بازگشت

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟

Avatarنویسنده : عصرمگ
12 آوریل 2020 ساعت : 06:01
پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟ 

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟ پرستاری یا هوشبری؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟

00090000 - پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟

 

انتخاب رشته کنکور ۹۹,بازار کار پرستاری ,بازارکار هوشبری,بهترین رشته تجربی,پرستاری بهتره یا

هوشبری,حقوق هوشبری,درآمد پرستار,رشته های دانشگاهی تجربی

 

 

با عصرمگ جامع ترین و به روزترین سایت رایگان مشاوره کنکور همراه شوید …

 

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟ به مقایسه دو رشته پرستاری و هوشبری ادامه می دهیم . از دیگر ابعاد مقایسه، وضعیت بازار کار رشته های دانشگاهی، محیط کار و شغل پس از پایان تحصیلات، درآمد مشاغل تجربی و نظایر آن است. در واقع در کنار شناخت رشته های تجربی، آشنایی با شغل های مرتبط با این رشته ها ( از جمله ویژگی ها، محیط کار، وضعیت بازارکار و درآمد آنها) انتخاب شما را بسیار آسان تر می کند. لازم است بدانید پس از پایان تحصیلات در چه محیط هایی باید کار کنید، شرایط کاری شما به چه صورت است، آیا می توانید به راحتی کار پیدا کنید یا خیر، چقدر درآمد می توانید داشته باشید و … ما همه این اطلاعات را برای شما گردآوری کرده ایم تا انتخاب درست تری پیش رو داشته باشید.

مقایسه پرستاری و هوشبری

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟  اما در ادامه بیشتر در باره این سوال بحث خواهیم کرد : پرستاری یا هوشبری؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است برای یکی پرستاری مناسب تر باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته هوشبری انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با آگاهی رشته خود را انتخاب کنید.

رشته هوشبری در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارد ؟ پرستاری چطور؟

رشته هوشبری در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد و چون پذیرش مقطع کاردانی خیلی محدود هست ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را بررسی می کنیم . اما رشته پرستاری تنها در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارد.

برنامه درسی رشته هوشبری چیست؟ برنامه درسی پرستاری چگونه است؟

 

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟  تعداد واحد درسی هر دو رشته حدود ۱۳۰ واحد است که حدود ۸ ترم تحصیلی طول می کشد. همچنین این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند واحدهای کارآموزی رشته پرستاری حدود ۳۹ واحد ولی واحدهای کارآموزی رشته هوشبری حدود ۳۲ واحد می باشد که می توانید جزئیات را برای رشته هوشبری و پرستاری با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

یک پرستار بعد از لیسانس تا چه مقطعی می تواند ادامه تحصیل دهد؟ کارشناس هوشبری چطور؟

رشته پرستاری امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا را در ایران دارد. اما معمولا تعداد زیادی از پرستاران فقط تا مقطع کارشناسی ادامه می دهند و وارد بازارکار می شوند .
اما رشته هوشبری در حال حاضر حداکثر در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو می کند. ولی فارغ التحصیلان کارشناسی هوشبری می توانند در برخی از رشته های دیگر در مقطع ارشد و دکترا ادامه تحصیل دهند.

تفاوتهای دیگری نیز نظیر ارتباط رشته ها تا سطح دکترا و تعداد شاخه هایی (گرایشهایی) که بعدا می توانید انتخاب کنید، وجود دارد.

 

آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی بعد از پایان تحصیلات کارشناسی رشته پرستاری (به صورت کارشناسی به پزشکی ) وجود دارد؟ در مورد کارشناسی هوشبری به پزشکی چطور؟

 

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟  برای علاقه مندان رشته پزشکی که به هر دلیلی موفق به قبولی و تحصیل در رشته پزشکی نشده اند و به جای آن در یکی از رشته های کارشناسی گروه پزشکی و علوم ریاضی و فنی تحصیل می کنند، امکان جالبی وجود دارد. این امکان، کارشناسی به پزشکی ( لیسانس به پزشکی ) نام دارد.
در این روش، علاقه مندان پزشکی می توانند پس از پایان تحصیلات کارشناسی و گذراندن طرح (اگر که رشته آنها طرح داشته باشد)، به شرط داشتن شرایط لازم و در صورت قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی، به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. در حال حاضر این طرح در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی (علوم پزشکی تهران) اجرا می شود .

برای رشته پرستاری به پزشکی و رشته هوشبری به پزشکی هم این امکان وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیلات دوره کارشناسی، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنید. شما می توانید برای آشنایی با جزئیات موضوع و نیز مطالعه ” شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی ” این مقاله را مطالعه کنید.

