بازگشت

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه اجرایی شد ( سهمیه های حذف شده )

Avatarنویسنده : عصرمگ
14 جولای 2020 ساعت : 11:11
افزایش حوزه های امتحان آزمون دکتری 99 علوم پزشکی

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه اجرایی شد ( سهمیه های حذف شده ) : دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی از سوی وزارت علوم و بهداشت به هیأت دولت رفت، در این لایحه سهمیه‌های کنکور از ۱۹ به ۳ مورد کاهش یافت.

کنکک 770x480 1 - کاهش سهمیه های کنکور از 19 به 3 سهمیه اجرایی شد ( سهمیه های حذف شده )

 

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه اجرایی شد ( سهمیه های حذف شده )

 

کلیک 2 2 - کاهش سهمیه های کنکور از 19 به 3 سهمیه اجرایی شد ( سهمیه های حذف شده )  کلیک 2 2 - کاهش سهمیه های کنکور از 19 به 3 سهمیه اجرایی شد ( سهمیه های حذف شده )آخرین خبر در مورد کاهش سهمیه های کنکور

 

به روزرسانی خبر چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

 

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه  ؛ درحالی که سهمیه‌ها برای داوطلبان ایجاد سردرگمی کرده اما در این میان اظهارات مسئولان مربوطه نیز موجب افزایش سردرگمی داوطلبان شده است.

به گزارش عصرمگ به نقل از خبرگزاری آنا، سهمیه‌های کنکور تبدیل به یکی از مناقشه‌های اصلی داوطلبان و مسئولان شده که مدت‌هاست به نتیجه خاصی نمی‌رسد و فقط درباره آن نظرات گوناگون ارائه می‌شود و کورسوی امیدی را به داوطلبان آزمون‌ها می‌تاباند ولی باز هم خاموش می‌شود و با جمله «اصلاح سهمیه‌ها به کنکور امسال نمی‌رسد» همه گمانه‌زنی‌ها در بایگانی مسئولان باقی ماند اما بعد از مدتی، در همان کشوی بایگانی دوباره باز و همه نظرات بار دیگر بیان می‌شود.

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه  :  سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در اظهار نظری اعلام کرد: لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی و اصلاح قوانین سهمیه با عنوان «لایحه توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی» از سوی وزارت علوم و بهداشت به هیئت دولت رفت که در این لایحه سهمیه‌های کنکور از ۱۹ مورد به ۳ مورد کاهش یافت.

این در حالی است که پیش از این ابراهیم سوزنچی، معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرده بود که اصلاح سهمیه‌ها در حیطه اختیارات شورا نیست.

وی حتی به سخنان رئیس سازمان سنجش نیز واکنش نشان داده بود. ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور سال گذشته گفته بود «از ارسال این لایحه به شورا هیچ نتیجه عملی ندیدیم، به همین دلیل سهمیه‌های کنکور در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آورده شده است.» سوزنچی در پاسخ می‌گوید «رئیس سازمان سنجش از هر کسی بهتر می‌داند که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سهمیه کنکور متعلق به ایثارگران است که مصوبه مجلس شورای اسلامی است و اصلاح یا لغو قوانین مجلس از اختیارات مجلس شورای اسلامی است و شورای عالی انقلاب فرهنگی از لغو یا اصلاح قوانین مجلس پرهیز می‌کند و در حیطه اختیارات شورا نیست.»

این واکنش‌ها نمایانگر چیزی غیر از ناهماهنگی گسترده در یک نهاد بالادستی نیست که جای بسی تعجب دارد چراکه یک نفر از شورای عالی انقلاب فرهنگی (سوزنچی) می‌گوید که اصلاح سهمیه‌ها در اختیارات شورا نیست و از سوی دیگر دبیر این شورا (عاملی) خبر از بررسی این لایحه در شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌دهد.کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه  

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه : چگونگی اصلاح سهمیه‌ها

البته هنوز جزئیات دقیق این لایحه رسانه‌ای نشده است و مشخص نیست که نتیجه تصویب آن چه خواهد شد ولی رئیس سازمان سنجش در آذرماه ۹۸ جزئیاتی از این لایحه را رسانه‌ای کرد.

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه  :  وی درباره این لایحه توضیح داد که «در این لایحه سهمیه‌های کنکوری و آزمون‌های کشور از ۱۹ مورد به ۳ مورد کاهش یافته است و سهمیه‌های مهمی چون بومی گزینی، بومی منطقه‌ای، بومی قطب و بومی ناحیه‌ای به دلیل مشکلات متعددی که برای دانشگاه‌های کشور ایجاد کرده بود، در این لایحه حذف شده است.»

