بازگشت

وظایف مهم و اصلی مهماندار هواپیما

Avatarنویسنده : عصرمگ
22 جولای 2018 ساعت : 23:27
مهماندار هواپیما

مهماندار هواپیما : زمانی که سوار هواپیما می شویم تا هنگامی که می خواهیم با پروازمان خداحافظی کنیم، مهمانداران هواپیما را می بینیم که لبخند به لب و با روی گشاده از ما استقبال کرده و ما را بدرقه می کنند.

 

flight attendant 800x530 620x411 - وظایف مهم و اصلی مهماندار هواپیما

 

به طور کلی وظایف مهماندار هواپیما این گونه است که او خدماتی ارائه می دهد تا از امنیت و راحتی مسافرانی که بلیط یکی هواپیما را تهیه کرده اند، مطمئن گردد.

وظایف مهماندار هواپیما به طور کلی

شرکت در جلسات پیش از پرواز برای توجیه جزئیات پرواز
اطمینان از تامین کافی آب آشامیدنی، دیگر نوشیدنی ها نظیر قهوه و چای و تجهیزات اضطراری در هواپیما
کمک در تمیز کردن کابین بین پروازها
نشان دادن استفاده از تجهیزات ایمنی و اورژانسی
اطمینان از اینکه همه مسافران کمربندهای خود را بسته اند و اطمینان از اینکه باقی نیازهای امنیتی رعایت شده
سرو و گاهی اوقات فروش نوشیدنی، وعده های غذایی یا تنقلات
آگاهی و مراقبت از نیازهای مسافران، به ویژه کسانی که محدودیت جسمی دارند
اطمینان از امنیت مسافران در هنگام پرواز، مانند زمانی که هواپیما با چاله هوایی مواجه می شود
انجام کمک های اولیه در صورت لزوم برای مسافران

شرح برخی از وظایف مهماندار هواپیما :

شرکت های هواپیمایی بر طبق قانون باید تمام لوازم مورد نیاز مهمانداران هواپیما را برای امنیت و ایمنی مسافران فراهم کنند. یکی از وظایف مهماندار هواپیما این است که همیشه مراقب سافران باشد تا امینت کامل را داشته باشند و از این اطمینان حاصل کنند که قوانین امنیتی برای تمام مسافران اجرا می شود. آن ها همچنین باید سعی کنند که مسافران حس راحتی و خوشحالی داشته باشند.

کاپیتان حدودا ۱ ساعت قبل از تیک آف، مهمانداران هواپیما را در مورد اجرای سلسله مراتب، طول پرواز و شرایط آب و هوایی مطلع می سازد. مهمانداران باید مطمئن شوند که تجهیزات اضطراری کار می کند، کابین خلبان تمیز است و به اندازه کافی غذا و آب در هواپیما وجود دارد. مهمانداران هواپیما، به مسافران زمانی که وارد هواپیما می شوند خوش آمد می گویند و با نگاه کردن به شماره صندلی‌شان آن ها را راهنمایی و در مواقع لزوم کمک می کنند.
کمک در هواپیما

قبل از تیک آف، مهمانداران برای استفاده از تجهیزات ایمنی راهنمایی می کند که این کار یا توسط خودشان یا با پخش یک فایل ویدیویی انجام می گیرد. آنها همچنین اطمینان حاصل می کنند که کمربند ایمنی همه بسته شده، صندلی ها در موقعیت صحیح بوده و تمام چمدان های دستی مسافران به درستی مطابق با قوانین فدرال و سیاست های شرکت قرار داده شده اند.

از مهمترین وظایف مهماندار هواپیما این است که او باید به مسافران در هنگام وقوع یک اتفاق اضطراری کمک کنند. این وظیفه طیف وسیعی دارد که از ارتباط برقرار کردن با مسافران بی نظم گرفته تا انجام کمک های اولیه را شامل می شود. آن ها همچنین باید به پرسش های مسافرران در مورد پرواز پاسخ دهند، مسافران با محدودیت های جسمانی را کمک کرده و هر شخص دیگری که نیاز به چیزی داشته باشد را کمک کند.

