بازگشت

پروتز سینه | انواع روش های برش برای گذاشتن پروتز سینه + عکس ها

Avatarنویسنده : عصرمگ
۰۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت : ۱۲:۵۸
Rate this post

پروتز سینه  : متاسفانه با انجام ورزش، هورمون درمانی و یا استفاده از كرم ها نمی توان سایز سینه ها را زیادتر نمود. هیچ روشی غیر از جراحی و استفاده از پروتز برای بزرگ كردن سینه ها وجود ندارد.

 

پروتز سینه

 

با عصرمگ همراه شوید…

بهترین کاندید ها برای ماموپلاستی با پروتز

ماموپلاستی با پروتز را می توان برای زنانی كه سینه های كوچكی دارند به كار بست. ممكن است این حالت از ابتدای بلوغ به وجود آید و یا این كه پس از شیر دادن، سینه ها كوچك شده باشند. البته ممكن است بعضی از بیماران پس از كاهش وزن دچار این حالت شوند. اگر بیماری علاوه بر كوچكی پستان از افتادگی آن هم رنج می برد می توان به همراه این عمل سینه هایش را نیز بالا كشید(ماستوپكسی). البته پس از برداشتن سینه به علت سرطان نیز می توان این عمل را انجام داد و به این ترتیب دیگر لازم نیست كه بیماران ماستكتومی شده زیر كرست خود از وسایل اضافی استفاده كنند.

 

آیا پروتز سینه مانع از شیردهی می شود ؟

این عمل فعالیت و نسج پستان را تغییر نمی دهد و بیماران می توانند پس از این عمل شیر دهند، چرا كه عملكرد پستان پس از این عمل درست مثل قبل از عمل است.
نكته قابل توجه دیگر این است كه عمل بزرگ كردن سینه به كمك پروتز به هیچ وجه سبب افزایش شانس بروز سرطان سینه نمی شود.

در این عمل با كار گذاشتن پروتز ژلاتینی در پستان آن هم از طریق برش كوچكی در ناحیه زیر پستان، یا اطراف سر سینه و یا از طریق زیر بغل می توان سینه های كوچك را بزرگ تر نمود. قوام این پروتز بسیار به قوام نسج پستان شبیه است. اندازه این پروتز بر حسب تمایل بیمار و شرایط نسجی اش می تواند متغییر باشد. البته شرایط فیزیكی بیمار نیز در تعیین اندازه پروتز دخیل است.

جای عمل بیمار فارغ از این كه كجا باشد به تدریج از بین می رود و محو می شود و پس از مدتی پیدا كردن آن بسیار مشكل می شود. تمام پروتز ها پوششی سلیكونی دارند ولی آنچه آنها را پر می كند متفاوت است: پروتز های سلیكون با ژل پر شده اند، پروتز های سالین با سالین پر شده اند. عمل جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود و حدود یك ساعت طول می كشد. شاید لازم باشد بیمار یك شب در بیمارستان بخوابد.

پس از عمل بیمار باید از حركت دادن شدید دست و بازو برای چندین روز پرهیز نماید. بیمار معمولاً می تواند یک هفته پس از عمل كار خود را شروع كند. انجام كارهای سنگین و بلند كردن بار سنگین حتماً باید دو تا سه ماه ممنوع باشد.

بیمار پس از جراحی گذاشتن پروتز سینه، كرست مخصوصی می پوشد كه باید آن را به مدت دو ماه مرتب استفاده نماید. در ابتدا ممكن است بیمار احساس پری و درد و ناراحتی نماید ولی به تدریج این حالات از بین می رود و بیمار به این شرایط عادت می كند. با استفاده از پروتز های جدید دیگر جمع شدن كپسول پروتز (كونتراكتور) بسیار كمتر دیده می شود.

نكته مهم دیگر این است كه استفاده از پروتز دخالتی در بررسی های ماموگرافیك ندارد و بیماران می توانند به صورت مرتب ماموگرافی های خود را انجام دهند.

 

نمونه ای از تصویر قبل و بعد از انجام عمل پروتز سینه را میتوانید در اینجا مشاهده کنید. جهت مشاهده تصاویر بیشتر ؛ حضوراً به مطب جراح مد نظر خود مراجعه فرمایید.

