بازگشت

کندن موی بینی | فواید عجیب کندن موی بینی که تاکنون نشنیده اید …

Avatarنویسنده : عصرمگ
31 آگوست 2019 ساعت : 08:55
کندن موی بینی

کندن موی بینی | فواید عجیب کندن موی بینی که تاکنون نشنیده اید … مضرات کندن موی بینی – کندن موهای بینی کار خطرناکی است، زیرا از آنجایی که بینی محیط استریلی نیست، این کار می تواند

کندن موی بینی

با عصرمگ همراه شوید …

کندن موی بینی  :  مضرات کندن موی بینی – کندن موهای بینی کار خطرناکی است، زیرا از آنجایی که بینی محیط استریلی نیست، این کار می تواند منجر به بروز عفونت های ناخوشایندی شود
موهای بینی
کندن موی بینی  :    وظیفه اصلی موهای بینی پالایش مواد اضافی هوایی است که تنفس می کنیم.

موهای بینی همانند فیلتر هوای اتاق عمل می کنند. آنها ذرات گردوغبار، ویروس ها، باکتری ها و مواد سمی را به دام می اندازند تا ما در بازدم یا عطسه آنها را بیرون بدهیم.

تراکم بیشتر موهای بینی می تواند یک مزیت باشد. بر اساس یافته های پزشکی احتمال ابتلا به آسم در افرادی با موهای بینی کم پشت، سه برابر بیشتر از کسانی است که موهای بینی پرپشتی دارند.

کندن موی بینی  :   موی بینی نخستین خط دفاعی بینی دربرابر عوامل نامطلوب خارجی است. پشت آنها مژک ها قرار دارند، رشته های مویین بسیار کوچکی که مدام به عقب و جلو حرکت می کنند.

این مژک ها گردوخاک و مولکول های مضر احتمالی را به سمت گلو جارو می کنند.

در آنجا این مواد به شکل قطره کوچکی از مخاط جمع می شوند که ما آن را سرفه می کنیم یا قورت می دهیم.

در صورت قورت دادن، اسید معده بخش اعظم این مواد مضر را نابود خواهد کرد.

کندن موی بینی  :   بهتر است بدانید کندن ناگهانی موهای بینی کار خطرناکی است. از آنجایی که بینی محیط استریلی نیست، این کار می تواند منجر به بروز عفونت های ناخوشایندی شود.

داخل بینی، مملو از باکتری و ویروس های مختلفی است. ممکن است کندن موی بینی باعث ورود این میکروب ها به مخاط بینی، جریان خون یا ایجاد عفونت های موضعی شود.

کندن موی بینی  :   موها ی بینی برای بیرون کشیدن مواد آلوده از هوای تنفس شده، به کار می‌روند. موهای بینی ویروس‌ها، باکتری‌ها، گرد و غبار و سموم را به دام می‌اندازند و سپس با عطسه یا سرفه آنها را دفع می کنند.

فواید مو در بینی چیست ؟

کندن موی بینی  : از مهمترین فواید مو در بینی می‌توان به تصفیه هوای ورودی به بینی، کاهش ابتلا به بیماری‌های تنفسی و کمک به اولین خط سیستم دفاعی بدن در برابر عوامل خارجی اشاره کرد.

به گزارش بهداشت نیوز، بینی نقش مهمی در حفاظت از ریه‌ها دارد. مو‌های ریز داخل بینی و موکوس و ترشحات داخل آن که توسط مخاط بینی تولید می‌شوند، باعث تصفیه گرد و غبار و مواد آلرژی‌زا می‌شوند. در نتیجه اجازه نمی‌دهند که این مواد خارجی و مضر وارد ریه‌ها شوند. به همین دلیل است که می‌توان بینی را بادی گارد بدن دانست. در ادامه به فواید مو در بینی اشاره می‌کنیم.