به گفته رئیس سازمان سنجش «امتیاز تسهیلات فرزندان هیئت‌علمی، سهمیه‌های قهرمانان، حافظان قرآن، بهیاری و کشاورزی نیز در این لایحه حذف‌شده‌اند. همچنین سهمیه مناطق محروم هم دستخوش تغییرات جدی شده است و تنها بر اساس نیاز منطقه‌ای و مصوبه شورای گسترش دانشگاه‌ها اعمال می‌شود.»

این لایحه در صورت تصویب دولت روانه مجلس خواهد شد تا درباره آن تصمیم‌گیری و تبدیل به یک قانون شود. به نظر می‌رسد همانطور که بسیاری از کارشناسان به درستی اصرار دارند،‌ اصلاح سهمیه آزمون‌ها دیگر به یک ضرورت جدی تبدیل شده است و مسئولان ذی‌ربط باید یک بار برای همیشه تکلیف سهمیه‌ها را مشخص کنند.

وجود ۱۹ سهمیه در آزمون‌ها به اذعان مسئولان دشواری‌های زیادی را به بار آورده که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.

 


 

‌🔹هیچ تغییری در موضوع سهمیه‌های کنکور نهایی نشده است

میرزاحسینی، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی:
🔻لایحه اصلاح سهمیه‌های کنکور توسط وزارتین علوم و بهداشت و با پیشنهاد کاهش سهمیه‌ها از ۱۹ مورد به ۳ مورد تدوین شده و از طرف دولت به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است.
🔻برخی از سهمیه‌های فعلی کنکور مصوبه مجلس شورای اسلامی و برخی نیز مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که اصلاح این سهمیه‌ها نیاز به همکاری و تعامل این دو نهاد دارد.
🔻سهمیه‌های کنکور سال جاری مانند گذشته طبق آنچه در دفترچه ثبت نام کنکور اعلام شده، پابرجاست.
🔻تأکید می‌شود تاکنون هیچ تغییری در موضوع سهمیه‌های کنکور نهایی نشده است.

 


 

 

لایحه «کاهش سهمیه‌های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه» به دولت رفت

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه : دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی از سوی وزارت علوم و بهداشت به هیأت دولت رفت، در این لایحه سهمیه‌های کنکور از ۱۹ به ۳ مورد کاهش یافت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی از سوی وزارت علوم و بهداشت به هیأت دولت رفت، در این لایحه سهمیه‌های کنکور از ۱۹ به ۳ مورد کاهش یافت.

به گزارش عصرمگ به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان آموزش پزشکی و علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با حضور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی جلساتی جداگانه با سعید رضا عاملی دبیر این شورا دیدار و گفتگو کردند.

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه : سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دیدار با رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس نقشه راهی در مسیر مجلس یازدهم قرار دادند و تعامل شورای عالی انقلاب فرهنگی با مجلس نیز باید با توجه به فرازهای فرمایشات ایشان باشد.

وی با تأکید بر یک صدا بودن و نیاز به همدلی در کشور خاطرنشان کرد: بحث‌های حاشیه‌ای و تضادهای کور، خستگی اجتماعی به وجود می‌آورد و در فضای داخلی و بین‌المللی اثر تخریب کننده دارد.

عاملی با تأکید بر اینکه وجود مقام معظم رهبری، همیشه ظرفیت‌ساز برای کشور و تأمین کننده حرکت رو به جلو برای استقرار جامعه اسلامی بوده است، افزود: اگر با دید تاریخی نگاه کنیم در واقع ما وارث تلاش‌ها و مرارت‌های انبیاء الهی و ائمه معصومین «علیهم‌السلام» هستیم که در واقع چقدر تلاش شده تا گوهر قرآن و اسلام به عنوان یک دین جامع و کامل به دستمان برسد.

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه : دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مسیر همکاری و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس روشن است، خاطرنشان کرد: حوزه‌های کاری مشترک بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس گسترده است.