قبل از اینکه هواپیمایی به زمین بنشیند، مهمانداران هواپیما مجددا باید کمربند ایمنی مسافران را چک کنند و از صاف بودن صندلی ها مطمئن شده و تمام چمدان های دستی مسافران را بررسی کنند که به درستی در جایگاه بالای سرشان قرار گرفته باشد. مهمانداران هواپیما باید گزارش هایی را نیز مبنی بر شرایط کابین و همچنین مشکلات اورژانسی و پزشکی ارائه دهد.

نشان دادن کار با ماسک اکسیژن
برنامه کاری

بیشتر مهمانداران هواپیما به صورت تمام وقت کار می کنند اما برخی از آن های نیز هستند که ساعت کاری منعطف و یا نیمه وقت دارند. آن ها به خاطر پروازهای مختلف باید شب‌ها، آخر هفته ها و تعطیلات نیز کار کنند و برخی مواقع مجبور هستند که شبانه روز سرکار باشند. در بیشتر مواقع قراردادی که بین مهمانداران و شرکت هواپیمایی بسته می شود، ساعت کار ماهانه و روزانه را مشخص می کنند. یک شیفت معمولی بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت طول می کشد اگرچه ساعت کار آن ها در پروازهای بین المللی می تواند بیشتر شود. اداره هواپیمایی فدرال (FAA) می گوید مهمانداران قبل از شروع پرواز بعدی خود باید ۹ ساعت استراحت داشته باشند.

مهمانداران معمولا ماهی ۷۵ تا ۹۰ ساعت در طول پرواز هستند و ۵۰ ساعت را روی زمین به آماده سازی پرواز، گزارش نویسی و منتظر هواپیما ماندن می مانند. به طور میانگین آن ها ۲ تا ۳ شب را در هفته خارج از خانه هستند و در طول این زمان، کارفرمایان برای آن ها اقامت و غذا تهیه می کنند. هرچه یک مهماندار تجربه و مقامش بالاتر می رود، وظایف بیشتری نیز در ساعات کاری او گنجانده می شود.

مهمانداران هواپیما
شخصیت و روحیات مهمانداران هواپیما
علایقه و شخصیت

تا به حال مهمانداران وظایف مهماندار هواپیما را به شما معرفی کرده ایم و حالا می خواهیم به سراغ این برویم که آن ها معمولا چه شخصیتی دارند و علایقشان چیست. طبقه کد شغلی هالند (Holland Code) معمولا شخصیت مهمانداران به گونه ایست که علاقه به کمک (Helping)، ترغیب (Persuading) و سازماندهی کردن (Organizing) دارند. حیطه کمک آن ها روی کمک، خدمات، مشاوره و یا تدریس متمرکز است. ترغیب بیشتر به تاثیرگذاری، ایجاد انگیزه و فروش بر می گردد و در نهایت از سازماندهی می توان کار بر روی اطلاعات و پردازش مواردی را دانست که می خواهند به طریقه درست پیش رود.
مهماندار
خصوصیات کلی

دقت و توجه | Attentiveness

مهمانداران باید از تمام نیازهای مسافران آگاه بوده و مطمئن شوند که آن ها یک تجربه پرواز خوب خواهند داشت. آن ها همچنین باید از هرگونه ریسک های ایمنی و امنیتی اطلاع داشته باشند.

مهارت های ارتباطی | Communication skills

آن ها باید شفاف صحبت کنند، به خوبی گوش دهند و با مسافران و دیگر کادر پرواز به آسودگی ارتباط برقرار کنند.

مهارت های مشتری مداری | Customer-service skills

مهمانداران پرواز باید با وقار، با درایت و تدبیر داشته باشند تا شرایط استرس زا را پشت سر بگذارند و نیازهای مسافران را برآورده کنند.

مهارت های تصمیم گیری

آن ها باید بتوانند به طور قاطع در شرایط اضطراری عمل کند.

استقامت فیزیکی

از وظایف مهماندار هواپیما این است که ممکن است چمدان های سنگین را بلند کند و برای ساعت های متمادی بایستد. آن ها معمولا باید قد و وزن مورد نظر ایرلاین ها را داشته باشند و همچنین از نظر فیزیکی در شرایط خوبی به سر برند. آن ها همچنین ممکن است مجبور باشند که از ارزیابی پزشکی خاصی بگذرند.

 

مهماندار هواپیما

برچسب ها:
‫.‬
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


6 + 19 =