چرا وجود مو در بینی مهم است؟

کندن موی بینی  :  از نظر خیلی‌ها این موضوع که مو‌های بینی اصلاح شود یک امر واجب به نظر می‌رسد. دستگاه‌های برقی برای کوتاه کردن مو‌های بینی وجود دارند و جزو وسایل بهداشتی و نظافت شخصی محسوب می‌شوند و استفاده مشترک از آن‌ها حتی بین اعضای خانواده مانند پدر و پسر یا ۲ برادر هم توصیه نمی‌شود. اگر مو‌های بینی بیش از حد رشد کنند، به اصلاح کردن نیاز است، اما مراقب باشید که هرگز مو‌های بینی خود را کاملا از بین نبرید. دلیل این امر این است که وظیفه اصلی مو‌های بینی پالایش مواد اضافی هوایی است که تنفس می‌کنیم.

مهمترین فواید مو در بینی چیست؟

۱. ابزاری برای تصفیه هوا

کندن موی بینی  :  یکی از اصلی‌ترین فواید مو در بینی تصفیه هوای کثیف خارجی است. مو‌های بینی مثل فیلتر هوایی اتاق عمل می‌کنند. این مو‌ها ذرات گرد و غبار، ویروس‌ها، باکتری‌ها و مواد سمی را به دام می‌اندازند تا ما در هنگام بازدم یا عطسه این ذرات را بیرون بدهیم.

۲. کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی

کندن موی بینی  : زیاد بودن مو‌های بینی می‌تواند یک مزیت باشد. یافته‌های پزشکی نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به آسم در افراد با مو‌های بینی کم، سه برابر بیشتر از کسانی است که مو‌های بینی زیادی دارند.

۳. جزئی از سیستم ایمنی بدن

کندن موی بینی  :  یکی نخستین خط دفاعی بینی در برابر عوامل نامطلوب خارجی، موی بینی است. مژک‌ها که رشته‌های مویین بسیار کوچکی در پشت مو‌ها هستند، مدام به عقب و جلو حرکت می‌کنند. این حرکت موجی شکل حتی پس از مرگ هم ادامه می‌یابد، با این تفاوت که میزان حرکت آن‌ها به تدریج کاسته می‌شود. از این رو پزشکان در پزشکی قانونی با استفاده از این مژک‌ها می‌توانند زمان مرگ را تشخیص دهند.

این مژک‌ها گرد و خاک و مولکول‌های مضر احتمالی را به سمت گلو منتقل می‌کنند. در گلو این مواد به قطره‌های کوچکی از مخاط تبدیل شده و ما آن را سرفه می‌کنیم یا قورت می‌دهیم. اگر این مواد را قورت دهیم، اسید معده بخش زیادی از این مواد مضر را از بین خواهد برد. بنابراین تشکیل مخاط و دفع میکروب‌ها را می‌توان از فواید مو در بینی دانست.

موهای داخل بینی را نکنید!

کندن موی بینی  :  خوب است بدانید که کندن ناگهانی مو‌های بینی کار بسیار خطرناکی است. از آن جایی که بینی محیط استریلی نیست، این کار می‌تواند منجر به بروز عفونت‌های دردناکی شود. داخل بینی مملو از باکتری و ویروس‌های مختلف است. از این رو ممکن است کندن موی بینی موجب ورود این میکروب‌ها به مخاط بینی، جریان خون یا ایجاد عفونت‌های موضعی شود.

چند نکته جالب!

کندن موی بینی  :  رشد مو‌های بینی برخی افراد بیشتر از سایرین است. این موضوع ژنتیکی است. در مردان تا ۵۰ سالگی میزان هورمون تستوسترون افزایش می‌یابد. هورمون تستوسترون در رشد مو‌های بینی نقش دارد. هورمون DHT یا دی هیدروتستوسترون نیز با اینکه در تمام افراد ترشح می‌شود، اما میزان آن در بدن مردان بیشتر است. باوجود این هورمون و افزایش سن، میزان رشد مو‌ها در بینی افزایش می‌یابد.

بررسی‌ها نشان داده که موی بینی افرادی که در خاورمیانه زندگی می‌کنند نسبت به سایر افراد کره زمین قطور‌تر و بیشتر است. اما بعید به نظر می‌رسد که آلودگی هوا باعث افزایش رشد مو در بینی شود.

کندن موی بینی

اشتراک گذاری
نظر خود را بنویسید

اگر صفحه ای حاوی تصاویر و یا اطلاعات غلط است آن را اعلام کنید تا اصلاح شود .


3 × سه =