت: اولا این حرکت دامن زدن به افتراق جامعه شکن خودی و ناخودی است و این در حالی است که جامعه مردم بیش از هر زمان دیگری به همبستگی و دلداری یکدیگر نیازمندند. این رفتار حتی در میان هنرمندان و طرفداران و مخاطبینش نیز شکاف عمیق و شاید جبران ناپذیری ایجاد کند که به صلاح هیچ کس نیست و این تصور که کسانی که ترجیح به انصراف نمی‌دهند همدرد و شریک حال مردم و جامعه نیستند و موضعی مغایر با مردم دارند، سخت اشتباه است.

وی در ادامه نوشت: حق یک فیلم با تمام مشقت و مشکلاتی که در راه ساخته شدن دارد، هست که دیده شود و در مناسبتی رسمی مورد ارزیابی قرار گیرد. این موضوع از بابت انگیزه تمامی عوامل یک فیلم با سرنوشت هنر سینمای کشور، ارتباط مستقمی دارد. چه بسا طی دهه‌های گذشته چنانچه نیم تمرکز سیاسی و نظامی کشور را اگر صرف ساختن فرهنگ سینما به قدرت هماوردی با هالیوود می‌کردیم، شاید امروزه با تکیه بر غنای تاریخی و فرهنگی و ایمانی که از آن برخورداریم، نیمی از جهان را به مرام و آیین خویش در آورده بودیم، بماند.

حق یک فیلم با تمام مشقت و مشکلاتی که در راه ساخته شدن دارد، هست که دیده شود و در مناسبتی رسمی مورد ارزیابی قرار گیرد.

شهاب حسینی با ذکر اینکه در نهایت قربانی شدن فرهنگ و هنر هم دست کمی از دیگر فجایع ندارد، مورد دوم را چنین نوشت:دوم اینکه این جشنواره تماما امکان بدل شدن به یادواره‌ای برای تقدیم شدن آثار به از دست رفتگان مدت اخیر و زنده نگه داشتن یاد آنها را داراست و تریبونی برای بیان رسای احساسات و همدردی با دردمندان. یادواره‌ای که رنگ و بوی یاران از دست رفته را به خود بگیرد و تبدیل به مراسمی برای گرامی‌داشت و زنده نگه داشتن شکوه یادشان باشد.

بازیگر سینمای ایران نوشت: لذا این بنده کوچک بدینوسیله این حرکت را تایید نمی‌کنم و آن را گامی در جهت همدردی تلقی نمی‌کنم.

وی در ادامه نوشت: هنر و فرهنگ حق مردم هر سرزمین است و در هر محفلی و تحت هر عنوانی که مجال بروز و ظهور پیدا کند، تاثیرگذار جامعه خویش خواهد بود.

ای کاش نیت‌هامان خالص باشد و بنا به صلاح شخصی خود فی المثل ترس از برخورد تحقیرآمیز مخاطب با فیلم‌مان به سیاق و روال ادوار گذشته، پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم.

شهاب حسینی در پایان نوشت: ای کاش نیت‌هامان خالص باشد و بنا به صلاح شخصی خود فی المثل ترس از برخورد تحقیرآمیز مخاطب با فیلم‌مان به سیاق و روال ادوار گذشته، پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم.

برنده جایزه جهانی کن اینطور نوشته اش را پایان داد: اوست یگانه حی و حاضر و ناظر. هم قصه نانموده داند ،هم نامه نانوشته خواند. سید شهاب حسینی.

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


هجده + یازده =