می خواهم در رشته پرستاری یا هوشبری استاد دانشگاه شوم

 

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟  اگر دانش آموز ممتازی باشید یا حداقل جزو دانش آموزان موفق در کلاس باشید شاید تا حالا به شغل استاد دانشگاه فکر کرده باشید. خوبست بدانید که از هر دوی این رشته ها می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید امکان این کار از طریق هر دو رشته وجود دارد. البته ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی در رشته پرستاری یا رشته های مرتبط ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

ظرفیت پذیرش پرستاری بیشتر است یا هوشبری؟

 

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟  در سال ۹۵ حدود ۵ هزار نفر در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته پرستاری پذیرفته شده اند. از این تعداد تقریبا نیمی مرد و نیم دیگر زن بوده اند.

از بین دانشگاه های مختلف، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی ارومیه و دانشگاه علوم پزشکی مازندران با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی پرستاری را جذب کرده اند و دانشگاه های علوم پزشکی بم، پردیس خودگردان علوم پزشکی جندی شاپور و علوم پزشکی اصفهان با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

در مقابل، در سال ۹۵ حدود ۱۱۹۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها در رشته هوشبری پذیرفته شده اند. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، لرستان و بیرجند با ظرفیت پذیرش بیش از ۳۵ نفر بیشترین تعداد دانشجوی هوشبری را جذب کرده اند و پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با کمتر از ۱۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

آیا پرستار فقط در بیمارستان کار می کند؟ چه محل کار دیگری برای پرستار وجود دارد؟

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟  پرستاران معمولا در محیط های درمانی و بیمارستانی کار می کنند. احتمالا تابحال کار پرستار را از نزدیک یا در تلویزیون دیده اید، اما شاید همه چیز به این سادگی نباشد. انجام وظایف پرستاری دارای نکات و ویژگی های خاصی است که ممکن است برای شما بسیار ناخوشایند و شاید هم جذاب و چالشی باشد.

تنوع محیط کار پرستاران زیاد است و علاوه بر محیط های درمانی، شما می توانید آنها را در مراکز امدادی (نظیر اورژانس و هلال احمر)، حمایتی( نظیر شیرخوارگاه ها، مراکز بهزیستی، مددکاری،سرای سالمندان) مراکز تادیبی و امنیتی ( نظیر زندانها و مراکز بازپروری معتادان)، مراکز آموزشی(مهد کودک ها) و… بیابید.

 

دانشجوی پرستاری باید از سلامت کامل جسمانی برخوردار باشد. مثلا او باید به یاری دید قوی بتواند کارهای ظریف و دقیق پرستاری را بخوبی انجام دهد و با شنوایی خوب صدای قلب را حتی اگر ضعیف باشد، بشنود. حتی داشتن قدی متناسب و عدم لکنت زبان یا لرزش دست در این رشته ضروری است . چون همین مشکلات به ظاهر کوچک، در کارایی یک پرستار و پیشرفت شغلی او و رضایت او از شغلش بسیار موثر است. یک پرستار باید طاقت شب‌بیداری، تغییر و افزایش شیفت‌ها، بدخلقی‌های همراهان بیمارها و احتمالا برخی پزشکان را داشته باشد.

 

شما می توانید اطلاعات بیشتری را درباره شغل و محیط کار پرستار که از مصاحبه با پرستاران مختلف در مراکز درمانی جمع آوری شده است را از اینجا (لینک به زودی اضافه خواهد شد) ملاحظه کنید. این اطلاعات نیز درباره شغل پرستار به شما کمک می کند تا شناخت بهتری از این شغل بیابید.

2222222 - پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟

کارشناس هوشبری کجا کار می کند؟

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟  محل کار کارشناس بیهوشی در بیمارستان و کلینیک های جراحی و مراکز اورژانس می باشد. بیشتر تکنسین های بیهوشی در بیمارستان ها و برخی در مراکز عمل های سرپایی مشغول به کار هستند. کار آنها به صورت تمام وقت است و گاهی در شب ها و روزهای تعطیل به صورت شیفتی باید سرکار خود باشند.

محیط کار هوشبران در واقع همان اتاق عمل است که در آن کار می کنند زیرا هوشبران به عنوان دستیار متخصص بیهوشی در بخش هوشبری اتاق عمل مشغول کار هستند. ساعت کار مشخصی ندارند و در صورت لزوم در زمانی که لازم باشد باید در اتاق عمل حاضر شوند. محیط کار هوشبران باید ساکت باشد و آنها کار خود را در سکوت انجام دهند. هم چنین باید با پزشکان در ارتباط باشند.

 

محیط کار کارشناس بیهوشی نسبت به رشته اتاق عمل که بر سر عمل حاضر میشوند ، محیط تمیز تری میباشد ولی در حین کار احتمال پاشیدن خون ، ترشحات و سایر موارد موجود در حین عمل میباشد که باید توجه داشت در صورت آلوده شدن میز کار ، دستگاه بیهوشی ، مانیتور ها یا هر قسمت دیگر سریعا نسبت به برطرف کردن آلودگی و ضد عفونی کردن محل عمل اقدام شود.

