بازگشت

کسب و کار خانگی با تولید اسانس های گیاهی

نویسنده : عصرمگ
۰۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۵:۴۷

کسب و کار خانگی با تولید اسانس های گیاهی , اسانس‌های گیاهی ، گیاهان دارویی منبع درآمد مطمئن , تولید و فروش اسانس های گیاهی , طرح تولید اسانس های گیاهی با سودی باورنکردنی… با عصرمگ همراه شوید…

کسب و کار خانگی با تولید اسانس های گیاهی

کسب و کار خانگی با تولید اسانس های گیاهی

 

بیشتر مردم دنبال کار می‌گردند چه آنها که اصلا شغلی ندارند و چه آنها که به فکر کسب و کار بهتر و پردرآمدتری هستند، اما هر دو گروه اغلب پشت میز نشستن و داشتن شغل دولتی را مطمئن و مطلوب می‌دانند، برای همین شاید حتی به فکر کارآفرینی و تولید شغل آن هم با سرمایه‌ای نه چندان کلان نیفتند.

بعضی شغل‌ها قبل از آن‌که نیازمند پول باشد، دانش و مهارت می‌خواهند و البته قدری همت؛ تولید اسانس‌های گیاهی از این دسته مشاغل است یعنی شغلی که با وجود یک کاربر ماهر برپا می‌شود و به سوددهی می‌رسد.

کاربر اسانس‌های گیاهی: کسی است که از عهده تهیه، نگهداری، فروش، تشخیص رایحه‌ها و مخلوط کردن اسانس‌ها و راهنمایی مصرف آنها برمی‌آید و اطلاعات جامعی نسبت به اسانس‌های پرمصرف دارد.

برای این‌که فردی مهارت کاربری اسانس‌های گیاهی را به دست بیاورد، باید در دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای شرکت کند و 208 ساعت (74ساعت آموزش تئوری و 134ساعت آموزش عملی) آموزش ببیند. این فرد باید از هوشیاری ذهنی برخوردار باشد و معلولیت حرکتی و بینایی نیز نداشته باشد.

این دوره مهارتی را هم زنان و هم مردان می‌توانند دنبال کنند، به شرطی که حداقل مدرک دیپلم داشته باشند و دوره کاربر گیاهان دارویی را نیز در مراکز فنی و حرفه‌ای گذرانده باشد.
چرا اسانس‌های گیاهی ؟

ایران کشوری است که از دیر باز استفاده از گیاهان دارویی مورد توجه بسیار بوده است. در این زمینه کتابهای بسیاری نیز موجود است. ایران از اقلیم های متفاوتی برخوردار است. به همین دلیل دارای منابع غنی گیاهان دارویی میباشد.

کشور ما ذخایری غنی از گیاهان دارویی دارد که می‌تواند منبع درآمدی مطمئن و پایدار برای بخش قابل توجهی از مردم باشد.

در ایران بیش از ۷۰۰۰ گونه گیاه دارویی وجود دارد که زاییده وجود ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم جهانی در کشورمان است، اما این استعداد طبیعی تاکنون بدرستی مورد استفاده قرار نگرفته چون صنایع تبدیلی و تکمیلی به ویژه صنایع اسانس‌گیری در کشور ما آن طور که باید، رشد نکرده است.

این در حالی است که در دنیای پیشرفته امروز، اسانس‌ها منبع درآمد با ارزشی هستند که اگر قرار باشد ما هم در این عرصه رقابتی قرار بگیریم، باید از روش‌های سنتی اسانس‌گیری که قابلیت رقابت را از محصولات ما در بازارهای جهانی می‌گیرد دست برداریم و به سمت فناوری‌های جدید برویم.
کاربرد اسانس‌ها

اسانس‌های گیاهی کاربردهای زیادی در دنیای امروز دارد؛ این اسانس‌ها به عنوان ماده نگهدارنده، طعم‌دهنده و عطردهنده طبیعی در صنایع غذایی، ماده معطر در صنایع تولید مواد آرایشی و بهداشتی و پیش ماده مورد نیاز بسیاری از صنایع شیمیایی مثل حشره‌کش‌ها به کار می‌روند، ضمن این‌که از آنها در تهیه انواع داروهای پزشکی و دانش آروماتراپی (عطر درمانی) نیز استفاده می‌شود.
اسانس یعنی درآمد

کشورهای جهان سوم بیشتر مواد خام می‌فروشند چون توان تولید مواد باارزش از مواد خام را ندارند، «در صورتی که در کشورهای پیشرفته سود سرشاری از این صنعت نصیب آن ها میشود.» این مشکل کشور ما هم هست.