عاملی تصریح کرد: در امور کلان مرتبط با فرهنگ و علم و فناوری مرتبط با قوای سه‌گانه و همچنین سیاست‌های کلان مرتبط با جامعه، شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاستگذاری می‌کند که مصوبات شورای عالی حکم قانون را داشته و لازم‌الاجراست اما موارد مربوط به مقررات و قوانین مردم نیازمند به قانون مجلس شورای اسلامی هستیم.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کار شورای عالی انقلاب فرهنگی در موضوع جمعیت ارزشمند است ولی به قانون نیاز دارد، افزود: ایشان در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس نیز در این خصوص تأکید و گله داشتند اما متأسفانه قانون جمعیت و تعالی خانواده تقریباً ۹ سال است که در مجلس مطرح شده و به نتیجه نرسیده است.

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه : وی بر ضرورت ایجاد یک سازوکار بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی تأکید کرد و افزود: اصل این سازوکار با عضویت رؤسای کمیسیون آموزش، بهداشت و فرهنگی مجلس در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شوراها و کمیسیون‌های تخصصی شورا تعریف شده است اما از آن طرف مجلس؛ سازوکاری برای حضور نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی ندارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: کمیته‌های تلفیق بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون‌های مجلس به منظور هماهنگی، همکاری و یک صدایی در اجرای مصوبات شورای عالی و در امتداد آن تدبیر قوانین جدید تشکیل شود.

عاملی ۴ مسئله سهمیه‌های کنکور، کنکور، جمعیت و خانواده و اقتصاد دانش‌بنیان را از مسائل اصلی مشترک بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی در سال جاری عنوان کرد.

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه : وی با اشاره به موضوع سهمیه‌های کنکور خاطر نشان کرد: لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی و اصلاح قوانین سهمیه با عنوان «لایحه توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی» از سوی وزارت علوم و بهداشت به هیأت دولت رفت که در این لایحه سهمیه‌های کنکور از ۱۹ مورد به ۳ مورد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: دولت این لایحه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داده است که طبیعتاً دبیرخانه نقش هماهنگ کننده بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی را ایفاء خواهد کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تجربه‌های مختلفی برای کنکور در دنیا وجود دارد، افزود: کنکور به عنوان آزمونی که در ۴ ساعت سرنوشت دانش‌آموز همراه با اضطراب، نگرانی و فشار عصبی تعیین می‌شود، روش دقیقی نیست. برگزاری این نحوه امتحان عمومی در اکثر کشورهای جهان متداول نیست.

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه : وی تصریح کرد: به عنوان اولین اقدام در ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشگاه‌ها، کنکور کارشناسی ارشد و دکتری باید حذف شود و اختیار آزمون و پذیرش دانشجو در این مقاطع به دانشگاه‌ها داده شود.

عاملی با اشاره به موضوع جمعیت و خانواده گفت: در اولویت الف، ب، ج و راهبرد کلان سند نقشه جامع علمی کشور بحث بهداشت و درمان تأکید شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین به فرهنگ و ارزش‌های اسلامی تأکید کرد و افزود: در تدوین اسناد اصول و ارزش‌ها لحاظ می‌شود اما در محتوای سند این اصول و ارزش‌ها تبدیل به برنامه اقدام نشده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با بیان اینکه توحید باید به مقوله‌های عملی تبدیل شود، اظهار داشت: رفع آزار مردم، گره گشایی از مسیر زندگی مردم، رفع استیلای کار اداری در مسیر زندگی روزمره مردم، شفافیت امور اقتصادی و… از مصادیق کار توحیدی است.

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه : وی تصریح کرد: ارزش‌های اسلامی و فرهنگ، موضوعاتی جدا و به صورت بخشی نیست که از اقتصاد و سیاست شوند به عنوان مثال بهداشت و درمان از فرهنگ و ارزش‌های اسلامی تأثیر می‌گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه طب سنتی در سند نقشه جامع علمی کشور طرح شده است، گفت: رشته‌های ترکیبی بین پزشکی مدرن و سنتی ظرفیتی خاص و از جمله موضوعات مشترک برای همکاری بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون بهداشت مجلس است.

کاهش سهمیه های کنکور از ۱۹ به ۳ سهمیه : عاملی با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی تدبیر امام «ره» و مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» است، تأکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی یک بدنه به هم پیوسته هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بیشترین برگزاری جلسات این شورا در سال، در دوران ریاست مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده است، گفت: در واقع ایشان علم و فناوری و فرهنگ را مهم‌ترین پشتوانه پیشرفت و تعالی جامعه ایرانی می‌دانند.

دبیر شورای عالی ، شورای عالی انقلاب فرهنگی ، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ، مقام معظم رهبری ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

 

  • تاریخ انتشار : 14 جولای 2020 ساعت : 11:11
  • دسته :
اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


سیزده + دو =