 

 

جهت بزرگ کردن سینه‌ها به کمک پروتز برش‌های متفاوتی وجود دارد که عبارتند از:
● دور سینه
● زیر سینه و بر روی خط زیر سینه
● از چین زیر بغل
● از طریق ناف (بالاپاروسکوپ)

از بین این روش‌ها مرسوم‌ترین برش‌ها عبارتند از: برش زیر سینه و برش دور سینه

برش زیر عضله یا روی آن؟

به طور کلی در جراحی زیبایی سینه دو محل برای قرار دادن پروتز وجود دارد که عبارتند از: زیر عضله بزرگ سینه‌ای و روی عضله بزرگ سینه‌ای (یا همان زیر نسج سینه)

در هر دو روش، پروتز سینه در فضایی جدا از نسج سینه قرار گرفته با گذر زمان کپسولی دور این پروتز شکل می‌گیرد که آن را کاملاً از نسج سینه جدا می‌کند. این که پروتز در کدام محل قرار گیرد تا حدود زیادی به شرایط بیمار مربوط است ولی به صورت کلی اگر ممکن باشد بهتر است پروتز را زیر عضله بزرگ سینه‌ای قرار داد.

باید توجه داشت که در شرایط زیر بهتر است پروتز در زیر نسج سینه و یا به عبارت دیگر روی عضله قرار گیرد:

● بیمار دچار افتادگی قابل توجه نسج سینه باشد.
● در مورد سینه‌های توبروس

برای اینکه بتوان پروتز را روی عضله قرار داد سینه باید از نظر میزان نسج، نسج قابل توجهی داشته باشد تا بتواند روی پروتز را پر کند، ضخامت این مقدار از نسج باید حداقل ۲ تا ۵/۲ سانتی‌متر باشد و چنانچه بیماری این مقدار از نسج را نداشته باشد الزاماً باید از پروتز زیر عضله استفاده کرد.

در شرایط زیر بهتر است از پروتز زیر عضله استفاده کرد:

● بیماری که نسج قابل قبول جهت پوشاندن پروتز ندارد.
● بیماری که با پروتز خود که قبلاً روی عضله گذاشته شده است دچار مشکل کپسول فشارنده شده است.

البته یکی از محدودیت‌های پروتز در زیر عضله در بیماران ورزشکار حرفه‌ای است که از عضلات سینه‌ای در ورزش استفاده می‌کنند که در چنین مواردی انقباضات شدید عضلات سینه‌ای می‌تواند باعث جابجایی پروتز بعد از جراحی شود که در این شرایط بهتر است که پروتز روی عضله گذاشته شود.

 

پروتز سینه

 

برش دور سینه یا زیر سینه

در جراحی زیبایی سینه یکی از بهترین برش‌های بزرگ‌کردن سینه برش زیر سینه است. در این روش با استفاده از چین زیر سینه و با برشی در حدود ۴ تا ۵ سانتی‌متر پروتز در ناحیه زیر عضله یا روی عضله کار گذاشته می‌شود. چین طبیعی زیر سینه سبب می‌شود تا با گذر زمان این برش محو شود و پس از مدتی به سختی دیده شود.

در اغلب اوقات و خصوصاً در دختران جوان می‌توان از این برش استفاده کرد و پروتز را در ناحیه زیر عضله قرار داد ولی در بعضی از شرایط استفاده از این برش ممکن نیست و باید از برش‌های دیگری استفاده کرد.

یکی دیگر از برش‌های رایج بزرگ کردن سینه به کمک پروتز، برش دور سینه است و در شرایط زیر بهتر است از برش دور سینه استفاده کرد:

● عدم تقارن نوک سینه‌ها از نظر اندازه و محل
● افتادگی قابل توجه سینه‌ها
● پوست سینه نسبتاً شل و ترک خورده است و قوام خوبی ندارد.
● سینه‌های توبروس
● زمانی که یک سینه افتادگی قابل توجهی دارد و سینه دیگر طبیعی است.

در شرایط فوق وجود مشکلات همراه با کوچکی سینه‌ها سبب می‌شود که برش دور سینه بر برش زیر سینه ارجح باشد. نکته حائز توجه در برش دور سینه این است که این برش به جراح کمک می‌کند تا مشکلات همراه را به راحتی اصلاح نماید ولی در مقایسه با برش زیر خط سینه چون چینی طبیعی در این ناحیه وجود ندارد امکان دارد این برش اثر خود را بیشتر از برش زیر سینه نشان دهد.

 

 

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


یازده − هشت =