 

کارشناس بیهوشی با نحوه استفاده از دستگاه های مختلف مرتبط با بیهوشی از جمله دستگاه اندازه گیری گاز خون و … آشنا بوده و در طول عمل علائم حیاتی بیمار از جمله ضربان قلب، نوار قلب، فشار خون و تنفس را مرتبا کنترل می کند.. او همچنین توانایی به هوش آوردن بیمار پس از عمل و انجام مراقبت های ویژه از بیماران بدحال را دارد. لازم به ذکر است که در هر مرکز درمانی این کارشناسان حتما باید زیرنظر متخصص بیهوشی فعالیت کنند.

معمولا در هر بیمارستان چندین اتاق عمل وجود دارد. هر اتاق عمل یک کارشناس هوشبری دارد اما متخصص بیهوشی کمتر از تعداد اتاقهاست. در واقع متخصصان بیهوشی به صورت گردشی در اتاقها حضور و فعالیت دارند. بنابراین مسوولیت شغلی هوشبران بالاست؛ چرا که در صورت بروز مشکل، باید قادر باشند تا زمان حضور متخصص بیهوشی اقداماتی را انجام دهند و بحران را کاهش دهند.

تفاوت کار پرستار با کارشناس هوشبری چیست؟

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟  کارشناسان بیهوشی علاوه بر آموختن روش های متعدد جهت بیهوش کردن و حذف درد در فرایند درمان، به علت مسئولیتی که دارند، از لحاظ اطلاعات دارویی و شناخت انواع بیماری ها واحد های بیشتری را سپری می کنند. رشته بیهوشی نسبت به پرستاری یکسری آموزش ها و دروس تخصصی دارند که باعث متمایز شدن این رشته از پرستاری می شود به نحوی که یک پرستار نمیتواند وظایف یک هوشبر را انجام دهد ولی عکس این قضیه تا حدی صادق است.

به طور کلی از آنجا که هوشبری تخصصی تر از پرستاری است، بازار کار محدود تری نیز نسبت به پرستاری دارد چرا که یک پرستار در صورت نیاز می تواند در تمامی بخش های یک بیمارستان فعالیت کند اما هوشبر خیر.

شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره شغل، شرایط و محیط کار، آینده شغلی و درآمد کارشناس هوشبری به همراه همین اطلاعات برای شغل پرستاری را که با کمک کارشناسان هوشبری و پرستاران مراکز مختلف تهیه شده است در کتاب یاد شده با کلیک روی این لینک ملاحظه کنید.

شرح وظایف پرستار چیست؟

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟  مهمترین وظایف هر پرستار را می توان موارد زیر دانست اما با توجه به اینکه پرستار در چه محل کار می کند و در چه سطحی است میزان و تنوع آن متفاوت است.

ثبت مشخصات بیمار در پرونده های پزشکی او و تهیه گزارش پرستاری
بررسی منظم وضعیت بیماران از جمله گرفتن دمای بدن، اندازه گیری فشار خون و کنترل وضعیت تنفسی آنها
کمک به پزشکان و سایر تیم درمان
دادن داروی بیماران مطابق با دستور پزشک
انجام تزریقات، تمیز کردن و پانسمان زخم ها
استفاده از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته پزشکی
احترام به بیماران و رعایت حقوق آنها
همکاری با بخش های مختلف بیمارستان
آرام سازی محیط فیزیکی، کنترل دما و نور، سر و صدای محیط و سایر عوامل محیطی و تامین شرایط استراحت به آرامش بیمار
کنترل و نظارت بر کار واحد پرستاری و برنامه ریزی شیفت های کاری (از وظایف سرپرستار)

پرستاری یا هوشبری ؟ بازار کدامیک بهتر است ؟  شرح وظایف کارشناس بیهوشی چیست؟

یک کارشناس بیهوشی بسته به اینکه در چه سطحی می باشد دارای وظایفی است که در زیر اورده شده است :

استرلیزه کردن و آماده کردن دستگاه های مربوط به بیهوشی در اتاق عمل
آماده کردن داروها و سایر تجهیزات لازم برای بیهوشی
آماده کردن اولیه بیمار برای بیهوشی
کمک به متخصص بیهوشی در امور مختلف از جمله هوشبری، احیای قلبی و ریوی و …
تزریق داروها، خون یا فرآورده های خونی به بیمار مطابق با دستور متخصص بیهوشی
انجام برخی از بیهوشی های سطحی زیر نظر متخصص بیهوشی
مراقبت قلبی و تنفسی مداوم از بیمار در طول عمل
کنترل بیمار پس از عمل در ریکاوری، بیدار کردن و انجام مراقبت های لازم از او
انجام مراقبت های ویژه از بیماران بدحال

 

اگر بین رشته پرستاری و هوشبری تردید داشتید که کدامیک برای شما بهتر است، امیدوارم اطلاعات این مقاله که به منظور آشنایی بیشتر شما با این رشته ها ارائه شده است، توانسته باشد تردید های شما را رفع کرده و پاسخ سوال پرستاری یا هوشبری؟ را پیدا کرده باشید و در نتیجه انتخاب رشته صحیح تر و بهتری انجام دهید.

 

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


دو × دو =