با استخراج اسانس از گیاهان، ارزش افزوده خوبی به دست می‌آید چون سود حاصل از فروش اسانس گیاهان ده‌ها برابر بیشتر از فروش محصول خام است.

این در حالی است که اسانس‌ها خیلی بهتر از مواد خام نگهداری می‌شوند. نگهداری مواد گیاهی خشک معمولا کار دشواری است که به انبارهای وسیع و کنترل دائمی دما و رطوبت نیاز دارد.

این در شرایطی است که مراقبت از این گیاهان در برابر آفات و بیماری‌ها نیز دشواری‌هایی دارد؛ در حالی که اگر این گیاهان به اسانس تبدیل شوند دیگر این مشکلات بروز نخواهد کرد. پس تولید اسانس، شغلی برد ـ برد است که همه حتی طبیعت از آن سود می‌برند.
روش کار اسانس‌گیری

روغن های اسانسی در برگها و گلها؛ پوست و ساقه؛ بذرها و میوه ها؛ چوب و ریشه ها و ساقه های زیر زمینی و در برخی از گیاهان در صمغ روغنی یافت میشود.

روش‌های استخراج اسانس‌های گیاهی با توجه به نوع گیاه، نوع اسانس و کیفیت مورد نظر در اسانس‌گیری متفاوت است. برای استخراج اسانس از روش‌هایی چون تقطیر با بخار آب، استفاده از حلال‌های شیمیایی، پرس سرد، استفاده از فشار بخار آب، گاز دی‌اکسیدکربن، آب جوش و خلا و… استفاده می‌شود.

از نظر فنی، روش آب جوش و خلا برای اسانس‌گیری از بسیاری از گیاهان دارویی مناسب است چون با این روش هم کیفیت اسانس به دست آمده مطلوب است و به علت ایمنی بیشتر، برای مشاغل خانگی نیز توصیه می‌شود.

اما اگر قرار است اسانس‌گیری نه در خانه که به صورت صنعتی انجام شود، حتما باید در کارگاه اتفاق بیفتد. یک واحد اسانس گیری بسته به نوع فعالیتش باید حداقل دارای بخش‌هایی مثل انبار مواد اولیه، خشک‌کن، دستگاه اسانس‌گیری و تجهیزات پس از اسانس‌گیری باشد که دستگاه اسانس‌گیری خودش باید دارای بخش‌هایی مثل منبع تولید حرارت، دیگ آب‌جوش، پمپ خلا، جداکننده و شیر تخلیه باشد.
راه‌اندازی خط تولید اسانس گیری

البته راه‌اندازی خط تولید و احداث یک واحد کامل نیمه‌صنعتی اسانس‌گیری نزدیک به 100 میلیون تومان هزینه نیاز دارد که می‌توان با ساده کردن سیستم و حذف دستگاه‌های غیرضروری با حدود 10میلیون تومان نیز در قالب مشاغل خانگی، یک کارگاه برپا کرد.

پس برای آنهایی که توان احداث واحد نیمه صنعتی را ندارند، اسانس‌گیری در قالب مشاغل خانگی بهتر و کم دردسرتر است چون در آن صورت مشکلاتی نظیر حمل و نقل، نوسان قیمت مواد اولیه و نوسان بازارهای خرید که واحدهای نیمه‌صنعتی با آن مواجهند برایشان کمرنگ‌تر خواهد بود.
خلاصه طرح اسانس گیری

طرح توجیهی اسانس گیری
• تحقیقات به عمل آمده برای ایجاد یک واحد تولید اسانس گیاهی با ظرفیت اقتصادی:
بخشی از دستگاه ها و ماشین الات موردنیاز وارداتی بوده و بخشی نیز از داخل کشور قابل تهیه می باشد.
سرمایه ثابت: حدود ۴ میلیارد ۵۰۰ میلیون تومان
زمین مناسب برای اجرای طرح: ۸۰۰۰ متر مربع
میزان اشتغالزایی: ۴۳ نفر
نرخ بازده داخلی: حدود ۴۰ درصد
زمان لازم برای بازگشت سرمایه: کمتر از ۴ سال است.

 

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

ده + پنج =